Постанова від 25.01.2011 по справі 2а-9230/10/0670

справа № 2а-9230/10/0670

категорія 2.17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Янушевській В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Надія"

до Начальника Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1

про скасування постанови,-

встановив:

Товариство з додатковою відповідальністю "Надія" звернулося з позовом про скасування постанови Начальника Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1 № 77-ЖИ від 22.07.2010року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

В судовому засіданні представники Позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що рішенням виконавчого комітету Житомирської міської Верховній Раді від 13.09.2005року було зареєстроване припинення Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія" шляхом перетворення в Товариство з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія", про що був внесений відповідний запис до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. З 25.01.2010року Товариство з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія" змінило свою назву на Товариство з додатковою відповідальністю "Надія". 14.05.2008року Відповідачем було винесено розпорядження, яким зобов'язувало Позивача надати до Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін до 01.12.2008року документи на зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій і анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія". Дане розпорядження Відповідача Позивач не оскаржував. Зазначені в розпорядженні документи, в тому числі оригінал свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, Товариством з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія" були подані ще в грудні 2005року до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в переліку, що визначалося законодавством, яке було чинне на день припинення діяльності Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія", тобто станом на 13.09.2005року. Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку своїм рішенням від 18.01.2006року відмовила у скасуванні реєстрації випуску акцій і відмовилася повернути подані документи, в тому числі оригінал свідоцтва про реєстрацію випуску акцій. Неповернення зазначених документів та відсутність печатки Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія", що припинило свою діяльність, виключало реальну можливість з боку Товариства з додатковою відповідальністю "Надія" виконати розпорядження Відповідача від 14.05.2008року.

Крім того, як зазначили представники Позивача, Товариство з додатковою відповідальністю "Надія" не є емітентом цінних паперів і не може нести відповідальність за порушення законодавства на ринку цінних паперів. З моменту припинення діяльності Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія" пройшли всі строки для притягнення Товариства до даної відповідальності.

Представник Відповідача проти позову заперечила і пояснила, що у зв'язку із припиненням діяльності Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія" шляхом його перетворення в Товариство з додатковою відповідальністю "Надія" 14.05.2008року Відповідачем було винесено розпорядження, яким зобов'язувало зазначене Товариство, Позивача по справі, надати до Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін до 01.12.2008року документи на зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій і анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія". Дане розпорядження Позивач не оскаржував, але його вимоги в строки, що зазначені в розпорядженні, не виконав. Зазначені в розпорядженні документи Товариство з додатковою відповідальністю "Надія" до Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не подало по даний час. По цій причині у повній відповідності до вимог чинного законодавства відносно Позивача було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів і постановою Начальника Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1 № 77-ЖИ від 22.07.2010року до Позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00грн.

Крім того, на думку представника Відповідача, Позивач при зверненні до суду з даним позовом пропустив місячний строк встановлений законодавством для такого звернення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників Позивача, Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (надалі - Закон).

Відповідно до вимог ст.ст.5,6 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку. Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Згідно статті 8 Закону Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.

В судовому засіданні безспірно встановлено, що рішенням виконавчого комітету Житомирської міської Верховній Раді від 13.09.2005року було зареєстроване припинення Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія" шляхом перетворення в Товариство з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія", про що був внесений відповідний запис до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. З 25.01.2010року Товариство з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія" змінило свою назву на Товариство з додатковою відповідальністю "Надія". 14.05.2008року Відповідачем було винесено розпорядження, яким зобов'язувало Товариство з додатковою відповідальністю "Надія" надати до Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін до 01.12.2008року документи на зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій і анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія". Дане розпорядження Позивач не оскаржував.

08.06.2010року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку приймається повністю аналогічне рішення за № 892, яким зобов'язувало Позивача подати ті ж самі документи на зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій і анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія" в термін до 08.08.2010року. Суд приходить до висновку, що зазначеним рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, як вищестоящого органу Відповідача, автоматично продовжено Позивачу термін на вчинення дій щодо виконання розпорядження Відповідача від 14.05.2008року до 08.08.2010року. Як зазначено в письмових запереченнях Відповідача ( аркуш 5 Заперечень) про дане рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Відповідачу було відоме, на дане рішення Відповідач робить посилку в мотивувальній частині оскаржуваної постанови.

22 липня 2010року Відповідач, як Уповноважена особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносить постанову про накладання на Товариство з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія" санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що є предметом даного судового розгляду. Як вказано в даній постанові, об'єктивною стороною вчиненого Товариством з додатковою відповідальністю "Житомирська страхова компанія "Надія" правопорушення є "невиконання розпорядження Уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку". В мотивувальній частині даної постанови Відповідач також прямо зазначає, що рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, як вищестоящого органу Відповідача, продовжено Позивачу термін на вчинення дій щодо виконання розпорядження Відповідача від 14.05.2008року до 08.08.2010року.

Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст. 11 Закону Україні "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд визнає, що Відповідач, як Уповноважена особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до вимог ст.9 Закону наділений повноваженнями щодо накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. Разом з тим, досліджені в судовому засіданні матеріали справи свідчать, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню виходячи із слідуючого.

Як встановлено в судовому засіданні Позивачу був продовжений термін на вчинення дій щодо виконання розпорядження Відповідача від 14.05.2008року до 08.08.2010року. Тобто, на день винесення оскаржуваної постанови термін для виконання розпорядження Відповідача від 14.05.2008року не закінчився. В діях Позивача за таких обставин відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого п.8 ч.1. ст.11 Закону. Відсутність об'єктивної сторони правопорушення за загальним правилом виключає підстави для відповідальності.

При цьому судом також враховано, що постановою від 06.09.2010року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку вже порушено проти Позивача аналогічну справу про теж саме правопорушення на ринку цінних паперів, тобто за неподання Позивачем саме в строк до 08.08.2010року відповідних документів на зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій і анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Акціонерного товариства закритого типу "Житомирська страхова компанія "Надія".

Інші доводи Позивача щодо протиправності оскаржуваної постанови, а саме - ухвалення її із пропущенням встановлених строків та щодо особи, яка не є учасником ринку цінних паперів, суд вважає безпідставними.

Так, положення Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" не містить жодних норм, які б свідчили про особливий чи спеціальний статус суб'єктів відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів. Відповідно до положень п.14 ч.1 ст.8 та ст.11 законодавець прямо зазначає, що суб'єктами такої відповідальності можуть бути юридичні особи та їх співробітники.

Відповідно до вимог п.1.11. розділу 1. Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 січня 1997 р. N 2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 лютого 2001 р. N 27), юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше трьох місяців з дня його виявлення, за винятком порушень, за вчинення яких передбачено накладення штрафів. Тобто, з моменту винесення розпорядження від 14.05.2008року до ухвалення оскаржуваної постанови про накладання штрафу формально не був порушений трьохрічний термін.

Судом також при ухваленні рішення не приймаються доводи представника Відповідача щодо порушення Позивачем строків для звернення з даним позовом. В порядку досудового вирішення спору Позивач оскаржував зазначену постанову Відповідача до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішення про відмову в задоволення скарги Позивача Державною комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла 02.11.2010року, про що супровідним листом повідомила Позивача 03.11.2010року. Позивач із зазначеним позовом до суду звернувся 29.11.2010року, тобто в строки передбачені ст.99 КАС України.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що постанова Начальника Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1 № 77-ЖИ від 22.07.2010року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів винесена без підстав, передбачених законами України, без урахування всіх обставин, що мають значення для її прийняття, а тому є протиправною і підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати Товариства з додатковою відповідальністю "Надія" у вигляді 3,40грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.

Керуючись вимогами ст.ст.2,86,94,159-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити, визнати протиправною та скасувати Постанову уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Начальника Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1 № 77-ЖИ від 22.07.2010року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Судові витрати Товариства з додатковою відповідальністю "Надія" у вигляді 3,40грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя: М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 28 січня 2011 р.