07 лютого 2011 року 15:50 Справа № 2а-0870/10/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Калашник Ю.В.,
при секретарі судового засідання Баланчук І.М.,
за участю представників:
позивача - Кулешової Л.В. (довіреність від 27.01.2011 №81);
відповідача - Захарчука В.П. (розпорядження від 25.12.2009 №1365к)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»
до Комунального закладу охорони здоров'я «Студентська поліклініка»
про стягнення штрафу
У січні 2011 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Комунального закладу охорони здоров'я «Студентська поліклініка» (далі відповідач), у якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 5 100,00грн.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, та пояснив наступне, що Комунальний заклад охорони здоров'я «Студентська поліклініка» є бюджетною установою, фінансування проводиться через міський фінансовий відділ. За останні роки у кошторисі закладу не закладено видатків на код 2110 («Придбання обладнання та предметів довгострокового користування»). Поліклініка не надає платних послуг. У зв'язку з цим, не має можливості виконати вимоги приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області. Відповідач неодноразово звертався до управління охорони здоров'я міської ради щодо виділення коштів на виконання зазначених робіт, також були надані письмові роз'яснення до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області стосовно справи. В свою чергу, управління охорони здоров'я міської ради звернулось до виконавчого комітету міської ради з проханням виділити додаткові кошти для заміни водопідігрівача у Комунальному закладі охорони здоров'я «Студентська поліклініка». Зважаючи на вищевикладене, та на те що виконати вимоги приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області не маючи достатнього фінансування не можливо. Також зазначив, що під час проведення перевірки на складання акту перевіряючи особи не роз'яснили про можливість звернення до позивача із заявою щодо продовження терміну виконання припису. З урахуванням викладеного просить суд відмовити в задоволенні позову.
На підставі ст. 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом установлені наступні обставини.
У період з 07.05.2010 по 11.05.2010 Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області у присутності завгоспа Студентської поліклініки ОСОБА_3 проведено обстеження з питань технічного стану та експлуатації тепловикористовуючих установок, мереж, систем опалювання, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору та повернення конденсату споживачів теплової енергії, за результатами якого складений Акт від 11.05.2010 №01/20-5559. Указаний акт отриманий головним лікарем Студентської поліклініки Захарчуком В.П. особисто та підписаний без зауважень та заперечень.
Під час обстеження виявлені факти порушення вимог законодавства галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, на усунення яких відповідачу позивачем видано Припис від 11.05.2010 № 01/20-5559 із зазначенням обов'язкових для виконання заходів та строків їх виконання.
Припис від 11.05.2010 № 01/20-5559 отриманий головним лікарем Студентської поліклініки Захарчуком В.П. особисто, про що свідчить підпис, скріплений печаткою відповідача.
25.08.2010 позивачем проведена перевірка щодо виконання відповідачем вимог припису від 11.05.2010 № 01/20-5559, про що складений Акт перевірки (протокол) від 25.08.2009 №01/20-5651 та Протокол від 25.08.2009 №01/20- 5651, у яких зафіксовані факти невиконання припису. Указані документи отримані та підписані завгоспом Студентської поліклініки ОСОБА_3 без зауважень та заперечень.
У зв'язку із невиконанням відповідачем у встановлений строк вимог припису позивачем 10.09.2010 винесено Постанову №01/20-62 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5 100,00 грн. Постанова отримана уповноваженою особою відповідача 10.09.2010, що підтверджується відповідним підписом.
У зв'язку із несплатою відповідачем штрафу у встановлені строки позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч.І ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» дане підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» є юридичною особою (пункти 1.2, 4.1 Статуту).
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) виконує функції, покладені на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422. Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (відповідно п.1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).
Згідно п.2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області, яка діє на підставі Положення, затвердженого Головним Державним інспектором України з енергетичного нагляду 03.03.2009.
Правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК "Укренерго" у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення).
Це Положення визначає порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції.
Абзац 4 ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати в межах своїх повноважень обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначає Інструкція з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004№817 (далі - Інструкція).
У відповідності п. 10.5 інструкції вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень та Подань.
У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.
Із матеріалів справи вбачається та представником відповідача не заперечується, що правом на звернення до позивача із заявою про продовження терміну виконання вимог він не скористався, відповідної заяви до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» не надавав та вимоги припису у встановлені строки не виконав.
Крім того, суд не приймає до уваги твердження представника відповідача щодо його необізнаності про можливість продовження терміну виконання вимог припису та наслідків його невиконання, оскільки згідно ч.2 ст.68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пункт 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» встановлює, що суб'єкт господарювання несе відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих доходів громадян.
Тобто, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем порушені вище указані норми та не виконані вимоги припису позивача у встановлений строк у повному обязі. Указаний факт представником відповідача не заперечується.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення відповідачем законодавства про електроенергетику позивачем винесено Постанову про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Згідно ст. 31 Закону «Про теплопостачання» суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Штраф повинен бути сплачений протягом 15 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Як свідчать матеріали справи у встановлений законодавством України строк відповідачем сума штрафу не сплачена.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Комунального закладу охорони здоров'я «Студентська поліклініка» (ЄДРПОУ 05499004) штраф у розмірі 5 100,00грн. (п'ять тисяч сто грн. 00 коп) на користь Державного бюджету Жовтневого району м.Запоріжжя (п/р 31110106700003, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677124, код бюджетної класифікації 21081100, ГУДКУ у Запорізькій області). Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 11.02.2011.
Суддя Ю.В.Калашник