83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
19.02.08 р. Справа № 22/2
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Настич Л. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ
про стягнення шкоди, заподіяної державі в сумі 2 860 370,70 грн., на рахунок місцевого бюджету Краматорської міської ради.
за участю
представників сторін:
від позивача: Хоптяр В. С.- за довір.
від відповідача: Щербачов В. В., Туркін В. І., Пожидаєва О. О.- за довір.
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ про стягнення шкоди, заподіяної державі в сумі 2 860 370,70 грн., на рахунок місцевого бюджету Краматорської міської ради.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи» та Земельного кодексу України, а саме засмічення земель шлаками доменного виробництва, шламами газоочистки доменних печей та будівельними відходами.
Відповідач проти позову заперечує та у відзиві від 15.01.08р. зазначає, що всі порушення природоохоронного законодавства підприємством усунуті: залишки вапна утилізовані, а шлак реалізований споживачам.
31.01.2008р. відповідач подав уточнюючий відзив на позовну заяву, у якому, посилаючись на «Класифікатор відходів» № ДК 005-96, затверджений наказом Держстандарту України від 29.02.1996 р. № 89, зазначив, що шлак доменний гранульований та щебінь, пісок та щебенево - піщана суміш не є відходами та не потребують спеціальних дозволів на їх розміщення.
Відповідач заперечує проти засмічення ним земель, бо вважає шлак доменний гранульований та щебінь товарною продукцією, а будівельні відходи, в основі яких є вапно - природним об'єктом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
У травні 2007р. фахівцями відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю у Північному регіоні проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Відкритим акціонерним товариством «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ.
За результатами перевірки складено акт від 23-29 травня 2007р., у якому зафіксовано факт засмічення земель, а саме:
- в районі незавершеного об'єкту будівництва «Комплекс утилізації рідких шламів» - шламами доменного виробництва. Площа засмічення становить 915 м2, висота слою шлаку 1,5 м, об'єм - 1372,5 м2. Зазначений вид відходів, згідно лімітів на розміщення відходів № 15-5793 повинен розміщатися на шлаковій горі;
- у районі 1 та 2 радіальних відстійників енергетичного цеху Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ - шламами газоочистки доменних печей, які повинні складуватися в Східному шламонакопичувачі на шламовій горі, згідно лімітів і дозволу на розміщення відходів № 15-5793. Площа засмічення становить 339,5 м2, об'єм відходів становить 440 м3.
- на території ТЕЦ-ПВС, у районі градирень - будівельними відходами. Площа засмічення становить 168 м2, об'єм відходів становить 252 м3 .
Зазначені засмічення є порушенням ст. ст. 17, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. ст. 96, 164 Земельного кодексу України.
Як вбачається із матеріалів справи (копії постанов про накладення адміністративного стягнення від 29.05.2007 р. № 15-34, № 15-35 та постанова від 05.06.2007р. № 15-5700) заступник головного інженера по екології та НС Туркін В.І., притягався до адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до наданого суду розрахунку, розмір шкоди, спричиненої навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земель Відкритим акціонерним товариством «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ будівельними відходами, становить 352 867,20 грн., шлаком доменним - 1 921 866 грн., шламами газоочисток доменних печей - 585 637,50 грн.
З представлених суду розрахунків вбачається, що сума шкоди визначалась на підставі Методики визначення розмірів збитку, обумовленого забрудненням і засміченням земельних ресурсів у результаті порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.2007р. № 149, за формулою № 6 цієї Методики, яка призначена для обчислення розміру шкоди, спричиненої внаслідок засмічення земель.
Загальна сума шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу Відкритим акціонерним товариством «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ, становить 2 860 370,70 грн.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області підлягає задоволенню за наступними підставами.
Визначення терміну «відходи» наведено у ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.98р. № 187/98-ВР.
За приписами цієї статті, відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до Класифікатору відходів ДК 005-96, затвердженого наказом Держстандарту України від 29.02.1996 р. № 89, до відходів належать:
- залишкові продукти збагачення та інших видів первинної обробки сировини (шлам, пил, відсіви тощо);
- новоутворені речовини та їх суміші, утворені в термічних, хімічних та інших процесах і які не є метою даного виробництва (шлак, зола, кубові залишки, інші тверді та пастоподібні утворення, а також рідини та аерозолі).
Визначення терміну “засмічення земель» наведене у розділі 2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 р. № 171 (у редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 р. № 149).
За приписами цієї норми засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. “с» ст. 17 Закону України “Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 Закону України «Про відходи».
За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Відповідно до листа Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 13.04.2007 р. № 01-39-702, Відкритому акціонерному товариству «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ у наданні дозволу на експлуатацію об'єктів поводження з небезпечними відходами на 2008 р. було відмовлено, по причині систематичного грубого порушення відповідачем вимог зберігання та видалення відходів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги природоохоронного законодавства, в частині засмічення земель шлаками доменного виробництва, шламами газоочистки доменних печей та будівельними відходами.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З наданих суду розрахунків вбачається, що внаслідок засмічення земель шлаками доменного виробництва, шламами газоочистки доменних печей та будівельними відходами відповідачем заподіяно шкоду в сумі 2 860 370,70 грн.
Жодних доказів погашення шкоди Відкритим акціонерним товариством «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ, суду не надано.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що виявлений в районі 1-го та 2-го радіальних відстійників енергетичного цеху шлам газоочисток доменних пічок фактично був гранульованим шлаком (продукцією підприємства), який на момент розгляду справи судом був реалізований споживачам, оскільки доказів того, що зберігання вказаного шлаку відбувалось в спеціально відведеному для цього місці відповідач суду не представив.
Суд також не приймає до уваги посилання відповідача на той факт, що на момент розгляду справи судом порушення вимог природоохоронного законодавства були усунуті, оскільки вчинення дій, спрямованих на усунення встановлених під час перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства є обов'язком суб'єкта господарювання, який в свою чергу не позбавляє останнього обов'язку відшкодувати спричинену навколишньому природному середовищу шкоду.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на його скрутне фінансове становище, а також на факт порушення у відношенні підприємства справи про банкрутство, оскільки ця обставина не позбавляє суб'єкта господарювання обов'язку дотримуватися вимог природоохоронного законодавства.
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 82 - 85 ГПК України, суд
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» м. Краматорськ про стягнення шкоди, заподіяної державі в сумі 2 860 370,70 грн., на рахунок місцевого бюджету Краматорської міської ради, задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» (84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. М.Тореза, 18, п/р 26009301776970 в філії ГУ ПИБ в м. Донецьку, МФО 334635, ОКПО 00191187, іпн 001911805153) на користь місцевого бюджету Краматорської міської ради (УДК м. Краматорськ, п/р 33110331700059 ГУДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686652, МФО 834016, КБК 24062100) шкоду, заподіяну державі, в сумі 2 860 370,70 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» (84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. М.Тореза, 18, п/р 26009301776970 в філії ГУ ПИБ в м. Донецьку, МФО 334635, ОКПО 00191187, іпн 001911805153) на користь Державного бюджету України судові витрати по сплаті державного мита в сумі 25500 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «КМЗ ім. Куйбишева» (84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. М.Тореза, 18, п/р 26009301776970 в філії ГУ ПИБ в м. Донецьку, МФО 334635, ОКПО 00191187, іпн 001911805153) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, Державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його складення у повному обсязі.
Повний текст рішення складений у повному обсязі 26.02.2008 р.
Суддя Волошинова Л.В.