Справа № 2-а-49/2011
09 лютого 2011 року м. Радивилів
Суддя Радивилівського районного суду Рівненської області Кохно В.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненській області про визнання неправомірними дій і призначення розміру державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, встановлених законом
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача в частині відмови щодо перерахунку розміру його пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю неправомірними і зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплатити йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з врахуванням положень ч.1 ст.28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 01.01.2010 року та зробити перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позову посилається на те, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС і віднесеної до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2-ї групи і інвалідність пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої розмір його пенсії по інвалідності не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком та відповідно до ч.1 ст.50 згаданого закону на додаткову щомісячну пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, однак йому було відмовлено у проведенні перерахунку.
Ухвалою суду від 20 січня 2011 року було відкрито скорочене провадження по справі.
Протягом десяти днів з дня отримання ухвали про відкриття скороченого провадження відповідачем заперечення проти позову або заяви про визнання позовних вимог до суду не подані.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем обставини справи, вважає що позов підлягає до задоволення частково.
З матеріалів справи вбачається, що позивач належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 01.01.2005 року.
Відповідно довідки до акта огляду МСЕК серія МСЕ №083418 від 15.09.2005 року, проведеного Рівненською спеціалізованою МСЕК позивачу встановлена друга група інвалідності пов'язана з наслідками Чорнобильській катастрофи довічно.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування розміру його пенсії і додаткової пенсії та перерахунку її в розмірі відповідно до вимог Закону у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак йому було відмовлено в задоволенні заяви посилаючись на те, що пенсія йому нараховується відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України в т.ч. №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів…», №530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», №654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Такі дії відповідача є неправомірними в зв'язку з наступним:
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст..8 Закону «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»їй призначається пенсія за її вибором.
Ст..49 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що пенсія особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюється у вигляді :а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Ст..54 цього ж закону передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Вказані норми поширюються на позивача як на особу, віднесену до категорії 1. Відповідно до ч.4 ст.54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», котра визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю - в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Таким чином вихідним критерієм обчислення державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до ст..28 Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом.
Відповідно до Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати»від 20.10.2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в 2010 році встановлений в наступних розмірах: з 01 липня -709 грн., з 01 жовтня -723 грн., з 01 грудня -734 грн.
Тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами розмір пенсії позивача повинен розраховуватися виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому в цьому законі та законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
ОСОБА_1 звернувся до Радивилівського районного суду з позовом про оскарження дій відповідача 18.01.2011 року.
Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність і законність своїх дій як - суб"єкта владних повноважень при відмові позивачу в перерахуванні пенсії, яка полягає у невиплаті позивачам підвищення до пенсії за період з 18.07.2010 року встановленого ст..6 Закону № 2195-ІУ, у зв»язку з чим позовні вимоги є такими, що підлягають до задоволення в цій частині.
Ухвалою від 09 лютого 2011 року позов в частині покладення обов»язку провести перерахунок і встановити розмір пенсії по інвалідності позивачу за період з 01.01.2010 р. по 17.07.2010 року залишено без розгляду у зв»язку з пропуском процесуального строку, передбаченого ч.2 ст.99 КАУ України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік», Законом «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», ст.ст.160-163,183-2 КАС України суд
Адміністративний позов задовільнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області щодо відмови позивачу в перерахунку його пенсії протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 як інваліду ІІ групи виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного відповідно до вимог ч.1 ст.28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 18 липня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд, який ухвалив постанову, шляхом подання в 10-денний строк апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Кохно В.І.