Постанова від 13.01.2011 по справі 2а-7075/10/0670

справа № 2а-7075/10/0670

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фа-ойл" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

ТОВ "Фа-ойл" звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.08.2010 року №00099932302. Позивач не погоджується з результатами проведеної відповідачем перевірки, а саме зазначеному в акті перевірки порушенням пунктів 9, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким встановлено порушення порядку ведення обліку у зв'язку з відсутністю на АЗС другого примірника змінного звіту АЗС за формою 17-НП та не забезпечено роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків (Z - звітів) за 07.01.2010р., 29.05.2010р., 30.05.2010р. та 02.07.2010р. Посилаючись на Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», позивач зазначає, що на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерії служби, а других залишається на АЗС. Вважає, що факт не ведення змінного звіту на АЗС за формою 17-НП, не може свідчити про порушення товариством встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання. Також зазначив, що не допускав порушення вимог п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, оскільки товариством виконується щоденний друк та забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків. На підставі викладеного просив позовні вимоги задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала. Додатково пояснила, що фіскальні звітні чеки (Z - звіт) за 07.01.2010р., 29.05.2010р., 30.05.2010р. та 02.07.2010р. не були роздруковані у зв'язку технічними несправностями реєстратора розрахункових операцій.

Представник відповідача, з позовними вимогами не погодилася, надала заперечення, у яких зазначила, що на момент проведення перевірки перевіряючим не було надано до перевірки другий примірник змінного звіту АЗС за формою №17-НП який повинен залишатися на АЗС та в книзі обліку розрахункових операцій були відсутні фіскальні звітні чеки (Z - звіти) за 07.01.2010р., 29.05.2010р., 30.05.2010р. та 02.07.2010р. У зв'язку з цим просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Встановлено, що 04.08.2010 року посадовими особами ДПІ у м. Житомирі було проведено перевірку АЗС №8, що розташована за адресою: м. Житомир, вул. Космонавтів, 11а та належить суб'єкту підприємницької діяльності - ТОВ "Фа-ойл" щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складений акт від 04.08.2010 року (далі - Акт), у якому зафіксовані встановлені порушення позивачем приписів п. 9, 12, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: невідповідність суми готівкових коштів, яка зазначена у денному Х-звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 0,02 грн., не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків (Z - звітів) за 07.01.2010р., 29.05.2010р., 30.05.2010р., 02.07.2010р. та порушення порядку ведення обліку на АЗС паливно-мастильних матеріалів.

На підставі Акту, з урахуванням виявлених порушень відповідачем винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.08.2010 року № 0009932302, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 902821,88 грн.

Щодо порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 12. ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до ст. 6 вказаного Закону, облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. №281/171/578/155 затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуск та облік нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (надалі - Інструкція).

Зокрема розділом 1 вказаної Інструкції передбачено, що ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

Таким чином, позивач здійснюючи діяльність з роздрібної торгівлі пальним зобов'язаний застосовувати у своїй діяльності положення вказаної Інструкції.

Нормами вказаної Інструкції встановлено, що облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами за готівку.

Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП. Відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем, та відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою № 16-НП.

Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу. При цьому розбіжність за добу між показами лічильника сумарного обліку і даними звітних документів касового апарата не повинна перевищувати 0,1 % від об'єму відпущеного пального.

Для вимірювань об'єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливно-роздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму та вартості виданої дози.

Об'єм нафтопродукту під час його відпуску власникам автомобільного транспорту вимірюється у режимах дистанційного і місцевого керування паливно-роздавальними колонками.

Кількісний облік нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС № 17-НП, який складається у двох примірниках.

Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

На підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.

Матеріально відповідальні особи підприємств (за винятком НПЗ) ведуть кількісний облік нафти та нафтопродуктів у товарній книзі кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31-НП, у якій зазначаються надходження і відпуск нафтопродуктів за день, а також їх залишки на кінець дня.

З метою посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою № 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою № 7-НП.

Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП. Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями.

Таким чином, суд приходить до висновку, що фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою № 17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.

Отже, висновок про неналежний облік товарних запасів на АЗС можливий у разі якщо перевіркою встановлено, що на АЗС не зберігається (відсутній) другий примірник змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.

Судом встановлено, що на АЗС №8, яка належить позивачу, змінний звіт за формою № 17-НП не ведеться і він був відсутній під час проведення перевірки. Вказані обставини підтверджуються актом перевірки, показами перевіряючого ОСОБА_1, який був допитаний судом в якості свідка, та не заперечується представником позивача.

Твердження позивача про те, що перевіряючим надавався змінний звіт, який ведеться на АЗС, тільки за іншою формою, а не за формою №17-НП, який не може розцінюватися як неналежний облік товарних запасів спростовується приписами вищевказаної Інструкції, якими чітко встановлено, що Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів і її вимоги є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним висновок відповідача про порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Щодо порушення позивачем п. 9 ст. 3 зазначеного Закону суд зазначає наступне.

Згідно п. 9 статті 3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій

Відповідно до п. 4 ст. 17 вищевказаного Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

За актом перевірки від 04.08.2010 року в чотирьох випадках позивачем не забезпечено щоденне роздрукування фіскальних звітних чеків, а саме за 07.01.2010р., 29.05.2010р., 30.05.2010р., 02.07.2010р.

Суд не бере до уваги доводи позивача, що денні звіти за вказані дні не були роздруковані з технічних причин, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.

У пункті 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, конкретизовано, що використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, передбачає ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Пунктом 7.10. цього ж Порядку встановлено, що у розділі 4 книги ОРО, зареєстрованої на РРО, обліковуються ремонти, роботи з технічного обслуговування, а також перевірки конструкції та програмного забезпечення РРО. Графи 1 - 5 заповнює особа, що здійснює ремонт, технічне обслуговування або перевірку, графи 6 та 7 - працівник СГ після відновлення працездатності РРО. У разі виходу РРО з ладу графи 1 та 2 заповнює працівник СГ безпосередньо після виходу РРО з ладу. При потребі до розділу 4 книги ОРО може вноситися додаткова інформація.

Однак, у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО), що була оглянута в ході судового засідання, жодні записи про вихід із ладу РРО за 07.01.2010р., 29.05.2010р., 30.05.2010р., 02.07.2010р. відсутні.

Вказані обставини свідчать про незабезпечення позивачем щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, тому суд вважає рішення відповідача правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

В іншій частині позивачем рішення не оскаржено.

З огляду на зазначене вище, відповідачем доведена правомірність спірного рішення, у зв'язку із чим позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Фа-ойл" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.08.2010 року №0009932302 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 18 січня 2011 р.