03 червня 2026 рокусправа № 380/18947/25
місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Маестріа"до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії
І. Стислий виклад позицій учасників справи
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Маестріа" код ЄДРПОУ 40285104, адреса: 79053, м. Львів, вул. Володимира Великого, 18 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, адреса: 79026, Львівська область, м.Львів, вул.Стрийська, 35 (надалі - відповідач-1), Державної податкової служби України код ЄДРПОУ 43005394, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8 (надалі - відповідач-2), у якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.08.2025 № 13162501/40285104 та зобов'язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 03.04.2025 № 2 за датою її подання;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.09.2025 № 13256806/40285104 та зобов'язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.04.2025 № 7 за датою її подання.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач-1 протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних, незважаючи на їх відповідність всім вимогам та критеріям, що встановлені Податковим кодексом України та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Окрім того, зазначає, що відповідач-1 не зазначив, які саме документи згідно з вичерпним переліком слід надати позивачу для перевірки і, які були б достатні для прийняття відповідачем-1 рішення про реєстрацію таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вважає, що оскаржені рішення є необґрунтованими та не відповідають закону, оскільки позивач долучив всі необхідні документи та пояснення, які підтверджують реальність господарських операцій. Також вказує, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача-2 зареєструвати податкові накладні, складені позивачем.
08.10.2025 до суду від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація спірних ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки податкова накладна складена та подана платником податків, який відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податків. Позивачем подано відповідачу пояснення по суті операцій, відображених у податкових накладних, а також надано копії документів, які на думку позивача підтверджують факт здійснення зазначеної господарської операції. Однак позивач не надав усіх необхідних документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. В такому випадку позивач не довів реальність здійснення господарської операції належним чином. Підставою для прийняття оскаржених рішень слугувало ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, а тому таке рішення є правомірним.
09.102.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій просить позов задовольнити повністю. Позивач зазначає, що відповідно до рішень комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13162501/40285104 від 12.08.2025 та № 13256806/40285104 від 09.09.2025 вказані рішення прийняті з підстав ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку; додаткова інформація (зазначити конкретні документи): у ході аналізу поданих документів встановлено розбіжності між даними у податковій накладній та супровідних документах, що не дозволяє підтвердити реальність господарської операції. Проте, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у матеріалах справи та письмовими доказами, що підтверджують фактичне здійснення позивачем господарської операції з поставки товару, першою подією отримання авансу за товар та відвантаження товару на адресу покупця (через перевізника). Відповідач у відзиві на позов не надав жодних логічних пояснень та мотивів з яких убачалося, що надані позивачем документи разом із поясненнями були недостатніми та такими що не розкривали наявності у позивача факту першої події (отримання авансу за товар та відвантаження товару на адресу покупця (через перевізника), які супроводжуються складанням податкової накладної.
ІІ. Рух справи
Ухвалою від 23.09.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.
ІІІ. Фактичні обставини справи
15 квітня 2024 року укладено договір поставки № 15/04 між ТОВ "Маестріа" за договором Постачальник та ТОВ "Жнива України ХХІІІ" за договором Покупець.
Відповідно до умов договору, зокрема п. 1.3, 3.1. Постачальник, ТОВ Маестріа, виставила Покупцю ТОВ "Жнива України ХХІІІ" рахунок на оплату № 4 від 24 березня 2025 року, за товар (6 позицій) на загальну суму 3 210 012,00 грн. в тч. ПДВ 535 002,00 грн.
03.04.2025 відбулась оплата авансу за рахунком № 4 на суму 1502 932,40 грн., що підтверджується випискою із банківського рахунку за 03.04.2025.
За наслідком виконання умов договору поставки № 15/04 від 15.04.2024 за правилом першої події (пп. "а" п.187.1 ст. 187 ПК України, дата зарахування коштів від покупця), на дату виникнення податкових зобов'язань платника податку згідно ст. 201.1. Податкового кодексу України товариство (позивач) склало податкову накладну в електронній формі та відправило її на реєстрацію у Єдиному державному реєстрі податкових накладних № 2 від 03.04.2025 на суму 1502 932,40 грн. в т.ч. ПДВ 250 488,73 грн.
