10 лютого 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-6655/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -
20 грудня 2010 року Лубенський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 1073 грн. 74 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на момент реєстрації відповідача у Лубенському міськрайонному центрі зайнятості як безробітного та отримання статусу безробітного відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Лубенському міськрайонному центрі зайнятості у період з 24.12.2008 року по 17.02.2009 року відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 1073 грн. 74 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання, у якому підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу за відсутності представника центру зайнятості.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, клопотань та заперечень не надав.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 24.12.2008 року ОСОБА_1 звернувся до Лубенського міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує, на підставі чого відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі -Закон № 1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-ХІІ (далі -Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
З персональної картки ОСОБА_1 вбачається, що він зареєстрований у Лубенському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний 24.12.2008 року.
Відповідно до підпункту "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів.
На підставі вказаної правової норми Лубенським міськрайонним центром зайнятості здійснено перевірку достовірності даних стосовно ОСОБА_1 та встановлено, що він був зареєстрований як фізична особа-підприємець та одночасно у період з 24.12.2008 року по 17.02.2009 року перебував на обліку в Лубенському міськрайонному центрі зайнятості і отримував допомогу по безробіттю.
Відповідач 20.05.2008 року зареєстрований виконавчим комітетом Лубенської міської ради як фізична особа - підприємець, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року N 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційна дія припинення підприємницької діяльності відповідача була проведена 29.06.2009 року.
Отже, при зверненні до Лубенського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_1 у заяві про надання статусу безробітнього з виплатою допомоги по безробіттю подав неправдиві відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі 1073 грн. 74 коп.
Згідно пункту 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
18.08.2010 року Лубенським міськрайонним центром зайнятості видано наказ № 76 про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 Копію наказу направлено відповідачу поштою та у зв'язку із неможливістю вручення адресату повернуто до центру.
Згідно поданої позивачем довідки № 2355 від 02.12.2010 року за період з 24.12.2008 року по 17.02.2009 року відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 1073 грн. 74 коп.
На виконання наказу № 76 від 18.08.2010 року Лубенським міськрайонним центром зайнятості 13.10.2010 року ОСОБА_1 надіслано повідомлення щодо повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмір 1073 грн. 74 коп. Проте, на момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від відповідача не надійшли.
З огляду на викладене, позовні вимоги Лубенського міськрайонного центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у розмірі 1073 грн. 74 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Лубенського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в сумі 1073 грн. 74 коп. (одна тисяча сімдесят три гривні 74 копійки) на р/р № 37179971900011, код 21062896, МФО 831019, Банк УДК у Полтавській обл., одержувач - Лубенський МРЦЗ.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 15 лютого 2011 року.
Суддя А.Б. Головко