Справа№2-а-1114/11
11 лютого 2011 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Філатової Л.Б.,
при секретарі Гиляка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання дій незаконними, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
01.02.2011 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання незаконною нарахування пенсії за період з 04.09.2010 року та відмову в її перерахунку, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату основної пенсії, передбаченої ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 04.09.2010 року по даний час в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, передбаченої ст.50 цього Закону в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплати. Заявлені вимоги позивач обгрунтовує тим, що є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Згідно ст.ст. 50-54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пенсію по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, однак, отримує значно менший розмір - керуються постановами Кабінету Міністрів. В обгрунтування позовних вимог посилається на рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 та № 10-рп/2008.
В судове засідання ОСОБА_1 не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час і місце розгляду повідомлені належним чином, направили письмові заперечення проти позовних вимог в яких просили розглядати справу у їх відсутності. В запереченнях посилаються, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого в статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни. Вважає, що для стягнення коштів відсутні правові підстави та фінансування. Відповідно до ч.4 ст. 128 КАСУ, суд розглядає справу їх відсутності.
Оскільки всі особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з»явились, відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсягу з наступних підстав.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і йому встановлена 2 група інвалідності - захворювання пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с.4).
Відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
При вирішенні даного спору суд керується принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах, що визначені в ст.ст.7-14 КАС України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина 4 ст. 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі - 8 мінімальних пенсій за віком.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому при прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо виплати позивачу пенсії з 04.09.2010 року по 11.02.2011 року - день постановлення судового рішення, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, а не відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-72, 104-106, 158-163 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити в повному обсягу.
Визнати незаконним нарахування Управлінням Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова пенсії ОСОБА_1 за період з 04.09.2010 року по 11.02.2011 року та відмову в її перерахунку.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії, передбаченої ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, передбаченої ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплати за період з 04.09.2010 року по 11.02.2011 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя Новозаводського
районного суду м. Чернігова Л.Б. Філатова