Постанова від 28.12.2010 по справі 2а-4835/10/0670

справа № 2а-4835/10/0670

категорія 2.24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Янушевській В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області

до Правління Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи : Житомирська обласна державна адміністрація, Федерація профспілок Житомирської області, Житомирська обласна рада Всеукраїнської профспілки "Столиця-Регіони, Конфедерація вільних профспілок Житомирщини, Житомирська обласна організація Всеукраїнської профспілки працівників сфери права, Житомирська обласна організація роботодавців

про визнання постанов незаконними,-

встановив:

Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області звернулося з позовом до Правління Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконними та скасування постанов, прийнятих 11.06.2010року.

В судовому засіданні представники Позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що 11 червня 2010року в.о.директора виконавчої дирекції Правління Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було скликано засідання зазначеного Правління. Скликання даного засідання Правління відбулося з грубими порушеннями вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та Регламенту Правління. Новий склад Правління був сформований з грубими порушеннями чинного законодавства, з його складу незаконно були виведені представники Федерації та Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області профспілок Житомирської області. Одночасно до складу Правління були незаконно включені інші особи, що призвело до формування нелегітимного складу Правління. Правління в тому складі, що засідало 11 червня 2010року не наділене повноваженнями на прийняття жодних рішень.

Представники Відповідача проти позову заперечили, пояснили, що дійсно засідання правління 11 червня 2010року було скликано і проведено в.о. директора виконавчої дирекції, але вважають, що Відповідач не входить до складу правління відділення Фонду і оскаржуваними рішеннями не порушено жодних його прав та інтересів. Крім того, зазначили, що оскаржувані рішення внаслідок їх пошкодження були скасовані самим правлінням на засіданні, що відбулося 06.09.2010року.

Представник третьої особи - Житомирської обласної державної адміністрації в судовому засіданні позов підтримав, пояснив, що дійсно на засіданні правління відділення Фонду 11.06.2010року були присутні лише два представника від держави.

Представник третьої особи - Федерації профспілок Житомирської області в судовому засіданні позов також підтримала і пояснила, що сім представників від Федерації до складу правління обласного відділення Фонду були включені як делеговані відповідно до рішення президії Федерації професійних спілок Житомирської області від 21.10.2006року. Шестирічний строк їхніх повноважень ще не закінчився, жодних рішень про дострокове відкликання даних представників Федерація не приймала. Для участі в роботі засідання правління 11.06.2010року представники Федерації не реєструвалися, так як скликання такого засідання проводилося всупереч вимогам чинного законодавства та Регламенту правління. Відповідач орендує приміщення у Федерації, але жодних пошкоджень мережі опалення в поточному році не було. Про скликання та проведення засідання правління 06.09.2010року нічого не відомо.

Представники інших залучених третіх осіб в судові зсідання не прибули.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та 3-х осіб, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Порядок формування органів управління та контролю Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності врегульований Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (надалі - Закон), Законом України "Про організації роботодавців" та Статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 5 червня 2001 р. N 9 (надалі - Статут).

Відповідно до вимог ст.10 Закону, п. 4.14. Статуту Правління відділення Фонду створюється на паритетних засадах із представників держави, застрахованих осіб і роботодавців. До складу правління відділення Фонду включаються від кожної сторони по 7 представників, які виконують свої обов'язки на громадських засадах. Представники від держави призначаються розпорядженням Голови відповідної обласної державної адміністрації, представники застрахованих осіб та роботодавців обираються (делегуються) сторонами самостійно.

Строк повноважень членів правління Фонду становить шість років і закінчується в день першого засідання нового складу правління.

В судовому засіданні безспірно встановлено, що 16 квітня 2010року на засіданні правління Житомирського обласного відділення Фонду до його складу були включені делеговані представники роботодавців - Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області, Позивача по справі, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Про включення даних делегованих від Позивача по даній справі осіб до складу правління Житомирського обласного відділення Фонду була винесена постанова № 1-1 від 16.04.2010року.

Право організацій роботодавців та їх об'єднань на участь в управлінні фондами соціального страхування та нагляді за їх діяльністю встановлене статтею 19 Закону України "Про організації роботодавців", відповідно до якої організації роботодавців та їх об'єднання на паритетних засадах беруть участь в управлінні загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням відповідно до закону.

