Іменем України
Справа № 2а-79/11
02 лютого 2011 р.
В складі головуючого судді - Воронюк В.А.
При секретарі Полонській Н.М.
За участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області про визнання дій посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині, Вінницької області незаконними та зобов'язання зробити донарахування та виплату основної та додаткової пенсії особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
Позивач звернувся в суд із позовом, в якому просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області відносно недоплати пенсії по інвалідності незаконними, зобов'язати відповідача здійснити донарахування та виплатити йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.09.2002 року відповідно до ст.54 та ст... 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.09.2002 року по 31.12.2010 року у розмірі 310472 грн 23 коп з урахуванням проведених виплат та зобов'язати відповідача встановити йому основну пенсію та додаткову пенсію відповідно до ст.. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28.02.1991 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 посилався на те, що він є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню, пов'язаному із наслідками аварії, у зв'язку із чим йому була призначена пенсія. Згідно зі ст.54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»призначений розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « йому призначена пенсія у меншому розмірі. Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року положення п.28 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України, в тому числі щодо внесення змін в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розміру виплати пенсії в меншому розмірі, визнані неконституційними. Він у жовтні 20010 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області з проханням перерахувати його пенсію відповідно до діючого законодавства, однак у задоволенні його вимог було відмовлено. Тому він змушений за захистом свого права звернутися до суду.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду від 04.01.2011 року адміністративний позов позивача про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку і виплаті пенсії та про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії в частині вимог за період з 01.09.2002 року по 28 червня 2010 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском 6-ти місячного строку звернення до адміністративного суду
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області відносно недоплати пенсії по інвалідності незаконними, зобов'язати відповідача здійснити донарахування та виплатити позивачу пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 та ст.. 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, яка існувала до 01.01.2008 року та з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 зазначеного Закону.
Відповідач в судовому засіданні не визнає позов ОСОБА_2, вказавши, що відповідно до частини 1 ст. 58 Конституції України закони, та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тому на його думку скасування Конституційним Судом положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», автоматично не відновлює редакцію нормативно-правових актів, що діяла до внесення в них змін, внаслідок чого після скасування Конституційним Судом України змін, внесених в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України № 530, та № 654 єдині нормативно-правові акти, які регулюють питання обчислення пенсій даної категорії громадян. Враховуючи, що зазначені Постанови є підзаконним нормативно-правовими актами, що видані на підставі Закону України «Про статус громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», для конкретизації його законодавчих розпоряджень, не визнані в установленому законом порядку такими, що не відповідають Конституції України і не скасовані, а також єдині нормативно-правові акти, які регулюють це питання, вони, в силу вимог ч. 1 ст. 117 Конституції України є обов'язковими до виконання, пенсія позивачу призначена на підставі цих нормативних актів, тому підстав для її перерахунку не має.
Суд, заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, та являється інвалідом другої групи ,що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 18.07.2002 року. ( а.с.10)
Позивачу призначена пенсія внаслідок встановлення 2 групи інвалідності по захворюванню, пов'язаному з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірах відповідно до Постанови КМУ № 654 від 16.7.2008 року, «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у розмірі 655 грн та та додаткова пенсія як інваліду 2 групи, у розміоі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що становить 144 грн 60 коп, а всього загальний розмір пенсії 799 грн 60 коп. ( а.с.13)
Позивач звертався із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області про перерахунок та призначення йому пенсії у розмірі, встановленому ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28 лютого 1991 року.( а.с.12)
20.10.2010 року відповідач направив позивачу лист вихідний № 28/л-01 в якому відмовив у перерахунку та виплаті пенсії, оскільки розмір пенсії позивачу відповідає чинному законодавству.
Проте суд вважає, що розмір пенсії, яку отримує ОСОБА_2, ні в якій мірі не відповідає тій сумі, яка повинна бути нарахована відповідно до ст.. ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи «.
Згідно з статтями 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції 1996 року інвалідам 11 групи, захворювання яких пов'язане з Чорнобильською катастрофою, передбачена пенсія, яка не може бути нижчою ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
У відповідності з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсії по інвалідності, яка наступила в результаті каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника в результаті Чорнобильської катастрофи»з подальшими змінами та додатками передбачено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, в відношенні яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою,»не може бути нижчим по 11 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю повинна бути призначена у розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком.
Проте Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статтями 50, 54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч.3 ст.54 Закону).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до статей 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. Зазначене свідчить, що між сторонами виник спір про розмір і виплату основної та щомісячної додаткової пенсії потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22 травня 2008 року, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність деяких положень закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік «.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу пенсії після винесення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Таким чином суд вважає необхідним визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Козятині, Вінницької області здійснити донарахування та виплату позивачу основну пенсію, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.. 54 та ст..50 Закону України «про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 28 червня 2010 року по 31 грудня 2010 року та здійснювати нарахування та виплату зазначеної пенсії в такому розмірі в майбутньому до зміни порядку призначення пенсії даній категорії громадян на законодавчому рівні.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст.50, 54, 67,71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. . ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст.18, 69-72, 159, 160,161, 163, 167, 183-2 КАС України, суд ,-
II ОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2, як особі, що постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи, незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області здійснити донарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 28 червня 2010 року по 31 грудня 2010 року відповідно до ст.ст. 54, 50 «Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року та відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « та здійснювати нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 в такому ж розмірі в майбутньому до зміни порядку призначення пенсії даній категорії громадян на законодавчому рівні.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_2 витрати за надання правової допомоги в розмірі 2500 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанову в межах платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя :