справа № 2а-8486/10/0670
категорія 6.13
24 листопада 2010 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,
при секретарі - Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Коростені про стягнення 40707.21 грн.,-
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області звернулось до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Коростені, в якому просить стягнути невідшкодовані суми з виплат щомісячної державної допомоги, з підвищення не працюючими пенсіонерами та витрат не доставку і виплату пенсій в сумі 40707,21 грн.. Вимоги мотивує тим, що Пенсійним фондом України за період квітень, травень, червень 2010 року потерпілим, яким призначено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, були виплачені пенсії та державна адресна допомога в розмірі 40707 грн. 21 коп., які підлягають відшкодуванню відповідачем, але останній не погодив загальну суму витрат, що підлягає такому відшкодуванню.
Представник позивача до суду не з'явився. До суду надіслав заяву в якій просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила суд відмовити в задоволенні позову за безпідставністю. Відмову відповідач мотивувала тим, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", виплата щомісячної державної адресної допомоги не пов'язана із страховими випадками, а тому не повинна відшкодовуватись Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд дійшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
Пенсійне забезпечення громадян України відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного фонду України. Призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного фонду.
З набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", обов'язок відшкодування шкоди заподіяної працівникові внаслідок ушкодження здоровся або у разі його смерті при настанні страхового випадку, покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року №5-4/4 затверджено "Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання", що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.
Відповідно до вказаного Порядку, органи Пенсійного фонду України щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та списку померлих осіб, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
При підписанні акту звірки за квітень, травень, червень 2010 року начальник відділення ВД ФССНВ в м. Коростені не прийняв до заліку частину витрат Пенсійного фонду, що виставлені позивачем, склавши при цьому відповідні таблиці розбіжностей.
Чинним законодавством не передбачений порядок, відповідно до якого спір з цього питання міг би вирішуватись між управлінням Пенсійного фонду України та відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України на місцях.
Це питання додатково вказаного Порядку врегульовано спільним листом Пенсійного фонду України та Виконавчої дирекції соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, підписаним 19 та 23 жовтня 2007 року. Ним узгодження вказаних розбіжностей віднесено до компетенції центральних органів відповідних Фондів, куди щомісячно повинні надсилатись таблиці розбіжностей.
Крім того, державна адресна допомога не входить до переліку сум, що підлягають відшкодуванню відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та не є складовою частиною пенсії. Відповідно не підлягає відшкодуванню і доставка адресної допомоги.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем в повному обсязі виконано свій, передбачений вищезазначеним Порядком, обов'язок щодо підписання з позивачем актів щомісячної звірки за квітень, травень, червень 2010 року, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними і у їх задоволенні суд відмовляє.
Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст. ст. 158-163, 254 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Коростені про стягнення 40707,21 грн. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: С.В. Черноліхов