Законність включення зазначених осіб до складу правління обласного відділення Фонду, делегованих від Позивача, була предметом окремого судового розгляду по адміністративній справі №2-а-2884/10/0670 за позовом Житомирської обласної організації роботодавців до Правління Житомирського обласного відділення Фонду. Відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2010року по даній справі зазначена вище постанова № 1-1 від 16.04.2010року правління Житомирського обласного відділення Фонду що включення до складу правління зазначених вище осіб від Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області була визнана правомірною. Зазначене судове рішення набрало законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України.

Відповідно до вимог ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, шестирічний термін повноважень зазначених осіб, що делеговані від Позивача до складу правління обласного відділення, як членів правління даного відділення Фонду почав відраховуватися з 16 квітня 2010року.

Предметом даного судового розгляду є відповідність вимогам чинного законодавства постанов Відповідача, прийнятих на засіданні, що відбулося 11.06.2010року, тобто позовні вимоги Позивача заявлені до початку розгляду справи по суті. Заява Позивача від 30.08.2010року про зміну предмету позову судом не розглядалася, так як в порушення вимог ст.51 КАС України була заявлена після початку судового розгляду справи по суті.

В судовому засіданні встановлено, що Відповідачем 11 червня 2010року були прийняті слідуючі постанови:

- № 1-1 "Про зміни у складі членів правління Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності";

- № 1-2 " Про обрання голови правління Житомирського обласного відділення Фонду";

- № 1-3 "Про обрання заступників голови правління Житомирського обласного відділення Фонду";

- № 1-4 "Про скасування постанов";

- № 1-5 " Про погодження звільнення ОСОБА_8";

- № 1-6 " "Про погодження призначення директора";

- № 1-7 " "Про погодження призначення на посаду заступника директора виконавчої дирекції";

- № 1-8 "Про виконання бюджету Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за 2009рік";

- № 1-9 Про стан тимчасової непрацездатності в області за 2009рік;

- № 1-10 "Про бюджет Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2010рік";

- № 1-11 " Про затвердження програми відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей та кошторису на 2010рік";

- № 1-12 "Про затвердження порядку часткового фінансування дитячих закладів оздоровлення у 2010році";

- № 1-13 "Про затвердження норм витрат на харчування, лікування, культобслуговування та проведення медичних консультацій спеціалістами в санаторіях-профілакторіях за рахунок коштів Фонду на 2010рік";

- № 1-14 "Про план основних заходів правління обласного відділення Фонду на 2010рік";

- № 1-15 "Про представлення до нагороди".

Проаналізувавши положення Закону, Статуту Фонду та Регламенту правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 5 червня 2001 р. N 8 ( надалі - Регламент), суд приходить до висновку, що всі зазначені вище постанови є протиправними і підлягають скасуванню з дня прийняття, так як винесені нелегітимним складом правління обласного відділення Фонду.

Так, відповідно до положень розділу 5 Регламенту правління Фонду встановлено, що перше засідання правління Фонду нового складу до обрання його голови організовує і проводить голова правління попереднього складу. Всупереч даним правовим нормам, як безспірно встановлено в судовому засіданні і не оспорюється сторонами, засідання правління 11.06.2010року було скликано, організовано і проведено в.о. директора виконавчої дирекції відділення.

Відповідно до положень ст.10 Закону та п.4.2 Регламенту правління відділення Фонду правомочне приймати рішення лише за наявності на засіданні не менше двох третин складу кожної представницької сторони. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів правління.

Як зазначається в п.4.3. Регламенту підставою для визнання правомочності засідання правління Фонду є дані реєстрації членів правління, яка проводиться Виконавчою дирекцією Фонду перед початком засідання. Запрошені особи, які беруть участь у засіданні правління також реєструються. Всупереч зазначеним вимогам та вимогам ст.71 КАС України Відповідач не надав суду жодних доказів щодо проведення такої реєстрації членів правління відділення Фонду саме перед початком проведення засідання правління відділення Фонду 11.06.2010року. Крім того, в протоколі даного засідання, що був досліджений в судовому засіданні, відсутні жодні дані про проведення такої реєстрації.

Крім того, відповідно до рішення президії Федерації професійних спілок Житомирської області від 21.10.2006року до складу правління відділення Фонду були делеговані та включені ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та ОСОБА_15 На день засідання правління 11.06.2010року встановлений Законом шестирічний термін повноважень даних членів правління не закінчився, рішень про їх дострокове відкликання Федерація професійних спілок Житомирської області не приймала.

Таким чином, станом на 11.06.2010року до складу правління Житомирського обласного відділення Фонду безспірно входили представники роботодавців - Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області, Позивача по справі, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та представники Федерації професійних спілок Житомирської області ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та ОСОБА_15, що сумарно складають дві третини від всього складу правління. Проте зазначені особи участі в роботі правління відділення Фонду, що було скликане на 11.06.2010року, не приймали.

