Справа № 2005/2-а-209/11
Категорія
25.02.2011 р. суддя Борівського районного суду Харківської області Люба В. І. розглянувши в порядку скороченого провадження за правилами адміністративного судочинства адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Борівського району про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, про визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення щодо перерахунку, встановлення та виплати недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи
Позивач звернувся до суду 08.02.2011 року з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Борівського району Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, про визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення щодо перерахунку, встановлення та виплати недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Свої позовні вимоги мотивує тим, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії та має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Однак отримував зазначену компенсацію у значно менших розмірах, ніж встановлено законом. Просить суд поновити йому строк для звернення до суду за захистом порушених прав та законних інтересів, Позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок та виплату йому в належному розмірі компенсації на оздоровлення, на що отримав відмову з посиланням на те, що саме КМУ своїми нормативно-правовими актами визначає конкретний розмір допомоги на оздоровлення, встановленого статтею 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача, щодо відмови у виплаті недоотриманої суми допомоги на оздоровлення з 01.01.2006 року і по теперішній час та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити недоотримані суми встановлених законом виплат.
Позивач в судове засідання не з'явився, вказавши в позовній заяві про підтримання своїх вимог та розгляд справи у його відсутність.
В своєму позові ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача сплатити на його користь щорічну допомогу на оздоровлення за період з 2006 року по теперішній час включно у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Представник відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Борівського району у судове засідання не з'явився, надав письмове заперечення до позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглядати справу без його участі.
У запереченні, наданому Управлінням праці та соціального захисту населення вбачається, що позивачу щорічна допомога на оздоровлення нараховувалася і виплачувалася як чорнобильцю ІІ категорії, було відшкодовано: 03.2006 року -100 гривень 00 копійок; 01.2007 року -100 гривень 00 копійок; 05.2008 року -100 гривень 00 копійов; 07.2009 року -100 гривень 00 копійов; 06.2010 року -100 гривень 00 копійок. За таких обставин, суд вважає за потрібне зобов'язати відповідача сплатити на користь позивача щорічну допомогу на оздоровлення за рахунок коштів Державного бюджету України за 2007 рік, 2008 рік, 2009 рік, 2010 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, яка встановлена на момент проведення виплат з урахуванням фактично виплачених сум.
Суддя, розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України і оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дійшов до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції ІІ категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ передбачена щорічна допомога на оздоровлення чорнобильцю ІІ категорії -у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Виходячи із загального законодавства України, закони мають вищий юридичний статус у порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»конкретні розміри всіх видів доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розмір щорічної допомоги на оздоровлення до липня 2005 року не збільшувався. Визначені наведеною постановою та постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розміри щорічних грошових виплат на оздоровлення значно нижчі за відповідні, передбачені ст. 48 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», кратні розміри мінімальної заробітної плати, і тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, до спірних правовідносин суд застосовує нормативний акт вищої юридичної сили -Закон України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28 лютого 1991 року № 796-ХП.
Крім того, частина четверта статті 48 ЗУ від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 06.06.1996р. набрала чинності 20.06.2996р. «Щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам І іІІ групи-п'ять мінімальних заробітних плат, дію абзацу другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої статті 48 зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсації і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України від 20.12.2005р. № 3235-ІV, дію абзацу другого, третього четвертого, п'ятого, шостого, сьомого, частини четвертої статті 48 зупинено на 2007 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із ЗУ від 19.12.2006р. № 489-V, зупинення дій абзацу другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої статті 48 на 2007р., передбачене пунктом 30 статті 71 Закону України від 19.12.2006р. № 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суда України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, частину четверту викладено в такій редакції: «Щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених КМУ», зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу ІІ ЗУ від 28.12.2007р, №107-VІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008р.»
Відповідно до ст. 48 Закону № 796-ХХІІ передбачена щорічна допомога на оздоровлення особам постраждалим внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент проведення виплат.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»за № 7-93 від 21.01.1993 року, громадяни, віднесені до категорії 1, 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір стягненню з ОСОБА_1 не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1, 13, 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року з наступними змінами та доповненнями до нього, ст. ст. 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Борівського району Харківської області щодо виплати в заниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи
Управління праці та соціального захисту населення Борівського району Харківської області зобов'язати усунути порушення і провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за рахунок коштів Державного бюджету України за 2007 рік, 2008 рік, 2009 рік, 2010 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, яка встановлена на момент проведення виплат з урахуванням фактично виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Борівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Люба В. І.