Справа № 2-а-734/2011р.
Іменем України
03 березня 2011 року м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Романов П.Ф., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Могилеві-Подільському проведення перерахунку пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01.10.2010 року і в подальшому враховувати зміни прожиткового мінімуму при нарахуванні йому пенсійних виплат,-
ОСОБА_1 звернувся в Могилів-Подільський міськрайонний суд з позовом до управління пенсійного фонду України у місті Могилів-Подільському Вінницької області про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01.10.2010 року, посилаючись на те, що він учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід другої групи від захворювання по-в'язаного з участю в ліквідації на ЧАЕС у зв'язку з чим йому виплачується пенсія. ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоробильської аварії»передбачає, що призначена пенсія не може бути нижчою ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а тому він має отримувати що має отримувати 8 мінімальних пенсій та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Проте призначена пенсія, а також додаткова пенсія не відповідають визначеним цим Законом розмірам.
При зверненні із заявою до Управління пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському, щодо проведення перерахунку пенсії отримав відмову, а тому вимушений звернутись до суду із цим позовом. Просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2010 р. з врахуванням змін прожиткового мінімуму в подальшому.
Відповідач надіслав до суду письмові заперечення проти позовних вимог ОСОБА_1, в яких просить в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Так, статтею 49 Закону N 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону N 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523.
Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України N 796.
Суд не приймає посилання представника відповідача, що при нарахуванні основної та додаткової пенсії позивачу управління Пенсійного фонду керувалось постановами КМ України №530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та від 16.07.2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", а тому діяло у відповідності до чинного законодавства, оскільки надання законодавцем права Кабінету Міністрів України на визначення порядку нарахування і обчислення пенсії по інвалідності, що настала через каліцтво чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто Кабінет Міністрів України повинен встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України N 796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. визнано неконституційними положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 р.»в частині, що стосується змін до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому ОСОБА_1 має право на перерахунок основної і додаткової пенсії з заявленого часу.
За таких обставин позов слід задовольнити і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача та виплатити недоплачені кошти з різницею отриманих ним сум за період з 01.10.2010 року р. по день звернення до суду 03.03.2011 р. і в подальшому враховувати зміни прожиткового мінімуму при нарахуванні йому пенсійних виплат.
Оскільки частиною першою статті 256 КАС України передбачено негайне виконання постанов суду, прийнятих в порядку скороченого провадження, то вважаю за необхідне допустити дану постанову до негайного виконання.
Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, ст. 183-2, ч. 1 ст. 256 КАС України, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Вінницької області щодо відмови у виплаті в повному обсязі ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 49, 50, ч.4, ст. 54, ст.. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Вінницької області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01 жовтня 2010 року по 03 березня 2011 р. з урахуванням положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року та виплатити недоплачені кошти з різницею отриманих ним сум за цей період і в подальшому враховувати зміни прожиткового мінімуму при нарахуванні йому пенсійних виплат.
На підставі ч. 1 ст. 256 КАС України допустити постанову до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.