10 лютого 2011 року 15:00 Справа № 2а-0870/483/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Міроновій К.В., за участю представника позивача Кравченка О.О., відповідача ОСОБА_1, за участю перекладача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Запорізького міського управління ГУМВС України в Запорізькій області,
до громадянина Єгипту ОСОБА_1,
про примусове видворення іноземця
24.01.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області до громадянина Єгипту ОСОБА_1, в якому позивач просить суд прийняти постанову про примусове видворення відповідача. В позові позивач зазначив, що відповідач прибув на територію України 24.12.2008 року по національному паспорту НОМЕР_1, виданому республікою Єгипет, для навчання в Запорізькій державній інженерній академії. Відповідач, як студент, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. 30.07.09 р. відповідач був відрахований із вищого навчального закладу, як втративший підстави для подальшого перебування в Україні, знятий з реєстраційного обліку у зв'язку з виїздом до Єгипту, йому було встановлено термін виїзду - до 15.09.2009 р.
25.02.10 р. ОСОБА_1 був затриманий співробітниками Ленінського РВ ЗМУ ГУМВС в Запорізькій області та було встановлено, що затриманий не виїхав до Єгипту, а мешкав за адресою: АДРЕСА_2, де орендував житло.
У зв'язку з порушенням відповідачем законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, ухилення від виїзду з України після спливу визначеного терміну, 25.02.2010 р. ВГІРФО ГУМВС України в Запорізькій області було прийнято рішення про добровільне видворення за межі України відповідача з терміном перебування в Україні - до 25.03.10 р.
08.11.10 р. відповідач був затриманий співробітниками СГІРФО Орджонікідзевського району РВ ЗМУ ГУМВС Запорізької області на території міста Запоріжжя та було встановлено, що відповідач у встановлений термін не виїхав з території України, а перебуває в Україні на нелегальному становищі, ухиляється від виїзду з України. Підстав для отримання дозволу на імміграцію в Україну у відповідача не має, тому у відповідності до ч. 5 ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» позивач просить суд примусово видворити відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.,
Відповідач в судовому засіданні визнав позов та обставини, на які посилався позивач в обґрунтування позовних вимог.
У зв'язку з недостатнім рівнем володіння державною мовою відповідачем, за усним клопотанням відповідача, судом для участі у справі був залучений перекладач - ОСОБА_2.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.1994 № 3929-ХІІ (далі - Закон № 3929-ХІІ) іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на іншій законній підставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні. Вони зобов'язані в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, зареєструвати свої паспортні документи, і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування.
Згідно з п. 19 Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою КМУ від 29 грудня 1995 року № 1074, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами. Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами.
Як встановлено в судовому засіданні, після закінчення терміну тимчасового перебування в Україні, відповідач за межі України не виїхав, з клопотаннями про продовження терміну тимчасового перебування в Україні не звертався.
Із прийнятим відносно нього висновком про видворення відповідач був ознайомлений 25.02.2010 р., що підтверджується його розпискою. Листом позивача від 25.02.2010 р. № 28/6-2095 про зазначений висновок був повідомлений прокурор Ленінського району м. Запоріжжя.
Відповідач зобов'язався покинути територію України в добровільному порядку до 25.03.2010 року, проте рішення про видворення відповідач не виконав, проти чого відповідач не заперечував у судовому засіданні.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону № 3929-ХІІ, орган внутрішніх справ може затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно частини 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 94, 158 - 163 КАС України, ч. 5 ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.1994 № 3929-ХІІ, суд -
Позов Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області до громадянина Єгипту ОСОБА_1, задовольнити.
Примусово видворити ОСОБА_1 громадянина Єгипту на підставі паспорту НОМЕР_1, який виданий Республікою Єгипет 19.11.2007 р., термін дії 18.11.2014 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанова виготовлена у повному обсязі 15.02.11 р.