Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
Іменем України
07.12.2007
Справа №2-16/1786.1-2007
За позовом - Сімферопольського міського центру зайнятості (95000, м. Сімферополь, вул. Р.Люксембург, 7, отримувач: ОФАА на випадок безробіття, м. Сімферополь, р/р 7174130201100 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 20708706)
До відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя (95013, м. Сімферополь, вул. Гагаріна, 14, а, р/р 25608701045 КРУ ТОВ Державний ощадний банк України» МФО 324805, ЗКПО 207259930)
Про стягнення 7766,33 грн.
Суддя Омельченко В.А.
Секретар судового засідання Хлебнікова Н.С.
Від позивача - Дзекунова М.М., ю/к юр. відділу, дов. № 09-2433 від 17.09.2007 року
Від відповідача - Мілютіна Т.В. - гол. спец. ю/к, дов. № 1 від 09.01.2007 року
Суть спору: Позивач Сімферопольський міський центр зайнятості звернувся до господарського суду АРК з позовною заявою до відповідача УПФУ в Залізничному районі м. Сімферополя про стягнення з останнього суми незаконно пред'явлених для відшкодування службою зайнятості коштів, особам які достроково вийшли на пенсію в розмірі 7766,53 грн.
Рішенням господарського суду АРК від 22.02.2007 року по справі № 2-25/1786-207 позовна заява Сімферопольського міського центру зайнятості, м. Сімферополь задоволено з відповідача на користь позивача стягнута сума незаконно пред'явлених для відшкодування службою зайнятості коштів, особам які достроково вийшли на пенсію в розмірі 7766,53 грн.
Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі не погодившися з прийнятим рішенням звернувся зі скаргою до Севастопольського апеляційного господарського суду.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.05.2007 року скасовано рішення господарського суду АРК від 22.02.2007 року, та прийнято нове рішення, яким Сімферопольському міському центру зайнятості відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Сімферопольський міський центр зайнятості звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.08.2007 року по справі № 2-25/1786-2007 касаційна скарга Сімферопольського міського центру зайнятості задоволена частково, рішення ГС АРК від 22.02.2007 року та постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.05.2007 року по справі № 2-25/1786-2007 скасовано, справа передана на новий розгляд до господарського суду АРК для розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Після вияснення усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, які почалися в судовому засіданні, що відбулося 07.12.2007 року.
Після закінчення дебатів сторін, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, а також заслухавши представників сторін, суд, -
Як вбачається з матеріалів справи в 2004-2005 роках ряду фізичних осіб Управлінням Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим були достроково призначені та сплачені пенсії відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991. У зв'язку з тим, що пенсіонери приховали факт роботи, виникла переплата пенсій на загальну суму 7766,53 грн. по кількості 7 чоловік. Перелік цих осіб вказано в листі від 08.12.2006 року ( ст. справи 5).
Згідно з пунктом 4 Порядку відшкодування Пенсійному фонду України з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат, пов'язаних із достроковим виходом працівників на пенсію, затвердженого сумісним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України № 331/39 від 06.08.2001 року, зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 17.08.2001 за № 713/5904, центри зайнятості, де до призначення пенсій перебували на обліку громадяни, щомісяця до 2-го числа місяця, у якому проводяться виплати, на підставі подання місцевого органу Пенсійного фонду та списку осіб, яким достроково призначена пенсія, перераховують органам Пенсійного фонду кошти на фінансування виплат поточного періоду в розмірі місячної потреби на ці виплати. Подання та список осіб, яким достроково призначена пенсія відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991 року, надається органами Пенсійного фонду в місцеві центри зайнятості до 1-го числа поточного місяця.
Вказаним Порядком не передбачений механізм відшкодування органами Пенсійного фонду центрам зайнятості сум переплат пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
З матеріалів справи слідує, що у зв'язку з виявленою переплатою пенсій, призначених достроково відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991 року, відповідачем у січні 2007 року у списку осіб, яким достроково призначена пенсія, сума, яка підлягає відшкодуванню за поточний місяць, зменшена на суму переплати у 2004-2005 роках.
Відповідно до статті 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Оскільки Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, його органи здійснюють свої функції у рамках, встановлених законодавством повноважень.
Механізм реалізації взаємних прав та обов'язків органів Пенсійного фонду України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, пов'язаних з достроковим виходом робітників на пенсію, регламентований вищевказаним Порядком № 331/39 від 06.08.2001 року.
Вказаним порядком не передбачено можливість взаєморахунків між вказаними органами шляхом повернення грошових коштів з рахунків органів Пенсійного фонду України на рахунки центрів зайнятості.
В той же час, пунктом 6 Порядку передбачено, що результати звірки між органами Пенсійного фонду України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування оформлюються відповідними актами, а відшкодування витрат здійснюється на підставі подання відповідного органу Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001 одним з основних завдань Пенсійного фонду України є ефективне використання коштів Пенсійного фонду України.
Пунктом 9 вказаного Положення визначений вичерпаний перелік напрямків використання коштів Пенсійного фонду України. Даний перелік не включає до себе можливість проведення операції перерахування цільових грошових коштів з рахунків Пенсійного фонду України на рахунки центрів зайнятості. Згідно з пунктом 10 Положення кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням та вилученню не підлягають.
Також, відповідно до пункту 8 Положення бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Даний бюджет також не передбачає такої статті витрат, як повернення центрам зайнятості раніше перерахованих ними коштів.
Крім того, згідно з нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 кошти Пенсійного фонду не можуть використовуватися з метою, не передбаченою Законом. Вичерпаний перелік таких цілей встановлений статтею 73 Закону, який також не передбачає можливості повернення центрам зайнятості перелічених ними коштів. Згідно з частиною 5 статті 18 Закону кошти Пенсійного фонду України не підлягають вилученню. Відповідно до пункту 15 Заключних положень Закону № 1058-IV від 09.07.2003, усі інші закони і нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить даному Закону.
Отже, вищевикладене свідчить про неможливість перерахування коштів від органу Пенсійного фонду України центру зайнятості, а тому не має необхідності відшкодування Управлінням Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим Сімферопольському міському центру зайнятості 7766,53 грн.
В порядку ст. 71 КАС України на позивачі лежить обов'язок доведення тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
При вказаних обставинах суд вважає в задоволенні позову підлягає відмовити.
Вступна та резолютивна частина постанови оголошені в судовому засіданні 07.12.2007 р.
Постанова складена в повному обсязі та підписана - 14.12.2007 року
На підставі викладеного, та керуючись ст.94,160,162,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В позові відмовити
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви ( ст. 254 КАС України)
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Омельченко В.А.