Справа 2-а-779/2011/2306
23.02.2011 м. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Матвієнко М.В. розглянувши у в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тому у відповідності до вимог ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” являється дитиною війни та згідно ст. 6 даного закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Згідно ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” мінімальна пенсія за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а відповідачем виплачується дежавна надбавка не повному обсязі, тому позивач просила зобов'язати нарахувати та виплатити надбавку як дитині війни в розімрі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.08.2010 року по дату винесення постанови.
Від відповідача надійшло заперечення в якому він не визнав позов повністю, мотивуючи тим, що позивачка з 01 серпня 1996 року отримує підвищення учасника війни згідно ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У відповідності до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тому на данй час відсутній предмет спору, оскілтьки позивачка не зверталась із заявою про призначення їй надбавки як дитині війни.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, оскільки:
Відповідно до норм ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та пенсійного посвідчення НОМЕР_1 позивач відноситься до категорії "дітей війни", і має право на соціальний захист в межах, що був передбачений даним законом на момент його прийняття, і, зокрема, відповідно до норм ст. 6 вказаного Закону, має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п.15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч.3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Відповідно до ст.70 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік»надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивач підпадає під дію Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та має право на доплату пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державну соціальну допомогу, що виплачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Суд не приймає посилання відповідача на ч.3 ст.28 Закону України „Про загальонообов'язкове державне пенсійне страхування”, що передбачає застосування мінімального розміру розміру пенсії за віком виключно для визанчення розміру пенсій пердбаченого цим Законом, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни", оскільки цей закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку cуду, не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у відповідності до ч.4 ст.8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
В той же час суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність законодавчих актів, які б регулювали виплату, для осіб, які мають статус дитини війни, оскільки ст. 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, що у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
В той же час суд не приймає посилання представника відповідача на відсутність предмету спору, оскільки позивачка не зверталась зі заявою про призначеня їй підвищення як дитині війни замість підвищення учасникам війни, так як норма якою були внесені зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а саме п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», про необхідність вибору позивачем отримання підвищення між Законом України «Про соціальний захист дітей війни»та Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визнанні рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року неконстиційними в зв'язку з чим у відповідності до ст.152 Конституції України положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність та застосуванню підлягає ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції до прийняття змін у вказану статтю, яка не передбачає будь - яких обмежень, щодо отримання державної соціальної підтримки як дитині війни.
Таким чином внаслідок неправомірних дій Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі позивачу не була виплачена щомісячна надбавка до пенсії у відповідності до Закону України «Про соціальний захист дітей війни" за період з 01 серпня 2010 року по 04 лютого 2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, оскільки відповідач згідно п.34ст.4 Декрету „Про державне мито” звільнений від сплати державного мита, тому судові витрати у відповідності до ст. 94 КАС України компенсуються за рахунок держави.
Керуючись, ст.ст.6,7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” ст.28 Закону України „Про загальонообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний Фонд України затверджене указом Президента України від № 121/2001 від 01 березня 2001 року ст. 9,10,11, 94, 183-2 КАС України
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області щодо виплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі меншому встановленого законом - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області провести перерахування пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", встановленої на час виплат у серпні - грудні 2010 року та у січні -лютому 2011 року, з урахуванням раніше проведених виплат та провести відповідні виплати за період з 01 серпня 2010 року по 04 лютого 2011 року.
Компенсувати з Державно бюджету України державне мито на користь ОСОБА_1 в сумі 03 грн. 40 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області виконати постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Матвієнко М.В.