Постанова від 27.01.2011 по справі 2а-7354/10/0670

справа № 2а-7354/10/0670

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2011 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства фірма "Санітас" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

Приватне підприємство фірма "Санітас" звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати недійсним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі № 0010552302 від 03 вересня 2010 року у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 38420, 00 грн. При цьому зазначало, що вказана сума штрафних санкцій застосована до підприємства за порушення ним, на думку податкового органу, вимог пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон). З такими висновками Державної податкової інспекції у м. Житомирі позивач не погоджується, оскільки z-звіти не друкувалися лише тоді, коли у працівників, за якими закріплений відповідний касовий апарат, були неробочі дні, і цей касовий апарат не вмикався, отже, через нього не здійснювалися розрахунки у готівковій формі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову. Пояснив, що рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі № 0010552302 від 03 вересня 2010 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 38760, 00 грн. не підлягає скасуванню, оскільки зазначена сума санкцій накладена на підприємство правомірно за встановлене в ході перевірки порушення пункту 9 статті 3 Закону, а саме: за незабезпечення виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків з обнуленням оперативної пам'яті (113 випадків).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час проведеної 28 серпня 2010 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Житомирі перевірки аптеки, що розташована за адресою: вул. Московська, 10, м. Житомир, та належить Приватному підприємству фірма "Санітас", встановлено, крім іншого, порушення останнім вимог пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: незабезпечення виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків з обнуленням оперативної пам'яті (113 випадків). Результати перевірки були відображені в акті № 0441/06/25/23/22065477 від 28 серпня 2010 року.

Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі вказаного акту та відповідно до пункту 4 статті 17 Закону, 03 вересня 2010 року Державною податковою інспекцією у м. Житомирі було прийнято рішення 0010552302 про застосування до Приватного підприємства фірма "Санітас" штрафних (фінансових) санкцій у сумі 38420, 00 грн.

З такими висновками податкового органу суд не погоджується з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 9 статті 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Вирішуючи питання про застосування у Законі слова "щоденно" - кожного календарного дня чи кожного робочого дня та для подолання суперечливості трактування цієї норми, суд виходить з положень підзаконних нормативних актів.

В абзаці другому статті 2 Закону визначено поняття "фіскальні функції". Це - здатність РРО забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Виконання Z-звіту відноситься до фіскальних функцій РРО. У статті 13 цього Закону зазначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог частини першої статті 13 Закону прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 р. N 199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" (далі - Постанова Кабінету Міністрів України № 199). Вказаною Постановою затверджені вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування. Дія цих вимог (надалі - фіскальні вимоги) поширюється на РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

У пункті 2 Вимог, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 199, наведено визначення поняття "зміна" - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Тому, за переконанням суду, термін "зміна", застосований у вказаній Постанові, відрізняється від загальновживаного значення цього слова і є режимом роботи технічного пристрою, який повинен забезпечувати режим фіскалізації даних під час його роботи. Суд вважає за доцільне називати період роботи РРО від першої зареєстрованої розрахункової операції до виконання Z-звіту словосполученням "зміна РРО".

У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам'яті (додаток до Постанови Кабінету Міністрів України № 199), наведено важливе уточнення: максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. Це обмеження введено для того, щоб запобігти переповненню оперативної пам'яті та втраті поточних даних. Фіскалізацію підсумкових даних слід проводити за період, що не перевищує тривалість зміни РРО.

Аналізуючи поняття "щоденно", визначене у пункті 9 статті 3 Закону, у спосіб, що утверджує верховенство права, суд вважає, що це поняття повинно відповідати вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 199 та означає "на протязі 24 годин".

Тому технічне поняття "зміна РРО" не залежить від режиму роботи підприємства (цілодобово чи позмінно), а повинно відповідати технічним та фіскальним вимогам до цього пристрою - тобто часовому проміжку в 24 години.

Відповідно до зроблених висновків, суд вважає, що при роботі аптеки позивача, Z - звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z - звіту. Таким чином, відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z - звіту, а не з початку робочого дня. Початок роботи суб'єкта господарювання ніяким чином не пов'язаний з технічними характеристиками роботи РРО.

Як встановлено судом, касовий апарат РРО № 0625009034 зареєстрований на аптеку, що розташована за адресою: вул. Московська, 10, м. Житомир, та належить Приватному підприємству фірма "Санітас". Наказами по підприємству № 50 від 04 серпня 2009 року, № 59 від 14 вересня 2009 року, № 76 від 01 грудня 2009 року, копії яких є у матеріалах справи, вказаний РРО був закріплений за косметологом-консультантом ОСОБА_1, фармацевтами ОСОБА_2 і ОСОБА_3 та встановлено графік його роботи згідно з графіками роботи цих працівників.

У ті дні за період з серпня 2009 року по серпень 2010 року, коли, на думку податкового органу, позивачем повинні були роздруковуватися z-звіти (113 випадків), у працівників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 були неробочі дні і, як наслідок, розрахункові операції по касовому апарату РРО № 0625009034 не проводилися. Вказані обставини підтверджуються копіями табелів обліку використання робочого часу за період з серпня 2009 року по серпень 2010 року, що є у матеріалах справи.

Відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту. Термін "розрахункова операція" визначено в абзаці п'ятому статті 2 Закону. Розрахунковою операцією вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки -оформлення відповідного розрахункового документа по оплаті в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування грошових коштів до банку покупця.

Враховуючи те, що у спірний період касовий апарат РРО № 0625009034 не вмикався, розрахункові операції по ньому не проводилися, тому позивач не зобов'язаний був друкувати фіскальні звітні чеки і суд приходить до висновку про неправомірність рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 03.09.2010 року № 0010552302 у частині застосування до Приватного підприємства фірма "Санітас" на підставі пункту 4 статті 17 Закону штрафної (фінансової) санкції у сумі 38420, 00 грн.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.09.2010 року №0010552302 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 38420,00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 01 лютого 2011 р.