Постанова від 24.02.2011 по справі 2518/2-а-1437/11

Справа № 2518/2-а-1437/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

смт.Ріпки 23 лютого 2011 року

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

у складі: головуючого - судді Жовток Є.А.

при секретарі Коваль Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Ріпки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації, про визнання дій неправомірними та про зобов”язання відповідача вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, зазначивши, що вона постійно проживає в населеному пункті, віднесеному до 4 зони по забрудненню у зв”язку з аварією на ЧАЕС та, згідно ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, має право на щомісячну грошову допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, в розмірі 30% мінімальної заробітної плати та щомісячну доплату в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, за роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

В свою чергу відповідач, в особі управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації, всупереч вимогам діючого законодавства, управління праці та соціального захисту населення, безпідставно нараховує позивачеві вказані доплату і допомогу у розмірах менших, ніж передбачено законом.

Таким чином, ОСОБА_1 просить визнати дії відповідача протиправними, зобов”язавши його здійснити перерахунок і забезпечити виплату грошової допомоги та доплати передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2010 року, а також з 22.05.2008 року по день звернення до суду та забезпечувати нарахування відповідних виплат у повному обсязі, на майбутнє.

В судове засідання позивач не з'явилась, зазначивши у позові, що справу просить розглядати за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вказавши у письмових запереченнях, що справу просить розглядати у його відсутність.

Враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з”явились, згідно ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 віднесено до кола осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії. Позивач проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Частиною 1 ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» закріплено право громадян на щомісячну грошову допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, в розмірі 30% мінімальної заробітної плати.

З матеріалів справи вбачається, що така допомога позивачеві нараховується і виплачується в меншому розмірі, ніж передбачено законом.

В письмових запереченнях на позов відповідач вказує, що грошову допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування виплачує позивачеві у встановленому діючим законодавством розмірі.

Крім того, Управління праці та соціального захисту населення посилається на норми бюджетного законодавства, в тому числі закони про внесення змін до Державного бюджету України на 2007 та 2008 роки, на законодавчу неврегульованість питань про розміри соціальних виплат та відсутність належного бюджетного фінансування.

Наведені відповідачем доводи суд вважає неприйнятними з огляду на те, що вони не грунтуються на законі та не являються предметом судового розгляду.

Право позивача на отримання певного виду допомоги в розмірі, установленому Законом, гарантовано ст.ст.22, 46 Конституції України.

Викладене підтверджується рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року у справі № 10-рп/2008, згідно якого положення Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, котрі обмежують право осіб на соціальний захист, визнано неконституційними.

Таким чином, розмір допомоги на яку має право позивач, повинен відповідати її розміру, визначеному ч.1 ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції чинній до 01.01.2007 року.

Разом з цим, вимоги до відповідача в особі управління праці та соціального захисту населення про в частині нарахування доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, суд вважає безпідставними.

Розмір вказаної доплати особами, проживаючим у зоні посиленого радіоекологічного контролю, встановлюється законом, а механізм її виплати - підзаконним актом, а саме Постановою КМУ № 936 від 20.09.2005 року “Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов”язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є непрацюючим пенсіонером, отже доплату, передбачену ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, повинен забезпечувати орган, який виплачує позивачеві пенсію.

У відповідності до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернулася до суду 08.02.2011 року, не навела поважних причин пропуску строку звернення і не просила цей строк поновити.

Ухвалою судді від 10.02.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1, за період з 09.07.2007 року по 07.08.2010 року залишено без розгляду.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 08.08.2010 року.

Керуючись ст.ст.11, 41, 86, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування, передбаченої ч.1 ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції закону чинній до 01.01.2007 року, у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування, передбаченої ч.1 ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції закону чинній до 01.01.2007 року, у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати, за період з 08.08.2010 року по 23.02.2011 року, тобто по день ухвалення рішення у справі, за виключенням вже нарахованих і сплачених сум, продовживши виплати у відповідному розмірі надалі.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах сум платежів за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на постанову подається до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ріпкинський районний суд, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Є.А. Жовток