Донецький окружний адміністративний суд
про
04 лютого 2011 р. Справа № 2а-23877/10/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лазарєва В.Є.,
при секретарі Хлопові А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Донецька про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2010 в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька про стягнення сум по особовим справам потерпілим, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2010 до 30.06.2010, суми витрат щодо підвищення до пенсії та державної адресної допомоги за період 01.01.2010 до 30.06.2010 на загальну суму 482510,64 грн., -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2010 задоволено адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька про стягнення сум по особовим справам потерпілим, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2010 до 30.06.2010, суми витрат щодо підвищення до пенсії та державної адресної допомоги за період 01.01.2010 до 30.06.2010 на загальну суму 482510,64 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2011 року вищевказану постанову Донецького окружного адміністративного суду скасовано, адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька про стягнення сум по особовим справам потерпілим, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2010 до 30.06.2010, суми витрат щодо підвищення до пенсії та державної адресної допомоги за період 01.01.2010 до 30.06.2010 на загальну суму 482510,64 грн., - задоволено частково.
Стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька суму витрат по особовій справі потерпілому ОСОБА_1, якому виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.01.2010 по 30.06.2010 на загальну суму у розмірі 907,14 грн.
25.01.2011 Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Донецька звернулося до суду із заявою про відстрочення виконання постанови, мотивуючи свої вимоги тим, що фінансування коштів на витрати, які передбачені законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» для потерпілих, здійснюється цілеспрямовано за відповідними КЕКВ від Виконавчої дирекції Фонду, тобто відділення не має права використовувати ці кошти за нецільовим призначенням. Також вказав, якщо відбудеться арешт рахунку ВДВС, то це призведе до заборгованості перед потерпілими на виробництві та членами їх сімей. Просив задовольнити заяву та відстрочити виконання постанови до 01.07.2011.
Представник заявника та представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлялись судом належним чином. За таких обставин, відповідно до вимог ч. 2 ст. 263 КАС України суд вважає, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду даного питання.
Дослідивши матеріли справи, суд вважає заяву про відстрочення виконання постанови такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
В обґрунтування своєї заяви заявник посилається на те, що фінансування коштів на витрати, які передбачені законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» для потерпілих, здійснюється цілеспрямовано за відповідними КЕКВ від Виконавчої дирекції Фонду, тобто відділення не має права використовувати ці кошти за нецільовим призначенням. Також вказав, якщо відбудеться арешт рахунку ВДВС, то це призведе до заборгованості перед потерпілими на виробництві та членами їх сімей.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 1 ст. 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
У відповідності до ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З урахуванням вищенаведених норм, суд не погоджується із доводами заявника Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Донецька, оскільки заявником не надано суду жодних доказів на підтвердження обставин, що ускладнюють виконання постанови суду.
До того ж, Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Донецька є бюджетною установою.
Згідно із ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України (надалі Кодекс) будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Тобто, відсутність коштів на рахунку, не дає підстав вважати, що в межах бюджетних асигнувань встановлених кошторисами, відсутнє бюджетне призначення та відповідне бюджетне зобов'язання щодо здійснення відшкодування витрат Пенсійному фонду та взагалі витрат на певний бюджетний період.
До того ж, постановою Донецького окружного адміністративного суду ще 19 листопада 2010 року було задоволено адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька про стягнення сум по особовим справам потерпілим, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2010 до 30.06.2010, суми витрат щодо підвищення до пенсії та державної адресної допомоги за період 01.01.2010 до 30.06.2010 на загальну суму 482510,64 грн.
Вказана постанова була оскаржена Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька до Донецького апеляційного адміністративного суду. Проте, заявник (відповідач у справі) не мав можливості передбачити результат розгляду апеляційної скарги у зв'язку з чим, заявник (бюджетна установа) мав можливість та був зобов'язаний відповідно до Порядку складання, розгляду та затвердження основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. N 228 включити відповідні бюджетні зобов'язання до кошторису, плану ще у грудні 2010 року.
Крім того, відповідно до пункту 47 вказаного Порядку, зміни до кошторису вносяться в разі потреби у перерозподілі асигнувань розпорядника. Разом з цим, відповідно до наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» від 28.01.2002 р. N 57, вносяться зміни до Розпису Державного бюджету України. У цьому випадку загальна сума бюджетних асигнувань в індивідуальному кошторисі не збільшується, а лише зменшуються відповідні призначення за одним кодом економічної класифікації видатків та відповідно збільшуються за іншим в розрізі загального та спеціального фондів державного бюджету.
До того ж, з аналізу ч. 1 ст. 263 КАС України можна зробити висновок, що наведені в ній обставини, а саме обставини, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) не є безумовними, а наведені лише як певні випадки, приклади, які можуть бути враховані судом.
З урахуванням зазначених обставин суд відмовляє у задоволенні заяви Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Донецька про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2010 в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька про стягнення сум по особовим справам потерпілим, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2010 до 30.06.2010, суми витрат щодо підвищення до пенсії та державної адресної допомоги за період 01.01.2010 до 30.06.2010 на загальну суму 482510,64 грн.
На підставі викладеного, ст. 263 КАС України, суд
У задоволенні заяви Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Донецька про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2010 в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Ленінському районі м. Донецька про стягнення сум по особовим справам потерпілим, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2010 до 30.06.2010, суми витрат щодо підвищення до пенсії та державної адресної допомоги за період 01.01.2010 до 30.06.2010 на загальну суму 482510,64 грн., - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лазарєв В.В.