Постанова від 27.10.2010 по справі 2а-6916/10/0670

справа № 2а-6916/10/0670

категорія 2.11.4

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Позивач звернувся із позовом до суду та просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення № 0000611700/0 від 14.05.2010 року винесене Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією про нарахування йому зобов'язання з податку з доходів найманого працівника в розмірі 2614,74 грн.. Вимоги мотивує тим, що в 2009 році по судових рішеннях отримав кошти передбачені ст.ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Податковий орган вважає зазначені кошти доплатою до зарплати, яка має оподатковуватись. На думку позивача, зазначені кошти не є по суті заробітною платою, а є соціальною гарантією як постраждалому від наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначені кошти фактично виплачені органами праці та соціального захисту населення, який є розпорядником коштів на зазначені виплати та оподаткуванню не підлягають.

Сторони до суду не прибули. Просили справу розглянути у їх відсутність.

Від представника відповідача до суду надійшли письмові заперечення, в яких останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що отримані позивачем кошти за судовими рішеннями, відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, входять до структури заробітної плати як додаткові виплати та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі поданої ОСОБА_1 до податкового органу податкової декларації про отримані ним доходи за 2009 рік в розмірі 17431,57 грн., податковим органом було направлено останньому податкове повідомлення № 0000611700/0 від 14.05.2010 року про сплату відповідно до ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” податку з доходів фізичних осіб в розмірі 2614,74 грн..

Судом встановлено, що що позивач отримав у 2009 році кошти передбачені ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за судовими рішеннями.

Статтею 63 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що фінансування витрат пов”язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок державного бюджету.

Дані кошти відповідно до Закону України „Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення від 10.02.2000 року, фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.

Фонд утворюється у складі державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету, а розпорядником коштів є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року №987, відшкодування витрат пов”язаних з проведенням доплат та компенсацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2000 року №223 „Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов”язкового) відселення після повного відселення жителів” (чинної на час виникнення правовідносин) проводилось через територіальні органи Державного казначейства підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють обов”язкові заходи в зазначених зонах у межах Комплексної програми обов”язкових робіт відчуження, затвердженої МНС України за рахунок коштів Фонду, передбачених на виплату компенсацій та надання пільг, на підставі поданих ними розрахунків, погоджених з Адміністрацією.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2005 року №936 „Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов”язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року №987, встановлено новий порядок виплати доплат за роботу в зоні відчуження, згідно яким нарахування й виплата доплат за роботу в зоні відчуження проводиться через управління праці та соціального захисту населення місцевих органів виконавчої влади.

Таким чином, виходячи з аналізу даних правових норм, суд приходить до висновку, що кошти отримані відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не є винагородою працівнику за роботу, яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої є дохід та інші кошти підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі.

Оскільки кошти отримані позивачем не є винагородою саме за свою працю, а є по суті виплатою, гарантованою державою на здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, відповідно вони не є об”єктом оподаткування передбаченого Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб”.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для нарахування позивачу податку з доходів фізичних осіб та винесення податкового повідомлення.

Суд вважає, що податкове повідомлення податковим органом винесено неправомірно, а тому підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, ст. 86, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції №0000611700/0 від 14.05.2010 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: С.В. Черноліхов