Позивачем 25.04.2025 отримано квитанцію № 9112401353, у якій вказано «Документ збережено. Реєстрація зупинена». Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі Порядок), затв. Постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 03.04.2025 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3815, 7018 величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги перевищує та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо показник "р"-3.9554%, "Рпоточ*- 150000. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортувания, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні: розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивачем було подано повідомлення № 3 від 28.07.2025 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної № 2 від 03.04.2025, реєстрацію якої зупинено та надано 37 додатків на підтвердження реальності господарської операції, а саме: пояснення до податкової накладної № 2 від 03.04.2025 Вих. № 28/07/1 від 28.07.2025; та копії документів: Договір купівлі-продажу № 15/04 від 15.04.2024; Рахунок на оплату № 4 від 24.03.2025; Виписка з банку за 03.04.2025; Видаткова накладна № 4 від 15.04.2025; ТТН № 4 від 15.04.2025; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла АС 90»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Затверджувач холодного пластику»; Договір про співробітництво № 2 від 12.03.2021; МД 25UA20917003185506 від 14.04.2025; МД 25UA209170031854U7 від 14.04.2025; CMR 0003643 від 11.04.2025; INVOICE PROFORMA 25/SPZ/04/2025 від 01.04.2025; INVOICE 72/T06/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 4/T01/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 523/W01/04/2025 від 11.04.2025; Платіжна інструкція в іноземній валюті № 28 від 04.04.2025; Договір про надання послуг по декларуванню товарів від 12.01.2021; Акт № 373/2025 від 14.04.2025; Акт № 372/2025 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1723 від 15.04.2025; Договір-заявка № 1004/2/25 від 10.04.2025; Акт № 5 від 14.04.2025; Акт № 6 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1725 від 18.04.2025; Платіжна інструкція № 1731 від 24.04.2025; Договір купівлі-продажу № 24/06 від 24.06.2024; Видаткова накладна № 84 від 02.10.2024; ТТН № 84 від 02.10.2024; Виписка з банку за 02.10.2024; Договір поставки № 11/05-23 від 11.05.2023; Видаткова накладна № 2368 від 15.04.2025; Платіжна інструкція № 1737 від 28.04.2025; Договір суборенди майданчика з твердим покриттям № 08/05-23 від 01.06.2023; Договір оренди складського приміщення № 10-11-3 від 10.11.2024; Сертифікат якості на мікросфери із скла.
31.07.2025 Комісією з зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС Львівській області було надіслано повідомлення про надання додаткових документів та/або пояснень №13132150/40285104.
Оскільки позивачем було подано повідомлення № 3 від 28.07.2025 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної № 2 від 03.04.2025, реєстрацію якої зупинено та надано 37 додатків, то повторно подавати ці сам документи позивач не став.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13162501/40285104 від 12.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 03.04.2025. Підставою визначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Не отримано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач подав скаргу від 15.08.2025 на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до якої повторно додав копії вже поданих документів.
Згідно з рішенням № 33860/40285104/2 від 22.08.2025 щодо податкової накладної № 2 від 03.04.2025, щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ДПС України вирішено залишити скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Видатковою накладною № 4, ТОВ "Маестріа" за договором Постачальник відвантажила ТОВ "Жнива України XXIII" за договором Покупець, товар що був предметом договору. Доставку товару підтверджує товарно-транспортна накладна № 4 від 15.04.2025.
Із сторони покупця, видаткову накладну № 4 та ТТН № 4 від 15.04.2025 підписав Гнезділов Віктор Вікторович, що відповідно до договору поставки № 15/04 від 15.04.2024 та інформації з ЄДР займає посаду директора покупця, ТОВ "Жнива України XXIII".
