Постанова від 14.02.2011 по справі 2-а-458/11

Справа № 2-а-458/11

Категорія

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" лютого 2011 р. м. Бершадь

Суддя Бершадського районного суду Вінницької області Губка В. І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Бершадському районі про визнання дії щодо перерахунку пенсії неправомірними та покладання зобов"язання перерахувати та виплатити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом до управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі, в якому стверджує, що в зв"язку з досягненням пенсійного віку вона одержує державну пенсію за віком, але продовжує працювати. В жовтні 2010 року було проведено черговий перерахунок пенсії, при цьому був застосований середній показник заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91грн.), що порушує чинне законодавство, згідно якого при розрахунку пенсії береться за основу середня заробітна плата за календарний рік, що передує року звернення за пенсією. При повторному зверненні до відповідача, їй було повідомлено, що відповідно до спільного листа Мінпраці і соціальної політики і Пенсійного фонду України для працюючих пенсіонерів встановлений показник для перерахунку пенсії за 2007 рік. Даний лист офіційно не опубліковано і не зареєстрований Мін'юстом, його зміст суперечить Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і викладені в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують її права, як працюючого пенсіонера, тому вона змушена звернутися в суд з даним позовом, в якому просить постановити рішення, яким визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у Бершадському районі щодо перерахунку пенсії за показниками 2007 року (1197,91грн.) та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі провести перерахунок пенсії відповідно до положень ст.ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати, що передує року звернення за перерахунком пенсії та стягнути різницю між фактично виплаченою та перерахованою пенсією з 01.11.2010р. по теперішній час.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у поданому до суду запереченні, з якого вбачається, що спеціальним законом у сфері пенсійного забезпечення є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1У від 09.07.2003 року. Згідно ч.4 ст.42 даного закону передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсій, котрий визначався згідно ст.40 даного закону. Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення названого вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення чинності зазначеної норми в попередній редакції не ухвалювалося. Таким чином, норми ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є діючими в попередній редакції, в якій не було зазначено, що показник середньої заробітної плати враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тому вважає, що пенсію ОСОБА_1 перераховано правомірно і підстав для наступного перерахування немає.

Відповідно до 183-2 КАС України судовий розгляд адміністративної справи зслід здійснювати у порядку скороченого провадження.

Дослідивши докази та давши їм належну юридичну оцінку вважаю, що позов підлягає до задоволення частково з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 отримує пенсію за віком і продовжує працювати, що підтвердужується копією посвідчення № НОМЕР_1 та повідомленням управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі про перерахунок пенсії.

Судом встановлено, що в 2011 році ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі із заявою про перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надала всі необхідні документи. Відповідно до її заяви було проведено черговий перерахунок пенсії з більшого заробітку. Приь цьому було зменшено її розмір шляхом застосування середнього показника заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91грн.) і різниця між призначеною пенсією та розрахунком пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 452,52 грн.

Також судом встановлено, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі Вінницької області керувалося спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N20/0/18-09/039, N4096/02-01, який визначив порядок застосування статей ст.40 і ст.42 (частина 4) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не минулий рік, як зазначено у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак даний лист офіційно не опубліковано і не зареєстровано Мін'юстом, його зміст суперечить Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Викладені в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують права позивача, як працюючого пенсіонера.

У Законі України „Про державний бюджет України на 2008" рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Також, у вищезазаченому спільному листі Мінпраці №20/0/18-09/039 від 11.3.2009р. і Пенсійний фонд України №4096/02-01 від 11.3.2009р. посилаються на рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, де зазначено, що р ішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав деякі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не тому, що вважав певний показник, який має бути застосований при перерахунку пенсії неконституційним, а тому, що Закон про Державний бюджет України як правовий акт, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України, він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, тому цей Закон не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. У разі необхідності зупинення законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовувати окремі закони, а не Закон про Держбюджет.

Крім того постановою №530 від 28.05.2008 року Кабінету Міністрів України, яка була видана після винесення 22.05.2008 року Рішення Конституційного Суду щодо вищеописаного роз'яснення, було підтверджено порядок розрахунку, який передбачав, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії управління Пенсійного Фонду України в Бершадському районі повинно керуватися п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" відповідно до яких особі, яка продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Оскільки при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 та застосовуватися показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж ч.1 ст. 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Крім того, протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду вже застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. При цьому, будь яких різних тлумачень щодо застосування такого порядку не виникало.

Ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст. 99 КАСУ). Строки для звернення до адміністративного суду, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка ОСОБА_1 з адміністративним позовом звернувся до суду 1 лютого 2011 року. Тому, на підставі викладеного, вимога позивачки про проведення перерахунку пенсії мають розглядатися за період з 1 серпня 2010 року.

Таким чином, у зв'язку з неправомірними діями відповідача, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.40, ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" розмір його пенсії був безпідставно зменшений, чим було порушено його конституційні права на соціальний захист визначений законодавством України, а тому слід визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у Бершадському районі щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за показниками 2007 року (1197,91грн.) та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі провести перерахунок пенсії відповідно до положень ст.ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати, що передує року звернення за перерахунком пенсії та виплатити різницю між фактично виплаченою та перерахованою пенсією з 1.08.2010 року по теперішній час.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 8, 21, 22, 46, 48, 64, ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, Законом України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 2, ст.ст. 9, 10, 11, 99, 100, 159, 161, 162, 163, ст. 186, ст. 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у Бершадському районі щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за показниками 2007 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати, що передує року звернення за перерахунком пенсії та виплатити різницю між фактично виплаченою та перерахованою пенсією з 1.08.2010 р. по теперішній час.

В іншій частині позову відмовити.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Бершадський районний суд.

Суддя: