справа № 2а-8914/10/0670
категорія 2.19.8
18 січня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,
при секретарі - Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира Житомирської області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги про сплату боргу,-
встановив:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом і просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира протиправними та скасувати вимогу відповідача № Ф-1458 від 12 листопада 2010 року про сплату недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 108,81 грн. В обґрунтування позову зазначає, що страхові внески до Пенсійного фонду за липень - вересень 2010 року нею сплачено в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Пояснив, що вимога про сплату боргу №Ф-1458 від 12.11.2010 року є незаконною, оскільки суперечить ст. 58 Конституції України, а Закон України №2461 від 08.07.2010 року "Про внесення змін до Законів України "Про державний бюджет на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким на суб'єктів малого підприємництва покладено обов'язок щодо сплати страхових внесків до пенсійного фонду, може бути запроваджений не раніше дня його опублікування, тобто лише з 17.07.2010 року, а не з 01.07.2010 року. У зв'язку із цим позивач вважає, що вимога відповідача сплати страхові внески за повний місяць липень 2010 року не має під собою законних підстав, а вимога відповідача про сплату недоїмки зі страхових внесків є незаконною та підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень вказує, що оскаржувана вимога прийнята відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами внесеними Законом №2461 від 08.07.2010 року та в межах визначених повноважень.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа та знаходилася в 2010 році на спрощеній системі оподаткування.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. (далі - Закон № 1058).
Пунктом 5 статті 14 Закону № 1058 встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є зокрема застраховані особи, зазначені в пунктах 3, 4 статті 11 цього Закону, згідно якої загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.
Отже, позивач, як фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка обрала особливий спосіб оподаткування, підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і є платником страхових внесків до Пенсійного фонду.
17.07.2010 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " № 2461-VI від 08.07.2010 р. (надалі - Закон № 2461).
Суд зазначає, що до введення в дію Закону України від 08.07.2010 р. № 2461 "Про внесення змін до Законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доплата до мінімального страхового внеску здійснювалася за бажанням фізичної особи-платника спрощеної системи оподаткування. Починаючи з 17 липня 2010 року Законом України "Про внесення змін до Законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 р. № 2461 встановлено обов'язкову сплату підприємцями-фізичними особами на спрощеній системі оподаткування страхових внесків до Пенсійного фонду в порядку, визначеному Законом України № 1058.
З урахуванням внесених змін, які набрали чинності 17.07.2010 року, згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, суд вважає, що позивач зобов'язаний сплатити страхові внески до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному пп. 4 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України № 1058-IV, починаючи з 17 липня 2010 року.
Судом встановлено, що позивач сплатив страхові внески в повному обсязі починаючи з 17 липня по 30 вересня 2010 року, що підтверджується платіжним дорученням №89 від 18.10.2010 року, тобто з моменту набрання чинності Законом №2461.
Отже, вимога Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира про сплату позивачем страхових внесків за повний місяць липень 2010 року суперечить нормам Конституції України, а відтак є неправомірною.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд виходить з положень ст. 162 КАС України, та вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів, про захист якого просить позивач, достатнього визнати неправомірною та скасувати вимогу відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира при винесенні вимоги про сплату боргу №Ф-1458 від 12.11.2010 року, діяло не на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.58 Конституції України, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. ст. 86, 159, 160-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира про сплату боргу № Ф-1458 від 12.11.2010 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 24 січня 2011 р.