Справа № 2004/2-а-170/2001
14 лютого 2011 року
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Харченко С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Богодухівському районі Харківської області про зобов”язання провести перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними нарахування йому пенсії на загальних підставах, а не як пілоту цивільної авіації, за період з 01.07.2002 року по цей час УПФУ в Богодухівському районі Х/о; зобов”язати УПФУ в Богодухівському районі провести відповідний перерахунок призначеної йому пенсії з 01.07.2002 року та здійснити виплату заборгованості згідно ч.2 ст.87 ЗУ „Про пенсійне забезпечення” з врахування ЗУ № 234/97 „Про індексацію грошових доходів населення” від 25.04.1997 року; зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі провести перерахунок призначеної йому пенсії та в подальшому виплачувати йому пенсію відповідно до ч.3 ст.53 ЗУ „Про пенсійне забезпечення з урахуванням змін внесених ЗУ № 1222-ХІУ від 17.11.1999 року Постанови КМУ № 713 „Про внесення змін до п.7 порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно -виправного складу цивільної авіації” від 09.08.2005 року.
Мотивуючи тим, що він 06.09.1977 року по 19.07.1999 року працював на посаді льотчика -інструктора Богодухівського учбово авіаційного центру ТСО України. З 28.02.1994 року згідно з директиви Головного Штабу Збройних Сил України № 115/1/045 від 01.02.1994 року, Богодухівський учбовий авіаційний центр ТСО України переформований у військову частину А-3945. 19.07.1999 року був звільнений в зв”язку з ліквідацією військової частини, п.1 ст.40 КЗпП України.
На звернення ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області з проханням здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Закону України №1222-ХІУ „Про внесення змін до деяких законів України” від 17.11.1999 року, йому було відмовлено мотивуючи тим, що пілот організації ДТСААФ не відноситься до пілотів цивільної авіації.
Ухвалою суду від 21 січня 2011 року позовну заяву в частині вимог позивача за період з 01.07.2002 року по 13.07.2010 року залишено без розгляду і продовжено розгляд справи з 14.07.2010 року.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився з невідомої суду причини, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, надав суду заперечення згідно яких на підставі ЗУ № 545 від 20.02.2003 року, Постанови КМУ № 713 від 09.08.2005 року, ЗУ № 1222 від 17.11.1999року, ЗУ „Про пенсійне забезпечення” № 1788 від 05.11.1991 року, КОНЦЕПЦІЇ КМУ від 14.05.2004 року № 234, Постанови КМУ № 418 від 21.07.1992 року та згідно матеріалів пенсійної справи позивач не був льотчиком цивільної авіації та не має права на перерахунок пенсії відповідно до Закону України № 1222 від 17.11.1991 року і тому його позовні вимоги суперечать діючому законодавству.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України справу вирішено судом на підставі наявних у справі матеріалів і доказів, в порядку скороченого провадження, передбаченого п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, згідно якої скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розгляд та вирішення даної справи на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:
ОСОБА_1 працював в Богодухівському учбовому авіаційному центрі ТСО України з 06.09.1977 року по 19.07.1999 року на посаді льотчика-інструктора. ОСОБА_1 має льотний стаж 28 роки 7 місяці, що підтверджується пенсійним посвідченням та довідкою.
Частиною 3 статті 53 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (в редакції Закону від 17.11.99 року) передбачено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і борт операторам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами 1 - 3, 6 статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 % заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 % заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Закону України №1222-ХІУ „Про внесення змін до деяких законів України” від 17.11.1999 року, йому було відмовлено мотивуючи тим, що пілот організації ДТСААФ не відноситься до пілотів цивільної авіації.
Дія статті 53 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (в редакції Закону від 17.11.99) поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконували спеціальні роботи в польотах, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом згідно з пунктом 2 розділу II “Прикінцеві положення” Закону № 1222- XIV. Предметом регулювання зазначеної статті, як убачається з її назви, є розміри пенсій за вислугу років.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу ст.ст. 53, 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення»вбачається наступне.
Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений статтею 54 Закону “Про пенсійне забезпечення”. Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, у яких вони зайняті, та що перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання положень статті 54 Закону “Про пенсійне забезпечення” Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 липня 1992 р. № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу”.
