Справа № 2018/2-а-971/11
"16" лютого 2011 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Садовський К.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання виплатити заборгованість по пенсійним виплатам, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
12 січня 2011 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій він просить: 1) поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом його порушених прав та інтересів з 01.01.2007 р. по теперішній час; 2) визнати неправомірними дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 3) зобов'язати відповідача усунути порушення, здійснити нарахування та виплати, з урахуванням вже виплачених сум додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, що передбачені ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»і відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»від 09.07.2003 р. з 01 січня 2007 року і довічно.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова. Він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесений до 2 категорії. У зв'язку із своїм статусом він має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ. Однак, відповідач виплачує йому додаткову пенсію у значно меншому розмірі, чим порушує його права.
У своїх запереченнях проти позову представник Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова посилається на те, що при нарахуванні додаткової пенсії позивачу були застосовані норми постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету від 03.01.2002 р. № 1, п. б ч.1 якої визначає, що розрахунок розміру пенсії проводиться із розміру 19 грн. 91 коп. Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік»були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема у ст. 54 та встановлений розмір додаткової пенсі для осіб 2 категорії у розмірі 15 % від прожиткового мінімуму. Але, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 ці зміни визнані неконституційними, у зв'язку із чим управління керувалося діючими постановами Кабінету Міністрів України, що регулювали питання призначення та виплати пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також відповідач просить врахувати, що ОСОБА_1 пропущений шестимісячний строк для звернення до суду із позовом.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, віднесеною до 2 категорії, яка була евакуйована із зони відчуження у 1986 році, перебуває на обліку в УПФУ в Київському районі м. Харкова та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначену у відповідності до ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон).
У відповідності до ст. 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 1 ст. 51 Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи вищевикладене, позивач має право на одержання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Всупереч ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачці додаткова пенсія виплачувалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.
З огляду на те, що ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має вищу юридичну силу в порівняні з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 відповідач не правомірно виплачував додаткову пенсію в меншому розмірі ніж це передбачено ст. 51 зазначеного Закону.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення „Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова..
За таких обставин, суд приходить до висновку, що до повноважень Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова відноситься нарахування у розмірі, встановленому законодавством, та виплата пенсії позивачу, а суд не повноважний визначати конкретний розмір пенсії та зобов'язувати проводити її виплати у конкретному розмірі та у майбутньому, і не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк …
Оскільки суд не вбачає підстав для поновлення ОСОБА_1 строку для звернення до суду з 01.01.2007 р., його вимоги підлягають задоволенню з 12 липня 2010 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 4, 8, 11, 71, 94, 99, 102, 159, 183-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова по призначенню, нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період 12.07.2010 р. по 16.02.2011 р..
Зобов'язати відповідача усунути порушення, здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплати, з урахуванням вже виплачених сум додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, що передбачені ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»і відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»за період 12.07.2010 р. по 16.02.2011 р..
В іншій частині позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Апеляційного суду Харківської області через районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови.