Постанова від 17.01.2008 по справі 10/343ад

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

ПОСТАНОВА

Іменем України

17.01.08 Справа № 10/343ад.

Судова колегія у складі головуючого Мінської Т.М., суддів Кірпа Т.С., Москаленко М.О., розглянувши матеріали справи за позовом

Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції

до Відкритого акціонерного товариства "Білокуракинський елеватор",

смт. Білокуракино

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області,

м. Луганськ

про стягнення 473464 грн. 78 коп.

Представники сторін:

від позивача - Лисянський Е.О. - ст.держ.под.інспектор, довіреність № 6 від 16.01.08.;

від відповідача - не прибув;

від 3-ї особи - Мінаєва І.І. - пров.спец.юрисконсульт, довіреність № 11-12/1-7 від 08.01.08.

До 14.12.2007. справа слухалась одноособово суддею Мінською Т.М. 14.12.2007. розпорядженням заступника голови господарського суду Луганської області згідно ст. 24 Закону України «Про судоустрій», п. 2 ст. 24 Кодексу адміністративного судочинства України для розгляду даної справи призначено судову колегію у складі головуючого -Мінської Т.М., суддів - Кірпа Т.С., Москаленко М.О.

Суть спору: позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача в доход Державного бюджету України заборгованість по бюджетним позичкам 1996 -1997 в загальній сумі 473464 грн. 78 коп. (основна заборгованість - 332487 грн., пеня -140997 грн. 78 коп.) .

Відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволені.

Позивачем надано пояснення по справі та уточнення позовних вимог Від 13.12.2007. № 8208/10, яким позивач відповідно до ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України зменшив розмір позовних вимог і просить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України заборгованість по бюджетним позичкам в загальній сумі 371 717 грн. 51 коп.

Третя особа підтримує позовні вимоги позивача та просить їх задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, вислухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Білокуракінський елеватор» (відповідач у справі) зареєстровано розпорядженням голови Білокуракінської районної державної адміністрації № 135 від 05.04.2000р., нова редакція статуту зареєстрована розпорядженням голови Білокуракінської районної державної адміністрації № 11 від 14.05.2004р.

Відкрите акціонерне товариство «Білокуракінський елеватор» створено згідно з рішенням Регіонального відділення фонду державного майна України в Луганській області від 09.07.1998р. № 931 шляхом перетворення державного підприємства Білокуракінський елеватор та є правонаступником цього підприємства.

ВАТ «Білокуракінський елеватор» взято на податковий облік в Сватівській ОДПІ.

Сватівська ОДПІ (позивач у справі) зазначає, що статтею 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» органи державної податкової служби визначені органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.

Згідно з поданням від 07.05.2007р. № 8 відділення Державного казначейства в Білокуракінському районі Луганської області відповідач станом на 01.05.2007р. мав прострочену заборгованість за отримані бюджетні позички у сумі 473 464 грн. 78 коп. (в т.ч. сума боргу - 332 487 грн., пеня - 140 997 грн. 78 коп.).

Позивач на обґрунтування позову виклав наступне:

Надання бюджетної позички за державним контактом на 1995 рік регулювалося Порядком надання і повернення бюджетної позички для фінансування державного контакту 1995 року на поставку до державних ресурсів зерна, сортового і гібридного насіння зернових культур, затвердженим спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України та Міністерства сільського господарства і продовольства України від 12.07.1995р. № 119/109/193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.09.1996 р. за N 334/870 (надалі - Порядок 1995), надання бюджетної позички в 1996 році - постановою Кабінету Міністрів України № 323 від 12.03.1996р. «Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській діяльності», надання бюджетної позички в 1997 році - постановою Кабінету Міністрів України №124 від 04.02.1997р. «Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській діяльності».

За розрахунком позивача заборгованість відповідача за бюджетними позичками за 1995 рік становить 27700 грн., за - 1996 рік - 6300 грн., а за 1997 рік - 231998 грн. 50 коп.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності доводи сторін, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з огляду на наступне:

Відповідно до Указу Президента України «Про державний контракт на сільськогосподарську продукцію на 1995 рік» від 16.01.95, № 51/95, постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.96. № 323 «Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.97. № 124 «Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році» закупівля зерна і сортового насіння у сільгоспвиробників для державного контракту і державного замовлення проводилася за рахунок наданих державою бюджетних позичок.

Надання бюджетної позички за державним контактом на 1995 рік регулювалося Порядком надання і повернення бюджетної позички для фінансування державного контакту 1995 року на поставку до державних ресурсів зерна, сортового і гібридного насіння зернових культур, затвердженим спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України та Міністерства сільського господарства і продовольства України від 12.07.1995р. № 119/109/193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.09.1996 р. за N 334/870 (надалі - Порядок 1995),

за державним контрактом на 1996 рік - Порядком надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України і Міністерством сільського господарства і продовольства України N 72/113 від 11.04.1996р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.06.1996 р. за N 265/1290 (надалі - Порядок 1996),

за державним контрактом на 1997 рік - Порядком надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року, затвердженим спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства сільського господарства і продовольства України та ДАК «Хліб України» від 04.05.1997р. № 70/54/18, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.06.1997 р. за N 212/2016 (надалі - Порядок 1997).

Згідно п. 3.1. Порядку 1995 передбачено, що безвідсоткова бюджетна позичка надається заготівельним організаціям Мінсільгосппроду, які мають право державного замовника сільськогосподарської продукції (зерна) до державних ресурсів за державним контрактом, умовах забезпечення повернення і відповідальності за цільове і ефективне використання коштів.

