про відкриття провадження в адміністративній справі
"22" березня 2010 р. справа № 2а-2605/10/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравчук Володимир Миколайович, перевіривши матеріали адміністративного позову
ДПІ у м.Трускавець
доПП "Нафкомі"
пропро припинення державної реєстрації юридичної особи ,
ДПІ у м. Трускавець звернулась в суд з позовом до ПП «Нафкомі»про припинення державної реєстрації юридичної особи про припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду. Позовна заява відповідає вимогам ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
З акту Львівського окружного адміністративного суду вбачається, що направлення поштової кореспонденції в суді тимчасово не здійснюється. За таких обставин направлення сторонам повісток про виклик в судове засідання та копії позовної заяви відповідачеві у спосіб, передбачений ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, є неможливим з причин, що не залежать від суду.
Разом з тим, відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Тому затримка з розглядом справи може призвести до порушення прав і охоронюваних законом свобод учасників процесу та невиконання державою міжнародних зобов'язань, передбачених вищезгаданою Конвенцією.
Ст. 38 КАС України передбачено виняткові засоби судових викликів та повідомлень, коли Кодексом передбачено скорочені строки розгляду адміністративної справи. До таких, зокрема, належить повідомлення телефоном.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону). Оскільки КАС України не регулює правовідносин щодо надсилання судових викликів (повідомлень) у разі, коли це неможливо з причин, що не залежать від суду, суд вважає, що до цих правовідносин слід застосувати ст. 38 КАС України за аналогією закону і викликати (повідомляти) учасників адміністративного процесу телефоном (телефонограмою).
Виходячи з характеру спору та наданих доказів, проведення попереднього судового засідання в даному випадку не є необхідним, а тому справу слід призначити до судового розгляду.
Керуючись ст.ст. 9, 17-19, 104, 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Запропонувати позивачу представити суду за 3 дні до судового засідання: докази накладення на відповідача штрафних санкцій за неподання податкової декларації у відповідності до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»або письмові пояснення про причини незастосування цих штрафних санкцій; докази відсутності у відповідача заборгованості; копію податкової декларації, подану відповідачем останньою; пропозиції щодо персонального складу ліквідаційної комісії; установчі документи; витяг з ЄДР; довідку з адресного бюро про місце проживання засновника відповідача -ОСОБА_1; уточнити позовні вимоги, згідно вимог чинного законодавства.
3. Запропонувати відповідачу представити суду за 3 дні до судового засідання письмові заперечення та докази на спростування вимог позовної заяви, якщо останні заперечуються.
4. Судове засідання буде проводитись суддею Кравчуком Володимиром Миколайовичем одноособово.
5.Судові виклики та повідомлення у справі здійснювати телефоном (телефонограмою).
Ухвала набирає законної сили негайно після постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя Кравчук Володимир Миколайович
Інформація про процесуальні права і обов'язки осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.