79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
15.02.2011р. Справа 2а-1609/11/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., перевіривши матеріали позову відділу державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України -
14.02.2011 року Львівським окружним адміністративним судом отримано позовну заяву відділу державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України з вилученням паспорту до виконання ним зобов'язань згідно виконавчого листа №2-143, виданого 03.04.2008 року Рокитнянським районним судом Київської області про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання сина в розмірі ј частини всіх видів заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.
При прийнятті ухвали суд виходить з наступного.
Згідно ст. 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за звернення суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Стаття 5 Закону України «Про виконавче провадження»визначає межі повноважень державного виконавця при здійсненні ним виконавчого провадження. Вказаною нормою не передбачено право позивача на звернення до суду з позовом про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України з тимчасовим вилученням паспорта для виїзду за кордон.
Згідно принципу диспозитивності, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуді.
Таким чином, компетенція адміністративного суду не поширюється на вищевказаний спір, оскільки право позивача із зверненням до суду з вказаним позовом не передбачено законом, а відтак суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
Крім цього, позовна заява відділу державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області не відповідає вимогам, що встановлені ст. 106 КАС України, зокрема: суб'єкт владних повноважень пр. поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу та третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів; якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначається ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку ,адреса електронної пошти, якщо такі є, при цьому, з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Керуючись ст. ст. 1, 3, 17, 109, 165 КАС України, суддя -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.
2.Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.