79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
11 лютого 2011 р. № 2а-11494/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Падляк О.І.
за участю:
представника позивача -Холявки І.Я.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_2 про спонукання до вчинення дій, -
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, згідно якого просить суд зобов'язати відповідача виконати вимоги припису №1с/165-ф від 18 серпня 2010 року, а саме: демонтувати прибудову на фундаменті розміром 2,00*3,50 м. на першому поверсі до квартири АДРЕСА_1
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при проведенні перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва з приводу виконання будівельних робіт з будівництва прибудови до квартири АДРЕСА_1 встановлено, що відповідач здійснював самовільну прибудову на фундаменті розміром 2,00*3,50 м. на першому поверсі до квартири АДРЕСА_1 без погодженої та затвердженої проектної документації, що є порушенням ст. ст. 7, 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" та п.9.1 ДБН А.2.2-3-2004, за що постановою №1с/331-ф від 19.08.2010 року відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 96 КУпАП, та накладено штраф в розмірі 170 грн. Проведеною інспекцією ДАБК позаплановою перевіркою виконання ОСОБА_2 вимог припису № 1с/165-ф від 18.08.2010 року встановлено, що такий відповідачем не виконано.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідач заперечень на позов, витребувані судом докази не надав, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закон України "Про архітектурну діяльність", який спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України "Про планування і забудову територій".
Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлює Закон України "Про планування і забудову територій".
Відповідно до ст. 31 вказаного Закону України державний контроль за плануванням, забудовою, іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно -будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими виконавчої влади.
Одними з основних завдань Держархібудінспекції є виконання дозвільних. реєстраційних функцій та здійснення державного архітектурно-будівельний контролю (п.3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого ПКМУ від 18.10.2006 р. № 1434).
Відповідно до пункту 1 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого ПКМУ від 25.03.1993 року № 225 (в редакції ПКМУ від 07.04.1995 р. № 253) державний архітектурно-будівельний контроль -це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Відповідно до покладених на Держархібудінспекцію завдань видача замовникам (забудовникам) та реєстрація в установленому порядку дозволу на виконання робіт з нового виробництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (будівельні роботи) здійснюється її територіальними органами ( пп.1 п.3 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, пп.5 п. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію).
Порядок та умови надання дозволу регулюється Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року № 273.
Згідно п.1.1. зазначеного Положення, дозвіл на виконання робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Виконання будівельних робіт без такого дозволу забороняється.
Згідно ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Територіальні органи Держархібудінспекції мають право давати у межах своїх повноважень обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог законодавства тощо.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області за 18.08.2010 року проведено перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва з приводу виконання будівельних робіт з будівництва прибудови до квартири АДРЕСА_1
За результатами перевірки цього ж числа складено акт №40-с, згідно висновків якого ОСОБА_2 здійснює самовільне будівництво прибудови на фундаменті розміром 2,00*3,50 м. на першому поверсі до квартири №1 будинку №17 на вул. Скрипника, у м. Львові без належним чином затвердженої та погодженої документації.
У зв'язку з цим на ОСОБА_2 складено протокол №40-с від 18.08.2010 р. про порушення ч. 3 ст.96 КУпАП та винесено припис №1с/165-ф від 18.08.2010 року та запропоновано демонтувати прибудову на фундаменті розміром 2,00*3,50 м. на першому поверсі до квартири АДРЕСА_1
Постановою №1с/331-ф заступника начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області від 19.08.2010 року ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн.
Відповідачем штраф сплачено, підтвердженням чого є квитанція №85126559/88882425/241770012/5316 від 19.08.2010 року.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 04.10.2010 року проведено позапланову перевірку виконання вимог припису № 1с/165-ф від 18.08.2010 р., за результатами якої складено акт №97с від 04.10.2010 року.
З акту вбачається, що ОСОБА_2 вимоги припису № 1с/165-ф від 18.08.2010 р. не виконала та не демонтувала прибудову на фундаменті розміром 2,00*3,50 м. на першому поверсі до квартири АДРЕСА_1
Таким чином, вимоги припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, які є обов'язковими до виконання, відповідачем не виконані.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позов задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2 виконати вимоги припису №1л/124-ф від 29.07.2010 р., а саме демонтувати прибудову на фундаменті розміром 2,00*3,50 м. на першому поверсі до квартири АДРЕСА_1
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
повний текст постанови виготовлено 15.02.2011 р.