Справа № 420/37362/25
08 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки № 33/36-3811 від 02.09.2021, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною діяльність щодо призначення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області - ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника виходячи із іншого грошового забезпечення годувальника, ніж зазначено у довідці Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника у розмірі 30 % від розміру грошового забезпечення згідно довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року з урахуванням вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та інших доплат та виплат діючих станом на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Представник позивача звертає увагу, що ОСОБА_1 є вдовою пенсіонера МВС України ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 видане Білгород Дністровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 10 квітня 2025 року. Про те, що ОСОБА_1 є вдовою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 . 01 жовтня 2025 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою за № 01-02/69 відносно проведення перерахунку пенсії дружині померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 та нарахувати їй пенсію виходячи із грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 станом на день смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Виплатити різницю між вже виплаченим розміром пенсії з 06.08.2025 року по дату проведення перерахунку. Заява від 01.10.2025 за № 01-02/69 було направлено 01.10.2025 року відповідачу на електронну пошту. Вище вказаний запит було зареєстровано відповідачем 07.10.2025 за № 38717/8. 23 жовтня 2025 року від відповідача надійшла відповідь від 20.10.2025 за № 1500 0203-8/174090 на заяву від 01.10.2025 за № 01-02/69 з якої вбачається наступне. Оскільки ОСОБА_1 не є стороною по справі № 420/5578/22, тому для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року правові підстави відсутні. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права, що змусило звернутися до суду.
(б) Позиція Відповідачів
Копія ухвали суду від 10.11.2025 року була доставлена до «Електронного кабінету» відповідача, у встановлений судом строк відповідачем відзив на позовну заяву надано не було, про поважність причин неподання не повідомлено.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Процедура та рух справи
10.11.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано у відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_2 .
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є вдовою пенсіонера МВС України ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 видане Білгород Дністровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 10 квітня 2025 року.
Про те, що ОСОБА_1 є вдовою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 .
За життя ОСОБА_2 звертався до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 р. на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року. В довідці про розмір грошового забезпечення від 02.09.2021 р. за № 33/36-3811 зазначено, що посадовий оклад старшого оперуповноваженого ВП становить - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45 % - 2025,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,92 % - 2931,03 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 375,00 грн., премія 71,06 % - 6985,93 грн., усього 16816,96 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 р. по справі № 420/5578/22 позов ОСОБА_2 задоволено, зобов'язано ГУ ПФУ України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплатити пенсію. За життя ОСОБА_2 отримував вже перераховану пенсію згідно рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 р. по справі № 420/5578/22.
Як вбачається із відповіді ГУ ПФУ в Одеській області від 23.09.2025 р. за № 1500-0217-8/158425 отриманої на адвокатський запит від 17.09.2025 р. за № 01-02/68, станом на 01.10.2023 р. ОСОБА_2 отримував пенсію у розмірі 90 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 20247,03 грн. станом на 01.12.2024 р.
06 серпня 2025 року ОСОБА_1 було призначено пенсію у разі втрати годувальника у розмірі 30 % від грошового забезпечення померлого пенсіонера МВС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за № 2262-XII від 09.04.1992 р.
01 жовтня 2025 року представник позивачки звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою за № 01-02/69 відносно проведення перерахунку пенсії дружині померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 та нарахувати їй пенсію виходячи із грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 станом на день смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Виплатити різницю між вже виплаченим розміром пенсії з 06.08.2025 року по дату проведення перерахунку.
Заява від 01.10.2025 за № 01-02/69 було направлено 01.10.2025 року відповідачу на електронну пошту. Вище вказаний запит було зареєстровано відповідачем 07.10.2025 за № 38717/8.
23 жовтня 2025 року від відповідача надійшла відповідь від 20.10.2025 за № 1500 0203-8/174090 на заяву від 01.10.2025 за № 01-02/69 з якої вбачається наступне. Оскільки ОСОБА_1 не є стороною по справі № 420/5578/22, тому для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року правові підстави відсутні. У разі не згоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, що змусило звернутися до суду.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
IV. Джерела права та висновки суду
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі також Закон № 2262-ХІІ) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закон № 2262-ХІІ, загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «;Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2262-ХІІ, члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті (ст. 29 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 36 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на дату призначення позивачу пенсії) пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків; б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою № 103 пункт 5 Порядку № 45 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
Крім того, Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 Додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.
Водночас, у Додатку 2 до Порядку № 45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суд зазначає, що зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою № 103.
Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, а також пункт 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
Таким чином, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, а саме з 19.11.2019 року, пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність.
Водночас, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду України, у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Так, на час надання померлому оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 1 п. 3 Порядку № 45).
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз. 2 п. 3 Порядку № 45).
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) МВС (абз. 3, 8 п. 3 Порядку № 45).
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Згідно з п. 23 Порядку № 3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Суд зазначає, що 11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Покійному чоловіку позивачки, ОСОБА_2 , з 01.12.2019 було здійснено перерахунок та виплату його пенсії на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року. В довідці про розмір грошового забезпечення від 02.09.2021 р. за № 33/36-3811 зазначено, що посадовий оклад старшого оперуповноваженого ВП становить - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45 % 2025,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,92 % 2931,03 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 375,00 грн., премія 71,06 % - 6985,93 грн., усього - 16816,96 грн. Отже, позивачка має право на перерахунок пенсії по втраті годувальника виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року.
Відповідна правова позиція викладена у постанові від 20.03.2025 р. по справі № 420/18361/23 Верховного суду Україні у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду. А саме, суд касаційної інстанції зазначив, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах, зокрема, сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї (п. «б» ч. 1 ст. 36 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно із ст. 37 Закону № 2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Отже, законом № 2262-ХІІ чітко врегульований розмір пенсії в разі втрати годувальника, а саме 30 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї. При цьому закріплено, що такий розмір не може бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2022 у справі № 420/18361/23, (набрало законної сили 02.11.2022) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» №33/42-П-27о/п від 14.05.2021 виходячи звідсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, згідно з якою посадовий оклад «начальника Головного управління апарату головних управлінь Національної поліції (1 групи областей)» 5400грн, окладу за військове (спеціальне) звання 2800 грн, надбавки за стаж служби в поліції 50% - 4100 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 12300 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1080 грн, премії 101,08% - 25957,34 грн, всього 51637,34 грн без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Разом з тим, з 01.06.2023 позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника, виходячи із іншого грошового забезпечення годувальника, ніж зазначено у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» від 14.05.2021 №33/42-П-27о/п.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що пенсійним органом призначено позивачу пенсію в разі втрати годувальника виходячи з грошового забезпечення, що не відповідає грошовому забезпеченню померлого годувальника, тобто, в супереч вимогам ст. 30 Закону України № 2262-ХІІ.
Враховуючи вище викладене, ефективним способом захисту прав позивачки відповідно до приписів ст. 13 Конвенції є визнання протиправними дії щодо призначення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника виходячи із іншого грошового забезпечення годувальника, ніж зазначено у довідці Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника у розмірі 30 % від розміру грошового забезпечення згідно довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року з урахуванням вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та інших доплат та виплат діючих станом на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про задоволення заявлених позовних вимог.
VI. Розподіл судових витрат
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», а отже розподіл судового збору у даній справі судом не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника виходячи із іншого грошового забезпечення годувальника, ніж зазначено у довідці Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника у розмірі 30 % від розміру грошового забезпечення згідно довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області № 33/36-3811 від 02.09.2021 року з урахуванням вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та інших доплат та виплат діючих станом на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ; НОМЕР_3 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеської області, 65012; ЄДРПОУ 20987385.
Суддя Оксана БОЙКО