У відповідності до п. 1 “Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації” затвердженого Кабінетом міністрів України від 21.07.1992 року -пенсії за вислугу років відповідно до ст. 54 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” і цього Порядку призначаються відповідно до ст. 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення” призначаються працівникам льотно - випробного складу, безпосередньо зайнятим у льотних випробуваннях (дослідженнях) дослідної та серійної авіації і парашутно-десантної техніки, незалежно від відомчої належності підприємства, організації де вони працюють.
У відповідності до п. 7 вищезазначеного Порядку, пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу призначаються у розмірі 55% заробітку за кожний рік вислуги пенсія збільшується на 1% заробітку, але не менше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. Крім того, працівникам льотно-випробного складу по пенсії за вислугу років нараховується набавка та підвищення, передбачене ст.ст. 21, 77 Закону “Про пенсійне забезпечення”.
Згідно п. “в” п. 7 цього ж Порядку, - у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховується під час призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно роз'яснення Міністерства транспорту та зв'язку України до Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2007 року за № 1993/40/10-07, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 року № 234/р та роз'ясненням Держкомпраці СРСР від 30.05.1988 року № 726-13 -повітряні судна ДТСААФ, яке діяло під наглядом Міноборони, вважаються цивільними суднами, а льотний склад ДТСААФ відноситься до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації.
Таким чином, посади, які обіймав позивач до виходу на пенсію за вислугою років, підпадають під підстави для призначення йому такої пенсії відповідно до статті 54 Закону "Про пенсійне забезпечення” і перерахунку цієї пенсії у розмірі, встановленому частиною 3 статті 53 названого Закону. Посилання представника відповідача на той факт, що на позивача не поширюється дія частини 3 статті 53 зазначеного Закону, оскільки він не працював на посадах, перелічених у цій нормі, є помилковим.
З урахуванням викладеного, зміст статті 53 Закону слід розуміти таким чином, що до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах, належать і члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, льотно-інструкторський склад організацій ДТСААФ, Товариства сприяння обороні України.
Таким чином, суд приходить до висновку, про неправомірність відмови Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області у проведенні перерахунку пенсії позивачу.
При цьому суд вважає за необхідне, зобов"язати відповідача провести індексацію вищеназваних нарахувань з урахуванням індексу інфляції, виходячи з наступного:
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам частини доходів у зв"язку з порушенням строків їх виплати №2050 від 19.10.2000 року, а також, Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв"язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2001 року №159, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ №1078 від 17.06.2003 року встановлено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу.
П. 4 Порядку передбачено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць і приросту індексу споживчих цін ( індексу інфляції ) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Тому є всі підстави для проведення такої індексації коштів, що будуть нараховані позивачу на підставі рішення суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що згідно змісту позову, ОСОБА_1 просить суд зобов”язати відповідача в подальшому виплачувати пенсію відповідно до ч.3 ст.53 ЗУ „Про пенсійне забезпечення з урахуванням змін внесених ЗУ № 1222-ХІУ від 17.11.1999 року Постанови КМУ № 713 „Про внесення змін до п.7 порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно -виправного складу цивільної авіації” від 09.08.2005 року В цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки немає підстав вважати, що права позивача будуть порушені відповідачем у майбутньому.
На підставі викладеного, керуючись ст. 53, 54 Закону “Про пенсійне забезпечення”, ст.ст. 40, 44, 45 Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 р. № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу”, ст.ст. 72, 128, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 183-2 ч.1, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Богодухівському районі Харківської області про зобов”язання провести перерахунок пенсії -задовольнити частково..
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 14.07.2010 року по 14.02.2011 року, відповідно ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення»з урахуванням змін внесених Законом України № 1222-ХIV від 17 листопада 1999 р. "Про внесення змін до деяких Законів України" та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 року № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно -випробного складу”, від 10.02.2000 року № 264 “Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації”, від 09.08.2005 року № 713 “Про внесення змін до п. 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно -випробного складу цивільної авіації”, з урахуванням індексу інфляції та раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Суддя