Постанова від 21.02.2011 по справі 2а-15628/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 лютого 2011 року 11:38 № 2а-15628/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Федорчука А.Б., Аблова Є.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка

до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України

третя особа Державна геологічна служба України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

за участю:

позивача -Хандюк Т.О.

відповідача -Жукович Л.В.

третя особа -Григорьєва О.О.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (далі по тексту -позивачі) звернулось з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі по тексту -відповідач), третя особа - Державна геологічна служба України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив в наданні дозволу на користування надрами.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечив посилаючись на те, що при поверненні заяви позивача про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод діяв в межах чинного законодавства України.

Третя особа проти позову заперечила та підтримала позицію представника відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

27 травня 2010 року позивач звернувся до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з заявою №192 про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод за наявності дозволу на спеціальне водокористування з власного водозабору питної води, що складається з трьох експлуатаційних свердловин №3/68-Н-30 м, №5/69-Н-31 м та №8/72-Н-30 м, які розташовані на території Черкаської філії СТОВ ім. Шевченка за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9, для виробничих та господарсько-побутових потреб підприємства, без проведення аукціону. Відповідно до заяви позивачем був наданий пакет документів згідно переліку, встановленому Порядком надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. №608.

Листом від 10.08.2010р. №27/10-3298 Державна геологічна служба повернула документи позивачу на отримання спеціального дозволу, для приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме у відповідність до Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596 та Порядку проведення у 2010 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2010р. №662.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що основними видами господарської діяльності Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка є вирощування зернових та технічних культур, овочівництво, декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників, перероблення та консервування овочів та фруктів, надання послуг у рослинництві, облаштування ландшафту, що підтверджується довідкою серії АА №113162 з ЄДРПОУ від 07.06.2010р.

Відповідно до довідки серії АА №110812 з ЄДРПОУ від 26.05.2009р. до складу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка входить відокремлений підрозділ -Черкаська філія СТОВ ім. Шевченка, без права юридичної особи, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9.

Позивач має на праві приватної власності водозабір питної води, що складається з трьох експлуатаційних свердловин №3/68-Н-30 м, №5/69-Н-31 м та №8/72-Н-30 м, які розташовані на території Черкаської філії СТОВ ім. Шевченка за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9, для виробничих та господарсько-побутових потреб підприємства.

Відповідно до статті 4 Кодексу України «Про надра», надра є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Згідно зі статтями 16, 19 Кодексу України «Про надра»(станом на день виникнення спірних правовідносин) користування надрами здійснюється лише за наявності спеціальних дозволів, що надаються спеціальним уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр на умовах визначених чинним законодавством.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, Мінприроди є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.

Згідно з підпунктом 15 пункту 4 Положення №1524, Мінприроди видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.

На час подання позивачем заяви про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод діяв Порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. №608.

Проте, 23.06.2010р. був прийнятий новий Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596, (далі по тексту Порядок №596) відповідно до якого, законодавча підстава видання спеціального дозволу на користування надрами змінилася.

Порядок №596 офіційно опублікований в «Офіційному віснику України»2010, N54 (26.07.2010) та є чинним з 26.07.2010р.

Порядок проведення у 2010 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2010р. №662 (далі по тексту -Порядок №662).

Порядок №662 опублікований в «Офіційному віснику України»№58 від 09.08.2010р., а тому є чинним з 09.08.2010р.

Таким чином, на момент звернення позивача до Мінприроди (30.05.2010р.) із заявою на отримання дозволу на користування надрами був чинним (діяв) Порядок №608.

Згідно з підпунктом 5 пункту 8 Порядку №608 дозвіл на користування надрами надається протягом 30 днів після надходження заяви та відповідних документів на строк дії дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до п. 21 Порядку №608, рішення щодо продовження строку дії дозволу, переоформлення та видачі дубліката, зупинення дії, поновлення, анулювання дозволу та надання дозволів без проведення аукціону у випадках, визначених підпунктами 5 і 6 пункту 8 цього Порядку, розглядається міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування, склад якої затверджує Кабінет Міністрів України, а положення про таку групу - Мінприроди.

Аналогічну норму щодо Міжвідомчої робочої групи містить і Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р. №754-р «Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування», утворено міжвідомчу робочу групу з питань надрокористування та затверджено її персональний склад.

До персонального складу міжвідомчої робочої групи входили посадові особи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної геологічної служби, які були звільнені в березні та квітні 2010 року у зв'язку з Урядовими змінами.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.08.2010р. №319 затверджено Положення про Міжвідомчу робочу групу з питань надрокористування.

Відповідно до пункту 1 Положення Міжвідомча робоча група з питань надрокористування є постійно діючим органом при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України.

Так, в період з березня по квітень 2010 року були звільнені такі члени Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування:

- ОСОБА_4, який звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.03.2010р. №627-р.;

- ОСОБА_5, звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.03.2010р. №630-р.;

- ОСОБА_6, звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.04.2010р. №855-р.;

- ОСОБА_7, звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.03.2010р. №629-р.;

- ОСОБА_8, звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.03.2010р. №636-р.;

- ОСОБА_9, звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2010р. №769-р.;

- ОСОБА_10., звільнений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.04.2010р. №768-р.

Частиною 2 пункту 4 Положення передбачено, що на підставі протокольного рішення Міжвідомчої робочої групи Мінприроди готує накази про надання, продовження строків дії дозволів, переоформлення, видачу дублікатів, зупинення дії, поновлення та анулювання дозволів.

Пункт 6 Положення визначає, що основною формою роботи Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування є засідання. Засідання Міжвідомчої робочої групи є правомочними, якщо на ньому присутні більше половини її членів.

В судовому засіданні представник третьої особи та відповідача пояснили, що в червні та липні 2010 року в Мінприроди була відсутня можливість скликати засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування у зв'язку з тим, що більшість членів групи не обіймали посади зазначені в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р.

Останнє засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування на підставі Порядку надання 2009 проводилось 10 березня 2010 року.

Судом встановлено, що з моменту подачі позивачем заяви про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод, та до набрання чинності Порядку №596 засідання Міжвідомчої робочої групи не проводилось, оскільки більшість членів групи не обіймали посади зазначені в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р. та останнє засідання комісії на підставі Порядку надання 2009 проводилось 10.03.2010р., тобто ще до подання заяви позивача.

Таким чином, хоча в 2010 році було продовжено термін дії відповідної постанови, що прийнята у 2009 році, яка регулювала правовідносини з надання надр у користування, а саме постановами Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. №1181 «Про заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів у 2010 році», яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2009р. №1414 «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році», пункт 5 цієї постанови втратив чинність на підставі Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596, надання дозволів на користування надрами майже не здійснювалось тому, що персональний склад Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування був неповний, так, як було звільнено Голову Міжвідомчої робочої групи та посадових осіб Мінприроди, головного (провідного) органу у системі центральних органів виконавчої влади з питань геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, який відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами.

Відповідно до статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, хоча відповідачем порушені строки розгляду заяви позивача, проте рішення від 10.08.2010р. №27/10-3298 про повернення матеріалів на думку колегії суддів є законним, оскільки на момент його прийняття діяв Порядок №596.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку колегія суддів не знаходить підстав для висновку про бездіяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо ненадання Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка дозволу на користування надрами з власного водозабору питної води, що складається з трьох експлуатаційних свердловин №3/68-Н-30 м, №5/69-Н-31 м та №8/72-Н-30 м, які розташовані на території Черкаської філії СТОВ ім. Шевченка за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9, для виробничих та господарсько-побутових потреб підприємства, без проведення аукціону, а тому позов є таким, що не підлягає задоволенню.

Вимога позивача щодо зобов'язання Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видати Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення та видобування підземних вод має дискреційний характер щодо відповідача, а тому задоволенню не підлягає.

Доказів, які б спростовували доводи відповідача позивач суду не надав.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 25.02.2011р.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: А.Б. Федорчук

Є.В. Аблов