П.п. 13.1. і 13.2. цього Порядку передбачено, що товаровиробник відповідальний за поставку зерна за держконтрактом на суму отриманого авансу. А за несвоєчасне повернення бюджетної позички фінансові органи за підсумками документальних перевірок мають право у безспірному порядку стягувати з рахунків заготівельних організацій прострочену заборгованість по ній.

Аналогічне передбачено п. 3.1., 10.3. Порядку 1996, а також п. 2.1., 10.1 Порядку 1997.

А згідно додатка № 16 «Звіт про повернення бюджетної позички, наданої заготівельним та переробним підприємствам для фінансування державного контракту 1995 року ВАТ «Білокуракінський елеватор» станом на 01.07.2006.» заборгованість відповідача за 1995 рік відсутня. Даний звіт підписаний керівником і головним бухгалтером ВАТ «Білокуракінський елеватор» (а.с. 41, т. 2).

А згідно додатка № 13 «Довідка про отримання і повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю зерна, елітного і сортового насіння по державному замовленню 1996 року по ВАТ «Білокуракінський елеватор» станом на 01.07.2006.» заборгованість відповідача за 1996 становить 6,3 тис. грн. Даний звіт підписаний керівником і головним бухгалтером ВАТ «Білокуракінський елеватор» (а.с. 43, т. 2). До довідки додана розшифровка заборгованості.

А згідно додатка № 11 «Довідка про отримання і повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння по державному замовленню 1997 року по ВАТ «Білокуракінський елеватор» станом на 01.07.2006.» заборгованість відповідача за 1997 становить 267,8 тис. грн. Даний звіт підписаний керівником і головним бухгалтером ВАТ «Білокуракінський елеватор» (а.с. 46, т. 2). До довідки додана розшифровка заборгованості.

Згідно ст. 2 Закону України «Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу»від 18.01.2001. № 2237 -ІІІ (надалі -Закон 2237) реструктуризується на 8 років з виплатою щороку рівними частинами починаючи з 1 січня 2004 року решта заборгованості державних та інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності і господарювання, не врегульованої відповідно до статті 1 цього Закону, а також обслуговуючих, заготівельних та переробних підприємств, з якими такі сільськогосподарські підприємства уклали угоди на закупівлю зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом), за станом на 1 січня 2000 року за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички.

Частина заборгованості за 1997 рік реструктуризована згідно ст. 2 Закону 2237, а саме:

- заборгованість СТОВ «Дружба» в сумі 52680 грн. - щорічний платіж - 6585 грн.,

- заборгованість, строк оплати якої настав за 3 роки і 4 місяці - 21950 грн.

- заборгованість СТОВ «Рассвєт» в сумі 8694 грн. - щорічний платіж - 1086 грн. 75 коп., заборгованість, строк оплати якої настав за 3 роки і 4 місяці - 3622 грн. 50 коп.

Графіки реструктуризації погоджені з органами державного казначейства (а.с. 142,143, т. 1).

Залишок нереструктуризованої заборгованості за 1997 рік становить 206426 грн.

Загальна сума заборгованості за 1997 рік, строк погашення якої настав, становить 206 426 грн. + 21950 грн. + 3622 грн. 50 коп. = 231998 грн. 50 коп.

Таким чином, підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення:

- заборгованості за отриману бюджетну позичку за державним замовленням 1996 року у сумі 6 300 грн. 00 коп.

- заборгованості за отриману бюджетну позичку за державним замовленням 1997 року у сумі 231998 грн. 50 коп.

В решті вимог стосовно основної суми заборгованості слід відмовити з мотивів недоведеності заборгованості в сумі 27700 грн. за 1995 рік належними доказами.

Стосовно правомірності нарахування пені суд вважає неможливим застосування Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами Державної податкової служби № 290 від 11.06.2003., оскільки дана Інструкції розроблена відповідно до Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі -Закон 2181), а даний Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобов'язань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування.

Норми ж ч. 4 ст. 17 Бюджетного Кодексу України стосуються лише встановлення механізму стягнення бюджетних позичок такого ж як і стягнення податків, а не відповідальності за порушення строків погашення.

В частині стягнення пені позовні вимоги суд визнає необґрунтованими.

Оцінивши всі вищевикладені обставини, суд закінчив розгляд справи в судовому засіданні 17.01.2008. і постановив задовольнити позов в загальній сумі 238298 грн. 50 коп.

Відповідно до п. 4 ст. 94 КАСУ у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Згідно ст. 160 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17.01.2008. проголошено вступну і резолютивну частини постанови.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 4, 17, 18, 71, 86, 158 -163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Білокуракінський елеватор» смт. Білокуракіно, Луганської області, вул. Чапаєва, 238, код ЄДРПОУ 00957181 в доход державного бюджету України

- заборгованість за отриману бюджетну позичку за державним замовленням 1996 року у сумі 6 300 грн. 00 коп.

- заборгованість за отриману бюджетну позичку за державним замовленням 1997 року у сумі 231998 грн. 50 коп.

3. В решті вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили, якщо її не скасовано, після закінчення апеляційного розгляду скарги.

Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржувану постанову. Копії апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Згідно ст. 160 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова в повному обсязі складена 22.01.2008.

Головуючий суддя Т.М.Мінська

Суддя Т.С. Кірпа

Суддя М.О. Москаленко