Справа № 2-а-54/11
іменем України
11 лютого 2011 року Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Старовецької Ю.В.
при секретарі Григорієва В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області,про визнання протиправними дій та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та соціальної допомоги як дитині війни, -
ОСОБА_1 звернувся із позовом до управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату соціальної допомоги як дитині війни з 09.07. по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2010 року та пенсії відповідно до ст.ст.39,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2010 року, а також просить зобов»язати відповідача проводити такі нарахування в подальшому.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що є дитиною війни, інвалідом ІІ групи (віднесений до 1 категорії) , захворювання якого пов»язане з наслідками аварії на ЧАЕС, непрацюючим пенсіонером, який проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, доплати до пенсії згідно ст.ст.51,39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Однак відповідачем виплата належних йому сум проводиться у менших розмірах, ніж визначено законом згідно постанов КМУ, а тому такі дії УПФУ в Березнівському районі є неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству.
Ухвалою судді від 11.01.2011 року відкрито провадження у даній адміністративній справі, адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату соціальної допомоги як дитині війни за період з 22.05. по 26.06.2010 року та пенсії в частині вимог за період з 09.07.2007 року по 26.06.2010 року залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні уточнив позовні вимоги, вказавши, що при оформленні позовної заяви допустив технічну описку, а саме, замість ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначив ст.51 цього ж Закону, а також допустив описку щодо визначення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, а тому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особі віднесеній до 1 категорії інваліду ІІ групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інші позовні вимоги підтримав повністю, пояснення дав згідно заяви, позов просить задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області Оксенюк І.С. позовні вимоги не визнав, про що були подані письмові заперечення, які підтримав в судовому засіданні, вказавши, що відповідно до ст.70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Таким чином, здійснюючи нарахування позивачу пенсії та соціальної допомоги як дитині війни у розмірах, що відзначені відповідними постановами КМУ, відповідач діяв правомірно. Крім того, покликається на те, що не підлягає до задоволення вимога про зобов»язання здійснення дій щодо нарахування відповідних пенсії та допомоги в подальшому, так як відсутні факти щодо порушення прав позивача в майбутньому, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є непрацюючим пенсіонером (посвідчення серія НОМЕР_1, видане 27.01.2009 року, трудова книжка), який проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (довідка №7697 від 23.12.2010 року, видана виконавчим комітетом Березнівської міської ради) та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2, виданим 14 січня 2009 року.
Згідно положень ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VІ) пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VІ частину першу та другу ст.39 вищевказаного закону було замінено однією частиною такого змісту: «Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України», які були визнані неконституційними з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України №1 - рп від 22.05.2008 року.
Судом встановлено, що позивачу доплата за проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю здійснювалась управлінням ПФУ в Березнівському районі у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 5 грн. 20 коп.
Також, судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов»язане з наслідками аварії на ЧАЕС, даний факт відповідачем не заперечується.
Згідно положень ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VІ) особам, інвалідам II групи, які втратили працездатність та віднесеним до категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року вказана стаття Закону була викладена в новій редакції.
В подальшому Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, внесені п.п.2 пункту 41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Згідно посвідчення серія НОМЕР_1 позивач є дитиною війни.
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. передбачена інша редакція наведеної статті, а саме: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Положення пункту 41 розділу II Закону України "Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність.
Положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування величини - мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних із мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Згідно положення ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не можуть бути прийняті до уваги так як реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Кечко проти України").
Суд, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши докази, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату соціальної допомоги як дитині війни згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та пенсії відповідно до ст.ст.39,50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 27.06.2010 року по 27.12.2010 року підлягає до задоволення.
Заявлена вимога позивача щодо зобов'язання відповідача виплачувати вказану доплату до пенсії в подальшому є безпідставною, оскільки предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорювані права, а на момент розгляду справи факт порушення прав позивача в майбутньому відсутній.
Керуючись ст.ст.22,152 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.39,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст.ст.2, 9,11, 71, 183-2 КАС України, суддя ,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до положень ст. 39,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також державної соціальної допомоги як дитині війни, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 27.06.2010 року по 27.12.2010 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до положень ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27.06.2010 року по 27.12.2010 року з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особі віднесеній до 1 категорії інваліду ІІ групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27.06.2010 року по 27.12.2010 року з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України «про соціальний захист дітей війни» з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 27.06.2010 року по 27.12.2010 року з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня складення постанови в повному обсязі, яка буде виготовлена 15 лютого 2011 року.
Суддя:Старовецька Ю.В.