Представник Федерації професійних спілок Житомирської області в судовому засіданні прямо зазначила, що враховуючи відсутність кворуму ніхто із делегованих Федерацією осіб перед початком засідання правління не реєструвався і участі в його роботі не брав.

Представник Житомирської обласної державної адміністрації також зазначив, що від держави в роботі засідання правління відділення Фонду 11 червня 2010року участь приймали лише два представника. Всупереч вимогам п.4.4. Регламенту Відповідач не надав суду належно завірені доручення інших членів правління від держави, які в силу відсутності з поважних причин (хвороба, тривале відрядження, відпустка тощо) не могли приймати участь в даному засіданні і передали свої повноваження іншому члену правління від цієї ж представницької сторони.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що 11 червня 2010року на засіданні правління відділення Фонду не була дотримана вимога Закону щодо наявності на засіданні не менше двох третин складу кожної представницької сторони, що також свідчить про неправомочність даного засідання правління.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України від 28.06.96 р. органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права свободи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, в судовому засіданні знайшли свої підтвердження доводи Позивача про неправомірне скликання засідання правління відділення Фонду та не забезпечення вимоги Закону щодо наявності на засіданні не менше двох третин складу кожної представницької сторони. Правління відділення Фонду на своєму засіданні 11 червня 2010року не було правомочним приймати будь-які рішення, тому всі рішення, прийняті від імені правління відділення Фонду від 11.06.2010року, є протиправними і підлягають скасуванню з моменту їх ухвалення.

Право на звернення до суду за захистом порушеного права, свободи та інтересу передбачено ст. 125 Конституції, ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України. Законність включення до складу правління відділення Фонду зазначених вище осіб, делегованих від Позивача, ґрунтується на вимогах чинного законодавства і визнана судовим рішенням, що набрало законної сили - постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2010року. За таких підстав, посилання відповідача, що оскаржувані постанови правління обласного відділення Фонду не порушують прав та законних інтересів Позивача до уваги не приймається.

Також судом критично сприймається твердження Відповідача про те, що постановою правління обласного відділення Фонду від 06.09.2010року визнані всі рішення прийняті 11 червня 2010року такими, що втратили чинність. По-перше, суду не надано жодних доказів щодо правомочності складу правління, засідання якого проводилися 06.09.2010року. По - друге, підставою для прийняття такого рішення Відповідачем зазначено не їх протиправність, а лише пошкодження рішень внаслідок протікання системи центрального опалення, що мало місце, нібито 29 липня 2010року, але власник приміщення, яке орендується Відповідачем, заперечив проти жодних пошкоджень в мережі опалення приміщення. Оскаржувані рішення у будь-якому разі мають бути оцінені за критеріями, встановленими ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та на предмет порушення прав Позивача.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області у вигляді 70,00грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.

Керуючись ст.ст.2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити, визнати протиправними та скасувати постанови Правління Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняті 11.06.2010 року :

- № 1-1 "Про зміни у складі членів правління Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності";

- № 1-2 " Про обрання голови правління Житомирського обласного відділення Фонду";

- № 1-3 "Про обрання заступників голови правління Житомирського обласного відділення Фонду";

- № 1-4 "Про скасування постанов";

- № 1-5 " Про погодження звільнення ОСОБА_8";

- № 1-6 " "Про погодження призначення директора";

- № 1-7 " "Про погодження призначення на посаду заступника директора виконавчої дирекції";

- № 1-8 "Про виконання бюджету Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за 2009рік";

- № 1-9 Про стан тимчасової непрацездатності в області за 2009рік;

- № 1-10 "Про бюджет Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2010рік";

- № 1-11 " Про затвердження програми відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей та кошторису на 2010рік";

- № 1-12 "Про затвердження порядку часткового фінансування дитячих закладів оздоровлення у 2010році";

- № 1-13 "Про затвердження норм витрат на харчування, лікування, культобслуговування та проведення медичних консультацій спеціалістами в санаторіях-профілакторіях за рахунок коштів Фонду на 2010рік";

- № 1-14 "Про план основних заходів правління обласного відділення Фонду на 2010рік";

- № 1-15 "Про представлення до нагороди".

Судові витрати Об'єднання організацій роботодавців в Житомирській області у вигляді 70,00грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя: М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 29 грудня 2010 р.