Рішення від 31.01.2011 по справі 2-а-449/11

Справа № 2-а-449/11

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2011 року

Свердловський міський суд Луганської області у складі:

Судді: Бусленко В.П.,

при секретарі: Марусич Я.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Свердловська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Свердловськ Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ неправомірними та зобов”язання провести перерахунок пенсії та поновлення строку звернення до суду,

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до Свердловського міського суду Луганської області, як до адміністративного суду, з дійсним позовом і в обґрунтовування своїх вимог пояснив, що він ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 2005 року отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням. Після останнього перерахунку пенсії позивач відпрацював 24 місяці у ВП «Шахта Довжанська Капітальна», про що свідчить трудова книжка, відповідь ПФ, тому згідно ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” має право на перерахунок пенсії.

01.09.2009 року у позивача настав час перерахунку, про що він надав заяву до УПФ у м. Свердловськ, яку ПФ прийняв до розгляду та провів перерахунок пенсії з 01.09.2009 року за страховий період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року, що підтверджується листом УПФ у м. свердловську від 25.11.2010 року №1712. Саме з цього листа позивач і дізнався, що УПФ зробило перерахунок з середньої заробітної плати2007 року, а не з середньої заробітної плати 2008 року. До цього листа позивач не знав, що його права порушено, та УПФ не правильно проводить перерахунок пенсії. Строк позовної давності лікується з числа коли людина дізналась про порушення її прав.

Ч. 4 ст.42 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” /редакція від 28.12.2007 р./ встановлює, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу, після призначення пенсії /попереднього перерахунку/ пенсі незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчисленні пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії при цьому з періоду , за який враховується заробітна плата /дохід/ для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст.40 цього Закону. Відповідно до норм ч.1 ст.40 ЗУ „Про загальнообов”язкове пенсійне страхування” для перерахунку пенсії у 2010 році повинен використовуватись показник заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік /1573,99/, як це визначено п.2 ч.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Згідно п.3 ч.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”: у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення /попереднього перерахунку/ пенсії незалежно від перерв у роботі. В порушення вказаної норми відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивача застосував показник заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197 грн. 91 коп., що підтверджується листом УПФУ.

Відповідач в добровільному порядку перерахунок пенсії здійснювати не збирається, тому позивач вважає такі дії незаконними.

На підставі викладеного позивач просить суд витребувати в якості доказу його особову пенсійну справу. Поновити строк звернення до суду. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо перерахунку його пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) за 2007 рік - 1197,91 грн. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області здійснити перерахунок його пенсії з 01.07.2009 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік - 1573,99 грн. Зобов”язати УПФУ в м. Свердловськ, Луганської області здійснити виплату виниклої заборгованості за період з дати настання перерахунку пенсії, а саме з 01.09.2009 року. Судові витрати покласти на відповідача та повернути позивачу сплачені кошти: держмито - 3.40 грн..

В судове засідання позивач не з”явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, в зв”язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в його відсутність, на підставі наявних у справі доказів.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнала і пояснила, що частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України. Пунктом 10 Положення про Пенсійний фонд встановлено, що кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. В бюджет Пенсійного фонду України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, не включено витрат на виплату пенсій в перерахованому розмірі. Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи позивача, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV в редакції від 27.04.2007 року заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз); 1 2 3 n К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно листа №1712 від 25.11.2010 року №1072 УПФУ в м. Свердловськ Луганської області, на ім'я ОСОБА_1, убачається, що він звернувся до УПФУ в м. Свердловськ Луганської області для перерахунку пенсії 14.09.2009 року, але йому була дана відповідь, що перерахунок по стажу згідно його заяви здійснено з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2007 рік.

Суд, вважає, дії відповідача в частині врахування для перерахунку пенсій позивачу у 2008 році показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. є неправомірними, так як вважає, що після прийняття Рішення Коснтитуційного Суду України від 22.05.2008 року про визнання неконституційнимими змін, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій відновлюється дія вищевказаних статей у попередній редакції, тобто в редакції від 27.04.2007 року, де, вказано, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Як встановлено у судовому засіданні позивач звернувся за перерахунком пенсії 17.06. 2009 року, тобто календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії є 2008 рік, в якому показник середньої заробітної плати на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік складає 1573,99 гривень.

Відповідно до п. 3 ст. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, заначені в частині 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Таким чином, посилання відповідача на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, 4096/02-01 для визначення показника заробітної платні у середньому на одну особу у цілому по України, з якої сплачені страхові внески суд, вважає, необґрунтованими, оскільки даний лист носить рекомендаційний характер, а відповідно до ст. 8 Конституції України, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Постанова КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» має вищу юридичну силу відносно вищевказаного листа і згідно з ст. 91, ч. 1 ст. 117 Конституції України, як закон так і постанова КМУ є обвоязковими до виконання на території України.

Відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більше як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії; суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, суд не вважає, що позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.

На підставі статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З урахуванням вищевикладеного, суд, вважає, зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік (1573,99 гривень) починаючи відповідно до ст. 45 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.09.2009 року.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, та на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV в редакції від 27.04.2007 року, п. 3 ст. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд,

ВИРИШИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Свердловську Луганської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої пенсії задовольнити частково.

Визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську в частині відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 незаконними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2008 рік (1573,99 гривень) з 01.09.2009 року.

Стягнути з держави на користь ОСОБА_1судовий збір в сумі 3.40 грн.

В задоволенні решти вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Свердловський міський суд Луганської області, а в разі застосування судом ч. 3 статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: