79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
10 лютого 2011 р. Справа № 2а-9968/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дака Т.П.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області Плашовецького О.А. про визнання незаконними дій та надання дозволу на проведення перереєстрації -
ОСОБА_2 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконними дії Начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області Плашовецького О.А. (далі- ЛВРЕР ДАІ ГУ МВСУ у Львівській області), які полягали у відмові проведення перереєстрації легкового автомобіля марки «Рено-Лагуна», а також винести законне рішення, яким надати дозвіл на проведення перереєстрації вказаного транспортного засобу.
Ухвалою суду від 04.11.2010 року відкрито провадження по справі. В судовому засіданні 10.02.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач уточнив позовні вимоги просив суд визнати дії Начальника ЛВРЕР ДАІ ГУ МВСУ у Львівській області Плашовецького О.А. незаконними та зобов'язати його надати дозвіл на проведення перереєстрації легкового автомобіля марки «Рено-Лагуна», 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, аналогічним тим, що викладені у позові та уточненнях до позовної заяви.
Відповідач в судове засідання не з'явився, явку повноважного представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
ОСОБА_2 звернулась до Начальника ЛВРЕР ДАІ ГУ МВСУ у Львівській області Плашовецького О.А. із заявою про видачу їй дозволу на проведення заміни кузова легкового автомобіля марки «Renault 21 TURBO», 1987 року (технічний паспорт серії НОМЕР_2 від 24.04.2004 року). До заяви долучено висновок науково - технічної експертизи НОМЕР_3 від 16.02.2009 року, сертифікат відповідності від 09.04.2009 року, акт технічної експертизи про відповідність технічного стану транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 09.04.2009 року, біржова угода НОМЕР_4 від 04.02.2009 року та митна декларація НОМЕР_5
Начальник ЛВРЕР ДАІ ГУ МВСУ у Львівській області Плашовецький О.А. шляхом накладення резолюції на заяві позивача відмовив у перереєстрації легкового автомобіля посилаючись на абз.3 п.9 Постанови Кабінету Міністрів України №1371 від 23.12.2009 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми діючого законодавства.
Спірні правовідносини регламентовані Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року №1371) (далі -Порядок держаної реєстрації).
Пунктом 1 визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Відповідно до п.3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Згідно п.6 Порядку державної реєстрації транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції.
Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється (п.7 Порядку державної реєстрації).
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (п.8 Порядку державної реєстрації).
Відповідно до абз.3 п.9 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) легкових автомобілів або виготовлених на їх базі автомобілів, що переобладнані шляхом заміни кузова на кузов іншої марки, моделі, серії чи модифікації (крім автомобілів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком), не допускається.
Позивач зазначив, що відповідач неправомірно відмовив йому в проведенні перереєстрації легкового автомобіля, оскільки такий транспортний засіб був зареєстрований до набрання чинності вищевказаним Порядком в редакції від 23.12.2009 року, а отже на нього не поширюються вимоги абз.3 п.9 Порядку державної реєстрації.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 легковий автомобіль марки «Renault 21 TURBO», 1987 року, зареєстрований в ДАІ ГУ УМВС України 24.04.2004 року.
Порядок держаної реєстрації затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року та набрав чинності 01.10.1998 року.
Враховуючи викладене, суд не бере до уваги вищевказані твердження позивача, оскільки законодавець визначив в абз.3 п.9 Порядку державної реєстрації, що не допускається перереєстрація легкових автомобілів, які переобладнані шляхом заміни кузова на кузов іншої марки, моделі, серії чи модифікації, крім автомобілів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком, а не змін до Порядку, внесених згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1371 від 23.12.2009 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що відповідач підставно відмовив позивачу в перереєстрації легкового автомобіля, оскільки такий транспортний засіб був зареєстрований після набрання чинності Порядку державної реєстрації.
Крім того, відповідно до абз.4 п. 37 Порядку державної реєстрації переобладнання транспортних засобів шляхом заміни кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери, здійснюється за попередньою згодою підрозділів Державтоінспекції.
Всупереч вказаному, позивачем проведено переобладнання легкового автомобіля шляхом заміни кузова без згоди Державтоінспекції.
Також відповідно до п. 37 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни). Документами про відповідність переобладнаних транспортних засобів вимогам безпеки дорожнього руху є: для транспортних засобів, переобладнаних на підприємствах, свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, видане згідно з пунктом 22 цього Порядку на відповідний вид переобладнання, що подається разом з актом приймання-передачі транспортного засобу за формою згідно з додатками 3, 4 і 6; для транспортних засобів, переобладнаних в індивідуальному порядку, акт технічної експертизи за формою згідно з додатком 5 або сертифікат відповідності, виданий випробувальною лабораторією (центром), що має атестат акредитації відповідної галузі та повноваження щодо проведення перевірки технічного стану транспортних засобів, органом з оцінки відповідності, що визнаний та призначений в установленому порядку проводити процедуру сертифікації транспортних засобів, чи підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО з установлення відповідності конструкції переобладнаного транспортного засобу умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження переобладнання.
Суд встановив, що на момент звернення до Начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області Плашовецького О.А. позивач долучив до своєї заяви прострочений сертифікат відповідності легкового автомобіля марки «Renault Laguna»(термін дії сертифікату з 09.04.2009 року по 08.07.2009 року).
Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, та те, що відповідачем здійснювалися дії відповідно до вимог чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є невмотивованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена в повному обсязі 15.02.2011 року.
Суддя Сакалош В.М.