Постанова від 03.02.2011 по справі 2а-27334/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2011 р. справа № 2а-27334/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-45 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зекунова Е. В.

при секретарі Ковальському А.В.

за участю:

представника позивача - Базишен Р.О.;

представник відповідача 1- не з'явився;

представник відповідача 2- не з'явився;

представника третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Металпром», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача -Управління державної реєстрації Донецької міської ради, про припинення юридичної особи шляхом визнання недійсним запису про державну реєстрацію,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька звернулась з адміністративним позовом до ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Металпром», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача -Управління державної реєстрації Донецької міської ради, про припинення юридичної особи шляхом визнання недійсним запису про державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Металпром», який не можна усунути з моменту реєстрації з 21.10.2009 року.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що при проведенні заходів, направлених на перевірку законності реєстрації фінансово -господарської діяльності ТОВ «Торговий дім «Металпром» було встановлено, директор та засновник підприємства ОСОБА_4 не має ніякого відношення до фінансово -господарської діяльності ТОВ «Торговий дім «Металпром». З пояснень ОСОБА_4, які він надав співробітникам відділу податкової міліції вбачається, що ОСОБА_4 не реєстрував на своє ім'я ніяких підприємств, документів щодо реєстрації ТОВ «Торговий дім «Металпром» не підписував, розрахункових рахунків підприємства не відкривав і нікого не уповноважував виконати такі дії. Оскільки реєстрацію ТОВ «Торговий дім «Металпром» здійснено невстановленими особами без наявної на те волі осіб, які формально стали його засновниками, просить визнати недійсним запис про державну реєстрацію та на цій підставі припинити юридичну особу - ТОВ «Торговий дім «Металпром».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача 1 та відповідача 2 в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, заяв про розгляд справи за їх відсутності суду не надавали, причини неявки суду не повідомили.

Згідно довідок поштового відправлення ТОВ «Торговий дім «Металпром» за своєю юридичною адресою не знаходиться, фактичне місцезнаходження підприємства не відоме.

Відповідно до ч.1 ст. 40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, находження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачі були належним чином повідомлені про дату і місце судового засідання, в зв'язку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Третя особа - Управління державної реєстрації Донецької міської ради, про дату, час і місце судового розгляду повідомлене належним чином. Надало до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та заперечення, в яких зазначило, що реєстрація ТОВ «Торговий дім «Металпром» проведена згідно вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" за безпосередньої участі представника засновника Товариства, що підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії, реєстраційною карткою заповненою безпосередньо представником ОСОБА_2, крім того, справжність підпису засновника Товариства - ОСОБА_2 на установчих документах засвідчена нотаріусом.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з пунктом 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 р. N 509-XII зі змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою /позовною заявою/ про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до статей 22, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд може постановити рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи.

При цьому з прикінцевих положень розділу VII цього ж Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

А відтак, положення пункту 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" щодо права податкового органу на звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як положення щодо припинення юридичної особи.

Виходячи з наведеного, заявлені позивачем вимоги про визнання нечинним запису про проведення державної реєстрації та припинення ТОВ «Торговий дім «Металпром» відповідають повноваженням органу державної податкової служби і відповідно компетенції адміністративних судів.

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення /реорганізації/ або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками /учасниками/ юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, передбачені частиною 2 статті 38 зазначеного Закону. Однією з таких підстав є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

Оскільки норма зазначеної статті не містить імперативного застереження щодо кола осіб, які мають право звернутися до суду з позовом про припинення юридичної особи з наведеної підстави, а подання такого позову органом державної податкової служби обумовлено виконанням покладеного на нього законом обов'язку щодо аналізу причин і оцінки даних про факти порушень податкового законодавства, що нерозривно пов'язано з набуттям платником податків цивільної правосуб'єктності, можна дійти висновку про використання позивачем повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Статтею 89 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. Порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи або невідповідність її установчих документів закону є підставою для відмови у державній реєстрації юридичної особи. Відмова у державній реєстрації з інших мотивів (недоцільність тощо) не допускається. Відмова у державній реєстрації, а також зволікання з її проведенням можуть бути оскаржені до суду. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. N 755-IV (далі - Закон України № 755) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Згідно статті 5 Закону України № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

За змістом статті 8 Закону України № 755 документи, які подаються державному реєстратору, повинні відповідати вимогам, а саме: - документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів має бути засвідчений відповідною посадовою особою та скріплений печаткою цієї юридичної особи або нотаріально засвідчений.

Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені.

Відповідно до статті 24 Закону України № 755 для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

два примірники установчих документів;

документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи;

інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) засновнику або уповноваженій ним особі з відміткою про дату надходження документів.

Порядок проведення державної реєстрації юридичної особи визначений статтею 25 Закону України № 755, згідно якої:

- державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону;

- перевірка на відсутність підстав для відмови, які передбачені абзацами п'ятим - восьмим частини першої статті 27 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей з Єдиного державного реєстру;

- за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки;

- дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України № 755 підставами для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

У позовній заяві позивач просить визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації ТОВ «Торговий дім «Металпром» та на цій підставі припинити юридичну особу.

Суд не може прийняти до уваги доводи позивача щодо недійсності запису про проведення державної реєстрації ТОВ «Торговий дім «Металпром», які він обґрунтовує поясненнями ОСОБА_2, згідно яких ОСОБА_2 не приймав участі у заснуванні та реєстрації зазначеного підприємства, оскільки вони спростовуються письмовими доказами та поясненнями представника третьої сторони - Управління державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради, яке проводило реєстрацію зазначеної юридичної особи.

Судом встановлено, що 13.10.2009 року приватний нотаріус Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_5 видав довіреність РМ №528827, якою засвідчив надання ОСОБА_2 права його представникам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 представляти його інтереси перед державними реєстраторами в держадміністраціях, органах статистики, органах Державної податкової служби, з правом розпорядчого підпису. Підпис ОСОБА_2 засвідчено нотаріусом.

Крім того справжність підпису ОСОБА_2 на статуті ТОВ «Торговий дім «Металпром» засвідчена 21.10.2009 року приватним нотаріусом ОСОБА_5

21.10.2009 року до Управління державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради, представником засновника юридичної особи -ОСОБА_8 для проведення реєстрації ТОВ «Торговий дім «Металпром» згідно опису були надані наступні документи:

- реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи заповнена від руки;

- протокол загальних зборів учасників товариства №1 від 21.10.2009р. Згідно якого державну реєстрацію Товариства доручено здійснити ОСОБА_2

- статут ТОВ «Торговий дім «Металпром»;

- копія квітанції, виданої банком;

- довідка про резервування найменування юридичної особи;

- акт прийому-сдачі майна до статутного капіталу основних засобів Товариства.

Оскільки відповідно до частини 9 статті 24 Закону України № 755, якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження, суд приходить до висновку, що уповноважена ОСОБА_2 ОСОБА_8 приймала безпосередню участь у реєстрації ТОВ «Торговий дім «Металпром»

Відповідно до ст. 27 Закону України № 755 підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:

- невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

- невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

- порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

- наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

- невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

- наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

- використання у найменуванні юридичної особи повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Частиною 2 Закону України № 755 визначено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, у тому числі реєстрація на втрачені, викрадені чи підроблені документи або передання юридичної особи у володіння та/або управління померлим, безвісно відсутнім, недієздатним особам або особам з обмеженою цивільною дієздатністю;

провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону;

неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Судом встановлено, що за наявністю необхідного пакету документів у державного реєстратора не було підстав для відмови у державній реєстрації зазначеної юридичної особи, внаслідок чого виконавчим комітетом Донецької міської ради 21.10.2009 року була проведена державна реєстрація Товариства «Торговий дім «Металпром» за реєстраційним номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців - 1 266 102 0000 034282. Ідентифікаційний номер - 36810044, місцезнаходження юридичної особи - 83049, м.Донецьк, вул. Олімпієва, б.189, керівник юридичної особи - ОСОБА_2, засновник юридичної особи - ОСОБА_2, що мешкає за адресою - АДРЕСА_1, свідоцтво про державну реєстрацію серія НОМЕР_1

Отже, доказів того, що при реєстрації ТОВ «Торговий дім «Металпром» відбулись порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, податковий орган не надав. Крім того, позивач не надав жодного доказу, який може бути підставою для постановлення судового рішення щодо припинення зазначеної юридичної особи.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає, що у даній справі відсутні будь-які підстави для визнання недійсним запису про державну реєстрацію ТОВ «Торговий дім «Металпром» та припинення юридичної особи - ТОВ «Торговий дім «Металпром», у зв'язку із чим у задоволенні позову необхідно відмовити у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги положення частини 4 ст. 94 КАС України згідно яких, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державної податкової інспекції у у Куйбишевському районі м. Донецька до ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Металпром», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Управління державної реєстрації Донецької міської ради, про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Металпром» шляхом визнання недійсним запису про державну реєстрацію - відмовити повністю.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 03 лютого 2011 року у присутності представника позивача.

Постанова у повному обсязі виготовлена 07 лютого 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Зекунов Е. В.