копія
17 січня 2011 р. Справа № 2а-9368/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекеції у Кіровському районі м. Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпакт" про стягнення податкового боргу, -
Державна податкова інспекеція у Кіровському районі м. Дніпропетровська звернулася до Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпакт" про стягнення заборгованості з податку на прибуток підприємст та податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги Закону України № 2181, Закону України №168/97 - ВР від 03.04.1997 року, Закону України №334/94-ВР від 28.12.1994 р. а саме, не подання декларації по податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств у граничні строки, встановлені законодавством, в результаті чого у відповідача утворився податковий борг із податку на додану вартість в сумі 2029 грн. 90 коп., з податку на прибуток у сумі 135 грн.42 коп. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпакт" перебуває на обліку в Державній податковій інспекеції у Кіровському районі м. Дніпропетровська як платник окремих видів податків, в тому числі податку на додану вартість, податку на прибуток.
Державною податковою інспекецією у Кіровському районі м. Дніпропетровська проведено ряд невиїзних документальних перевірок з питань дотримання вимог податкового законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Імпакт".
Перевірками виявлено порушення абз. «б» п.п. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Закону України № 2181, п.п. 7.8.1 п. 7.8 ст 7 Закону України №168/97 - ВР від 03.04.1997 року, п. 16.4 ст.16 Закону України №334/94-ВР від 28.12.1994 р. а саме, не подання декларації по податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств у граничні строки, встановлені законодавством.
Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р., п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28.12.1994 р. (з подальшими змінами), податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону, податковими періодами для сплати податку на прибуток підприємств є календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.
Відповідно до п. 16.4. ст. 16 цього ж Закону, податок за звітній період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітній період. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Згідно абз. «б» п.п. 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р., податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Згідно до пп. 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97 - ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для сплати податку на додану вартість є один календарний місяць.
Відповідно до абз. „а" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі - Закон України № 2181) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за не подання податкової декларації у строки, визначені законодавством, платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
За результатами перевірки, за порушення граничних строків подання розрахунку з податку на додану вартість до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 2029.90 грн., про що податковим органом прийняті податкові повідомлення - рішення №0015351502/0/1403/10/15-240 від 20.01.2009 р; №0018761502/0/6408/10/15-240 від 13.03.2009 р.; №0019961502/0/8942/10/15-240 від 31.03.2009 р.; №0025481502/0/17290/10/15-240 від 07.07.2009 р.; №0031021502/0 від 23.09.2009 р.; № 0033291502/0 від 03.11.2009 р. За рахунок наявної по особовому рахунку відповідача переплати, заборгованість відповідача з податку на додану вартість склала 2029,90 грн.
За порушення граничних строків подання розрахунків з податку на прибуток підприємств податковим повідомленням - рішенням № 0002991501/0/7023/10/15-128 від 19.03.2009 р. до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 340.00 грн. За рахунок наявної по особовому рахунку відповідача переплати, заборгованість відповідача з податку на прибуток склала 135,42 грн.
Отже, загальна сума податкового боргу складає 2167, 02 грн.
Винесені за результатами перевірки податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу поштою, та у зв"язку із відсутністю підприємства за місцезнаходженням були розміщені на дошці податкових оголошень, про що складені відповідні акти.
У строк, встановлений пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), відповідач не сплатив суму штрафних санкцій, визначених рішенням податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.
Згідно пп. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, суми штрафних санкцій, застосовані до Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпакт" про стягнення заборгованості згідно зазначених податкових повідомлень - рішень, є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту «а» пп.. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 закону України № 2181, перша податкова вимога надсилається платнику податків контролюючим органом не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Друга податкова вимога, у відповідності до пункту "б" пп. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, направляється платнику податків не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Позивачем відповідно до пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України № 2181, було відправлено відповідачу поштою першу податкову вимогу № 1/696 від 02.02.2009 р. на суму 329,90 грн., а також, другу податкову вимогу № 2/1016 від 12.03.2009 р. на суму 329 грн. 90 коп., які у зв"язку із відсутністю підприємства за місцезнаходженням були розміщені на дошці податкових оголошень, про що складені відповідні акти.
Проте, податковий борг відповідачем сплачений не був.
Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпакт" (ЄДРПОУ 23930492) на користь Держави (р/р 31115029700007,одержувач відділення держказначейства у Кіровському районі м.Дніпропетровська в установі банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24232360, код платежу 14010100) податкову заборгованість з податку на додану вартість в сумі 2029 (дві тисячі двадцять дев"ять) грн. 90 коп.; з податку на прибуток (р/р 31119003700007,одержувач відділення держказначейства у Кіровському районі м.Дніпропетровська в установі банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24232360, код платежу 11020300) в сумі 135 (сто тридцять п'ять) грн. 42 коп.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 17.01.11
СуддяР.А. Барановський
Р.А. Барановський