Справа № 2-а-375/09р.
06 квітня 2009 року Солом'янський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді-Букіної О.М.
при секретарі -Балагура О.С.
розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України про стягнення заборгованості по речовому майну, -
Позивач звернувся до Солом"янського районного суду м. Києва з позовом до Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України та просить зобов»язати відповідача провести виплату грошової компенсації за неотримане речове майно при звільненні зі Збройних Сил України в розмірі 5472, 68 грн.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку позивача, суд приходить до висновку про направлення даної справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Згідно п.2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Згідно Закону України « Про внесення змін до статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України щодо предметної підсудності адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб"єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг".
Згідно з ч.2 п.5 розділу «Прикінцевих та перехідних положень» КАС України, встановлено, що після початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні позови, подані до відповідних місцевих загальних судів у справах, що підсудні окружному адміністративному суду, передаються цими судами до окружного адміністративного суду, якщо провадження по справі ще не відкрито.
Відповідно до оголошення в газеті « Урядовий кур»єр» від 31 липня 2007 року за № 135, з 30 липня 2007 року розпочав свою діяльність Окружний адміністративний суд міста Києва.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є військовослужбовцем, який був звільнений зі служби за станом здоров»я. Після його звільнення відповідач не сплатив позивачу компенсацію за не отримане речове майно при його звільненні в сумі 5472, 68 грн..
Виходячи з того, що позовні вимоги заявлені до суб"єкта владних повноважень, та випливає з публічно-правових відносин, а тому підлягає розгляду відповідно до ч.2 ст. 18 КАС України в адміністративному Окружному суді м. Києва.
Згідно п.2 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі виявилося, що провадження по справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про направлення справи за підсудністю до адміністративного Окружного суду м. Києва.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 17, 18, 19, 22 КАС України, суд, -
ухвалив:
Направити за підсудністю адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України про стягнення заборгованості по речовому майну, до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду може бути подано протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.