№ 2а-95/11
м. Донецьк 17 лютого 2011 року
Будьоннівський районний суд м. Донецька, у складі:
Головуючого судді - Сибірцев В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про визнання дій неправомірними відносно нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язання усунути порушення та провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язання виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2009 року, -
23 листопада 2010 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів та просить визнати дії неправомірними відносно нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради усунути порушення та провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; зобов'язати Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2009 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради призначити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.; стягнути кошти витрачені на правову допомогу у розмірі 400 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка вказала, що вона є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»розмір допомоги по догляду за дитиною встановлено у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вказала, що заборгованість Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради перед нею по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2009 року по 01.11.2010 року становить 11 608 грн.
Вважає дії відповідачів незаконними, у зв'язку з чим змушена звернутися до суду з цим позовом.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася, суду надана заява з проханням розглянути справу за її відсутності на позовних вимогах наполягала.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради у судовому засідання не з'явився, надав до суду заперечення, у яких позовні вимоги не визнав, вказав, що виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була здійснена відповідно до вимог чинного законодавства України, просив відмовити в задоволенні позовних вимог та розглянути справу у відсутність представника.
Представник відповідача - Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у судовому засідання не з'явився, надав до суду заперечення, у яких позовні вимоги не визнав, вказав, що не є розпорядником коштів та не здійснює призначення будь-яких видів соціально допомоги, тому не є належним відповідачем та розглянути справу у відсутності представника.
Відповідно до вимог п.10 ч.1 ст.3, ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
На підставі досліджених письмових доказів судом встановлені наступні фактичні обставини:
Згідно копії витягу з наказу про кадрові питання позивачка ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.18).
Згідно копії свідоцтва про народження (а.с.17), ОСОБА_1 09 грудня 2008 року народила дитину ОСОБА_2
На підставі оцінених викладених в позовній заяві доводів позивачки та довідки про розмір виплаченої соціальної допомоги (а.с.23), судом встановлено, що позивачка з січня 2009 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради як отримувач соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка визначена відповідачем у розмірі 130 гривень на місяць. Фактично позивачці відповідачем за період з січня 2009 року по жовтень 2010 року включно виплачується така допомога у мінімальному розмірі, а саме:
- за січень 2009 року - 25,16 грн.;
- з лютого 2009 року по жовтень 2010 року -по 130 грн. щомісяця;
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства країни, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Згідно ч.1 ст.15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Згідно ст. 23 цього ж Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п. 18 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Згідно п. 19 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Згідно п. 24 вказаного Порядку, покриття витрат на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (в тому числі військовослужбовцям) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Наведені норми законів свідчать про те, що Управління праці та соціального захисту населення хоча і є розпорядником коштів нижчого рівня, фактично може розпоряджатися ними тільки на цілі та в межах, передбачених державним бюджетом.
На підставі названих нормативно-правових актів позивачці, Управлінням праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради була нарахована і виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2009-2010 роках у розмірі 130 грн. на місяць.
Тому виплата відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2009-2010 роках проводилася відповідно до діючого законодавства, у зв'язку з чим вказані дії відповідача є правомірними та в їх задоволені слід відмовити.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною по час розгляду справи в суді, суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася згідно чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, дії відповідача в цій частині є правомірними, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати нарахування та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, суд виходить з того, що позивачка фактично просить спонукати до здійснення певних дій відповідача у майбутньому, що суперечить приписам ст.2 КАС України, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині також слід відмовити.
Позивачкою до відшкодування заявлені судові витрати на оплату правової допомоги у розмірі 400 грн. На підтвердження понесених судових витрат позивачкою надана довідка про обсяг такої допомоги, наданої Філією ТОВ „Надія” у м. Донецька, копія рахунку, квитанції на оплату, акт прийому - передачі послуг від Філії ТОВ „Надія” у м. Донецьку та копія диплому на отримання вищої освіти за спеціальністю „Правознавство” ОСОБА_3 З доданих документів вбачається, що позивачем оплачені 400 грн. за правову допомогу, надану Філією ТОВ „Надія” у м. Донецьку.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України, витратами на правову допомогу є витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця у галузі права.
З наданих позивачем документів не вбачається, що Філія ТОВ „Надія” у м. Донецьку є адвокатом або іншим фахівцем у галузі права. А додана до позову копія диплому ОСОБА_3 хоча і є підтвердженням того, що вона є фахівцем у галузі права, однак не вбачається, яке відношення остання має до Філії ТОВ „Надія” у м. Донецьку.
За наведених обставин понесені позивачем витрати у розмірі 400 грн. не є судовими та розподілу між сторонами не підлягають.
Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі, понесені позивачкою судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 107-VІ від 28.12.2007 року, ст. 5, 15, 23 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, п. 18, 19, 24 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, ч. 2 ст. 3, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 99, 100, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними відносно нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язання усунути порушення та провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язання виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2009 року -відмовити в повному обсязі.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький апеляційний адміністративний суд через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: