Рішення від 07.02.2011 по справі 30/129-10-3529-45/314

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 30/129-10-3529-45/31407.02.11

За позовом: Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі

Позивача: Міністерства охорони здоров'я України

До відповідача 1: Одеської обласної ради

До відповідача 2: Одеської обласної державної адміністрації

До відповідача 3: Товариства з обмеженою відповідальністю Експертне агентство "Укрконсалт"

Третя особа 1: Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості"

Третя особа 2: Фонд державного майна України

Третя особа 3: Медичний центр реабілітації дітей з соматичними захворюваннями

Про: скасування рішення, визнання права власності, скасування свідоцтва про право власності, зобов'язання вчинити дії, визнання недійсним договору купівлі-продажу.

Суддя Балац С.В.

Представники:

прокуратури: Греськів І.І.

позивача: не з'явилися

відповідача 1: Шевченко Ю.В.

відповідача 2: не з'явились

відповідача 3: Бочкарьов Д.О.

третьої особи 1: не з'явились

третьої особи 2:Сєдов К.Б..

третьої особи 3:Ніколаєва Г.О.

Суть спору: визнання незаконним та скасування рішення Одеської обласної ради № 154-XXIV від 24.04.2003 в частині включення до переліку об'єктів спільної власності громад шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, а також пункту 11.1.96 додатку до пункту 1 рішення Одеської обласної ради № 154- XXIV від 24.04.2003; визнання будівлі Медичного центру реабілітації дітей з соматичними захворюваннями МОЗ України, розташована на розі Італійського бульвару та вул.. Маріїнської в м. Одесі власністю держави в особі Міністерства охорони здоров'я України; визнання незаконним та скасування рішення Одеської обласної ради № 932-V від 11.09.2009 про включення будівлі шпиталю, розташованої на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу; визнання недійсним договору купівлі-продажу серії ВММ № 859916 від 27.04.2010 року, укладеного між Управлінням Одеської обласної ради з майнових відносин та ТОВ ЕА "Укрконсалт"; зобов'язання ТОВ ЕА "Укрконсалт" звільнити приміщення будівлі шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі.

Прокурор звернувся з позовною заявою до Господарського суду Одеської області, в якій просив визнати незаконним та скасувати рішення Одеської обласної ради № 154-XXIV від 24.04.2003 в частині включення до переліку об'єктів спільної власності громад шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, а також пункту 11.1.96 додатку до пункту 1 рішення Одеської обласної ради № 154- XXIV від 24.04.2003; визнати будівлю Медичного центру реабілітації дітей з соматичними захворюваннями МОЗ України, розташовану на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі власністю держави в особі Міністерства охорони здоров'я України; скасувати свідоцтво на право власності на нежитлову будівлю на праві комунальної власності серії САА № 273025 від 20.01.2005; зобов'язати КП "ОМБТІ і РОП" скасувати запис про реєстрацію частини майна (частини майна: підвалу приміщення шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі площею 114 кв.м. та першого поверху даної будівлі площею 55 кв.м.) за територіальною громадою в особі Одеської обласної ради; визнати незаконним та скасувати рішення Одеської обласної ради № 932-V від 11.09.2009 про включення будівлі шпиталю, розташованої на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу; визнати недійсним договір купівлі-продажу серії ВММ № 859916 від 27.04.2010 року, укладений між Управлінням Одеської обласної ради з майнових відносин та ТОВ ЕА "Укрконсалт"; зобов'язати КП "ОМБТІ і РОН" скасувати запис про реєстрацію права власності на нерухоме майно (частини майна: підвалу приміщення шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі площею 114 кв.м. та першого поверху даної будівлі площею 55 кв.м.) за ТОВ ЕА "Укрконсалт"; зобов'язати ТОВ ЕА "Укрконсалт" звільнити приміщення будівлі шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі.

В наступному прокурор уточнив позовні вимоги та просив визнати незаконним та скасувати рішення Одеської обласної ради № 154-XXIV від 24.04.2003 в частині включення до переліку об'єктів спільної власності громад шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, а також пункту 11.1.96 додатку до пункту 1 рішення Одеської обласної ради № 154- XXIV від 24.04.2003; визнати будівлю Медичного центру реабілітації дітей з соматичними захворюваннями МОЗ України, розташовану на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі власністю держави в особі Міністерства охорони здоров'я України; визнати незаконним та скасувати рішення Одеської обласної ради № 932-V від 11.09.2009 про включення будівлі шпиталю, розташованої на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу; визнати недійсним договір купівлі-продажу серії ВММ № 859916 від 27.04.2010 року, укладений між Управлінням Одеської обласної ради з майнових відносин та ТОВ ЕА "Укрконсалт"; зобов'язати ТОВ ЕА "Укрконсалт" звільнити приміщення будівлі шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі. Вказані уточненні прийняті судом.

Вимоги прокурора мотивовані тим, що будівля в якій розміщено Медичний центр реабілітації дітей з соматичними захворюваннями є державною власністю та перебуває на балансі Медичного центру реабілітації дітей з соматичними захворюваннями на праві оперативного управління. Прокурор зазначає, Одеською обласною радою № 154-XXIV від 24.04.2003 з порушенням законодавства України прийнято рішення,яким будівлю, в якій розміщено Медичний центр реабілітації дітей з соматичними захворюваннями, включено до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада. Прокурор стверджує, що вказане рішення стало підставою для цілої низки подій, пов'язаних із неправомірним відчуженням частини вказаної будівлі на користь інших осіб. Тому прокурор просить позов задовольнити.

Позивач позовні вимоги прокурора підтримав повністю та просив позов прокурора задовольнити. Крім того, позивач зазначив, що процедура передачі будівлі до комунальної власності дотримана не була, і у позивача та Фону державного майна України по Одеській області відсутні будь-які документи про таку передачу, а отже спірна будівля є державною власністю.

Відповідач 1 проти задоволення позову заперечив та вказав, що розмежування державного майна між загальнодержавною власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць було здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311, а право спільної власності територіальних громад Одеської області в особі Одеської обласної ради на вказаний нерухомий об'єкт підтверджується свідоцтвом про право власності від 20.01.2005 серії САА №273025, виданим Одеською обласною державною адміністрацією на приміщення підвалу та І поверху будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, Італійський бульвар, 7, та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.07.2006 № 11205864.

Також відповідач 1 зазначає, що відповідач 2 в межах делегованих повноважень передав приміщення будівлі в користування третій особі 3.

Крім того, відповідач 1 зазначив, що він як власник майна правомірно прийняв рішення від 11.09.2009 № 032-V, яким спірна будівля включена до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації.

Відповідач 3 проти задоволення позову заперечив та вказав, що прокурор не зазначав порушень матеріального чи процесуального характеру, які були допущені при укладенні спірного договору купівлі-продажу серії ВММ № 859916 від 27.04.2010 року, укладеного між Управлінням Одеської обласної ради з майнових відносин та ТОВ ЕА "Укрконсалт". також відповідач вказує, що прокурором не зазначено підстав для зобов'язання ТОВ ЕА "Укрконсалт" звільнити приміщення будівлі шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі.

Також відповідач зазначає, що спірна будівля належить до державної власності в особі Одеської обласної державної адміністрації, тому вимога про визнання будівлі державною власністю в особі Міністерства охорони здоров'я України задоволенню не підлягає.

Третя особа 2 позов прокурора підтримала та вказала, що питання передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність, регулювалися Законом України від 03.03.1998 №147/98-ВР "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності". Третя особа 2 зазначила, що у неї відсутня інформація про передачу спірної будівлі з державної до комунальної власності. А Медичний центр реабілітації дітей з соматичними захворюваннями МОЗ України та нерухоме державне майно, яке перебуває на його балансі обліковується в Єдиному державному реєстрі об'єктів державної власності. Тому, на думку третьої особи 2, передача спірної будівлі до комунальної власності у відповідному порядку не здійснювалась.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.10.2010 № 30/129-10-3529 справу передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Згідно резолюції керівництва суду справа передана на розгляд судді Балац С.В.

Ухвалою від 10.11.2010 суддя Балац С.В. прийняв справу № 30/129-10-3529 до свого провадження та присвоїв справі № 30/129-10-3529-45/314. Вказаною ухвалою розгляд справи призначено на 13.12.2010.

Під час розгляду справи в Господарському суді міста Києва відповідач 3 проти задоволення позову заперечив та вказав, що у лікарні є лише право користування спірною будівлею, що виникло на підставі договору оренди.

Також відповідач 3 зазначив, що відносно вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу прокурор не зазначає підстав для такого визнання.

Третя особа 2 та третя особа 3 підтримали свої пояснення, надані раніше.

Ухвалою від 13.12.2010 виправлено описку в ухвалі від 10.11.2010 та відкладено розгляд справи на 24.01.2011.

В судовому засіданні 24.01.2011 прокурор , позивач та інші учасники судового процесу звернулися до суду із клопотанням про продовження строку вирішення спору. Ухвалою від 24.01.2011 клопотання сторін задоволено, строк вирішення спору продовжено, а розгляд справи відкладався на 07.02.2011.

У судовому засіданні 07.02.2011 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеської обласної ради від 24.04.2003 № 154-XXIV "Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада" (далі -Рішення від 24.04.2003) вирішено затвердити нову редакцію переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада, станом на 1 квітня 2003 згідно з додатком.

