Категорія №6.6.4
Іменем України
07 лютого 2011 року Справа № 2а-10113/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Ципко О.В.,
при секретарі: Бородіній І.Ю.,
за участю представників сторін:
від позивача: Найман А.В.,
від відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Луганськтеплокомуненерго" про стягнення заборгованості,-
21 грудня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Луганськтеплокомуненерго" про стягнення суми податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, в якому позивач посилався на наступне.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 06 квітня 2006 року між Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області та Луганським обласним комунальним спеціалізованим теплозабезпечуючим підприємством "Луганськтеплокомуненерго" було укладено договір про реструктуризацію податкового боргу № 2Р. Однак, 16 вересня 2009 року було підписано додаткову угоду № 17094 про розірвання вказаного договору про реструктуризацію податкового боргу № 2Р, у зв'язку з чим Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області було прийнято рішення №3 від 16.09.2009 року про скасування розстрочення податкових зобов'язань.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999р. № 588-ХІУ відповідач як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни. Згадана сума є податковим боргом, а саме узгодженим податковим зобов'язанням, не сплаченим у встановлений строк. Вжиті податковим органом заходи по стягненню суми боргу з відповідача в розмірі 150421,23 грн. не призвели до позитивного результату, а тому він просить стягнути дану суму у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, дав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч. 4. ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних матеріалів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство "Луганськтеплокомуненерго" зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради Луганської області від 06.09.2000 року (а.с.10), внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно довідки № 2483 (а.с.11) та відповідач знаходиться на обліку в Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншої сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законам терміни.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Своїми діями Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство "Луганськтеплокомуненерго" завдає шкоду державному бюджету, порушуючи права та законні інтереси держави, оскільки має податкову заборгованість перед бюджетом у сумі 150421,23 грн.
Судом встановлено, що 06 квітня 2006 року між Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області та Луганським обласним комунальним спеціалізованим теплозабезпечуючим підприємством "Луганськтеплокомуненерго" було укладено договір про реструктуризацію податкового боргу № 2Р (а.с.18-19).
16 вересня 2009 року між вказаними сторонами було підписано додаткову угоду № 17094 до договору про реструктуризацію податкового боргу № 2Р від 06.04.2006 року, в якій внесено зміни, а саме: вказаний договір № 2Р вважати розірваним (а.с.26).
16 вересня 2009 року Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області було винесено рішення №3 від 16.09.2009 року про скасування розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань (боргу)(а.с.23).
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.
Як зазначено у ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Судом встановлено, що станом на 02.12.2010 року у зв'язку несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань, відповідно до п.5.4. ст.5 Закону України № 2181 у відповідача виник податковий борг у сумі 150421,23 грн., а саме:
- податковий борг з земельного податку - 138305,73 грн.;
- податковий борг з комунального податку - 12115,50 грн.
Відповідно до п.1.3 ст. Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.
Згідно з підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.2. закону № 2181 податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.
Відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону податкові вимоги надсилаються: перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення (підпункт 6.2.4 закону № 2181).При цьому, відповідно до підпункту 6.3.1. Закону № 2181 податкова вимога повинна містити загальну суму податкового боргу та суми податкового боргу за кожним окремим податком, збором (обов'язковим платежем).
До того ж, згідно з п.6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Луганськтеплокомуненерго", податковим органом були прийняті заходи, а саме: надіслана перша податкова вимога від 1/275 від 02.10.2009 року та друга податкова вимога 2/94 від 10.04.2010 року, але вказана заборгованість відповідачем погашена не була.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є заборгованість перед бюджетом з податкового боргу, яка ним на теперішній не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене, а також те, що позивачем було вжито передбачені Законом № 2181 заходи з погашення податкового боргу відповідача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення заборгованості в сумі 150421,23 грн. відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України «Про систему оподаткування», ст.ст. 17, 69-71,94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Луганськтеплокомуненерго" про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Луганськтеплокомуненерго" (91055, м.Луганськ, вул. Карла Маркса,54, код ЄДРПОУ 03340529) суму податкового боргу з земельного податку у розмірі 138305,73 грн. (сто тридцять вісім тисяч триста п'ять грн. 73 коп.) шляхом звернення стягнення на активи боржника на користь місцевого бюджету на р/р 33215811700028, одержувач Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013 та податковий борг з комунального податку у розмірі 12115 грн. 50коп.(дванадцять тисяч сто п'ятнадцять грн. 50коп.) шляхом звернення стягнення на активи боржника на користь місцевого бюджету р/р 33219828700028, одержувач Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Постанову викладено в повному обсязі та підписано 12.02.2011 року.
СуддяО.В. Ципко