Згідно п. 11.1.96. Додатку до Рішення від 24.04.2003 до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада, обласною радою віднесено Шпиталь (бул. Італійський ріг вул. Маріїнської).

20.01.2005 Одеською обласною державною адміністрацією видано Свідоцтво про право власності на нежитлову будівлю, яка знаходиться за адресою м. Одеса на бул. Італійському, буд. 7 та складається з нежилих приміщень будівлі літ "А" підвалу загальною площею 114,4 кв. м. та І поверху загальною площею 54,9 кв. м., відображених у технічному паспорті від 11.01.2005.

Відповідно до витягу Комунального підприємств "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 12.07.2006 об'єкт за адресою Одеська обл. ,м. Одеса, б. Італійський, буд. 7, належить до комунальної форми власності, а власником є територіальна громада сіл, селищ, міст Одеської області, в особі Одеської обласної ради.

Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 17.04.2006 № 267/А-2006 "Про передачу в користування нежитлових приміщень у будівлі-пам'ятці архітектури у м. Одеса" вирішено передати в користування ТОВ Експертне агентство "Укрконсалт" приміщення першого поверху та підвалу загальною площею 169,3 кв.м., у будівлі-пам'ятці архітектурі, яка розташована за адресою: м. Одеса, Італійський бульвар, 7 (ріг вул. Маріїнської, 2), під розміщення офісу агентства строком на 10 років.

Рішенням Одеської обласної ради від 11.09.2009 № 932-V "Про внесення змін та доповнень до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації" (далі -Рішення від 11.09.2009) вирішено затвердити нову редакцію переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада, станом на 1 квітня 2003 згідно з додатком.

Згідно п. 1.3. Рішення від 11.09.2009 доповнено Перелік новим пунктом такого змісту "8. Нежитлові приміщення будівлі загальною площею 169,3 кв. м., які знаходяться на балансі управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації", що розміщені за адресою м. Одеса, Італійський бульвар, 7, яке підлягає викупу орендарем ТОВ Експертне агентство "Укрконсалт".

27.04.2010 між Одеською обласною радою в особі Управління обласної ради з майнових відносин та ТОВ Експертне агентство "Укрконсалт" укладено договір купівлі-продажу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області шляхом викупу (далі -спірний Договір). Відповідно до п.1.1. Договору продавець (Одеська обласна рада) зобов'язався передати у власність покупцю (ТОВ Експертне агентство "Укрконсалт") нежитлову будівлю, а саме приміщення підвалу та І поверху, загальною площею 169,3 кв.м., що знаходиться за адресою: місто Одеса, Італійський бульвар, буд. 7, що в цілому складається з нежилих приміщень будівлі літ "А" підвалу, загальною площею 114,4 кв. м. та І поверху загальною площею 54,9 кв. м., а покупець зобов'язувався прийняти об'єкт приватизації і сплатити за нього ціну відповідно до умов договору.

Відповідно до витягу Комунального підприємств "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 07.07.2010 об'єкт за адресою Одеська обл. ,м. Одеса, б. Італійський, буд. 7, належить до приватної форми власності, а власником є ТОВ Експертне агентство "Укрконсалт".

07.02.1991 року був прийнятий Закон УРСР "Про власність", згідно ст. 31 вказаного Закону до державної власності в Українській РСР належать загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

В статтях 34, 35 вказаного Закону визначено об'єкти права загальнодержавної (республіканської) та загальнодержавної (комунальної) власності. При цьому зі ст. 35 Закону випливає, що такі об'єкти мають бути передані до комунальної власності.

Згідно з п. 5. Постанови Верховної Ради УРСР "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність" Раду Міністрів Української РСР зобов'язано до 1 травня 1991 року забезпечити з участю Уряду Кримської АРСР, а також виконавчих комітетів обласних, Київської міської Рад народних депутатів розмежування майна між власністю Української РСР і власністю відповідно Кримської АРСР, областей, міста Києва. При цьому виходити з того, що у власність Кримської АРСР, областей, міста Києва, крім майна підприємств, установ та організацій республіканського (АРСР), обласного, (міського) підпорядкування, повинно входити також майно підприємств, установ та організацій загальносоюзного і республіканського (Української РСР) підпорядкування, які передаються у власність Кримської АРСР, областей, міста Києва.

З вказаної норми вбачається, що майно до загальнодержавної (комунальної) власності передається Радою Міністрів Української РСР.

Виходячи із змісту Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" перелік майна, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) затверджується Кабінетом Міністрів України. Також вказаною постановою встановлено правило, згідно якого все державне майно є загальнодержавною (республіканською) власністю, окрім того майна, яке належить до комунальної власності.

З викладеного випливає, що все майно належить державі на праві загальнодержавної (республіканської) власності, окрім того майна, яке передане до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності).

Одеською обласною радою не надано суду доказів передачі Кабінетом Міністрів України спірного нерухомого майна до власності територіальних громад, відповідно до норм Закон УРСР "Про власність" та Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)".

Крім того, у 1998 році прийнято Закон України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" згідно ст.ст. 2, 4 якого (в редакції, що діяла на час прийняття Рішення від 24.04.2003) передача нерухомого майна (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення) з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном. Така ж норма міститься у Положенні про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482.

Одеською обласною радою не надано суду доказів передачі спірного нерухомого майна до власності територіальних громад, відповідно до норм Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482.

Отже, спірне нерухоме майно до комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Одеської області, в особі Одеської обласної ради не передавалося у порядку передбаченому законодавством України. Зазначене свідчить про те, що у вказаної територіально громади не виникло право власності на спірне майно, яке залишилось у державній власності. Що, в свою чергу, унеможливлює як прийняття вказаного майна до комунальної власності за Рішенням від 24.04.2003 так і розпорядження вказаним майном з боку Одеської обласної ради, як представника територіальних громад за Рішенням від 11.09.2009.

Тому вимоги прокурора про визнання незаконним та скасування рішення Одеської обласної ради № 154-XXIV від 24.04.2003 в частині включення до переліку об'єктів спільної власності громад шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, а також пункту 11.1.96 додатку до пункту 1 рішення Одеської обласної ради № 154- XXIV від 24.04.2003; визнання будівлі Медичного центру реабілітації дітей з соматичними захворюваннями МОЗ України, розташовану на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі власністю держави в особі Міністерства охорони здоров'я України; визнання незаконним та скасування рішення Одеської обласної ради № 932-V від 11.09.2009 про включення будівлі шпиталю, розташованої на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Щодо вимоги прокурора про визнання недійсним договору купівлі-продажу серії ВММ № 859916 від 27.04.2010 року, укладеного між Управлінням Одеської обласної ради з майнових відносин та ТОВ ЕА "Укрконсалт", то вказана вимога задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Нормами ст. 215 Цивільного кодексу України передбачені підстави для визнання недійсним правочину, через порушення окремих вимог, встановлених в ст. .203 Цивільного кодексу України.

Прокурором не вказано підстав (норм Цивільного кодексу України), порушення яких є підставою для визнання спірного договору недійсним.

За таких обставин, вимоги прокурора про визнання недійсним спірного договору є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Вимога прокурора про зобов'язання ТОВ ЕА "Укрконсалт" звільнити приміщення будівлі шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської, в м. Одесі є похідною від вимоги про визнання недійсним спірного договору, а оскільки в задоволенні вимоги про визнання недійсним спірного договору відмовлено, то в задоволенні вимоги про зобов'язання ТОВ ЕА "Укрконсалт" звільнити приміщення будівлі шпиталю також слід відмовити.

Всі інші докази, надані на підтвердження доводів та заперечень сторін судом не приймаються на підставі ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, оскільки не мають значення для справи.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача 1.

Керуючись ст.ст. 33, 49, ст.ст. 82-85, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов прокурора задовольнити частково.

2. Визнати недійсним рішення Одеської обласної ради № 154-XXIV від 24.04.2003 "Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада" в частині включення до переліку об'єктів спільної власності громад шпиталю, розташованого на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, а також пункту 11.1.96 Додатку до пункту 1 рішення Одеської обласної ради № 154-XXIV від 24.04.2003 "Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада".

3. Визнати будівлю Медичного центру реабілітації дітей з соматичними захворюваннями МОЗ України, розташована на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі власністю держави в особі Міністерства охорони здоров'я України.

4. Визнати недійсним рішення Одеської обласної ради № 932-V від 11.09.2009 V "Про внесення змін та доповнень до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації" в частині включення будівлі шпиталю, розташованої на розі Італійського бульвару та вул. Маріїнської в м. Одесі, до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу.

5. Стягнути з Одеської обласної ради (65032, .м Одеса-32, пр.. Шевченка, 4, з будь-якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200; символом звітності 095; № рахунку: 31110095700011; банк: ГУ УДК у м. Києві; отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва; МФО: 820019; код ЄДРПОУ 26077968) -85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. - державного мита

6. Стягнути з Одеської обласної ради (65032, .м Одеса-32, пр.. Шевченка, 4, з будь-якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до Державного бюджету України (рахунок: № 31218264700001; Одержувач: УДК у Шевченківському районі; код 24262621; банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві МФО 820019; код платежу: 22050003) -236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. -витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

7. Видати накази.

8. В задоволенні решти вимог відмовити.

9. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С. В. Балац

Дата підписання 16.02.2011