За наслідком виконання умов договору поставки № 15/04 від 15.04.2024 за правилом першої події (пп. "6" п.187.1 ст. 187 ПК України, дата відвантаження товару), на дату виникнення податкових зобов'язань платника податку згідно ст. 201.1. Податкового кодексу України товариство (позивач) склало податкову накладну в електронній формі та відправило її на реєстрацію у Єдиному державному реєстрі податкових накладних № 7 від 15.04.2025 на суму 1707079,60 грн. в т.ч. ПДВ 284 513,27 грн.
Позивачем 30.04.2025 отримано квитанцію № 9118306394, у якій вказано «Документ збережено. Реєстрація зупинена». Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі - Порядок), затв. Постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 15.04.2025 No7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3815, 7018 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "*=3.9554%, "Рпоточ*=327562.87 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо зберігання і транспортування, постачання / придбання товарів / послуг, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і що галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність інші документи, та/або передбачено договором підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. яких законодавством;
Позивачем було подано повідомлення № 5 від 25.08.2025 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної № 7 від 15.04.2025, реєстрацію якої зупинено та надано 42 додатків на підтвердження реальності господарської операції, а саме: пояснення до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 Вих. № 25/08, Договір поставки № 15/04 від 15.04.2024; Рахунок на оплату № 4 від 24.03.2025; Виписка з банку за 03.04.2025 (отримання авансу від покупця); Видаткова накладна № 4 від 15.04.2025; ТТН № 4 від 15.04.2025; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла АС 90»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Затверджувач холодного пластику»; Виписка з банку за 23.04.2025 (отримання коштів від покупця); Виписка з банку за 28.04.2025 (отримання остаточного розрахунку від покупця); Договір про співробітництво № 2 від 12.03.2021; Замовлення № 1 від 28.03.2025; INVOICE PROFORMA 25/SPZ/04/2025 від 01.04.2025; Специфікація № 1 від 01.04.2025; Платіжна інструкція в іноземній валюті № 28 від 04.04.2025; МД 25UA20917003185506 від 14.04.2025; МД 25UA209170031854U7 від 14.04.2025; CMR 0003643 від 11.04.2025; INVOICE 72/T06/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 4/T01/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 523/W01/04/2025 від 11.04.2025; Виписка з банку за 14.04.2025 (оплата авансових митних платежів); Договір про надання послуг по декларуванню товарів від 12.01.2021; Акт № 373/2025 від 14.04.2025; Акт № 372/2025 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1723 від 15.04.2025 (оплата митно-брокерських послуг); Договір-заявка № 1004/2/25 від 10.04.2025; Акт № 5 від 14.04.2025; Акт № 6 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1725 від 18.04.2025 (оплата транспортних послуг); Платіжна інструкція № 1731 від 24.04.2025 (оплата транспортних послуг); Договір купівлі-продажу № 24/06 від 24.06.2024; Видаткова накладна № 84 від 02.10.2024; ТТН № 84 від 02.10.2024; Виписка з банку за 02.10.2024 (оплата постачальнику); Договір поставки № 11/05-23 від 11.05.2023; Видаткова накладна № 2368 від 15.04.2025; Платіжна інструкція № 1737 від 28.04.2025 (оплата постачальнику); Договір суборенди майданчика з твердим покриттям № 08/05-23 від 01.06.2023; Договір оренди складського приміщення № 10-11-3 від 10.11.2024; Сертифікат якості на мікросфери із скла.
28.08.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС У Львівській області було надіслано повідомлення про надання додаткових документів та/або пояснень № 13219302/40285104.
03.09.2025 № 03/09 позивачем надано пояснення до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 та додаткові документи: Письмове пояснення № 03/09 від 03.09.2025 до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 для покупця ТОВ «ЖНИВА УКРАЇНИ ХХІІІ» (ЄДРПОУ 45349717) на надіслане комісією від 28.08.2025 повідомлення № 13219302/40285104; Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.08.2025 № 13219302/40285104; Письмове пояснення № 25/08 від 25.08.2025 до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 на суму ПДВ 284 513,27 грн для покупця ТОВ «ЖНИВА УКРАЇНИ ХХІІІ» (ЄДРПОУ 45349717); Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 25.08.2025 № 5 з квитанцією № 2; Податкова накладна № 7 від 15.04.2025, реєстрацію якої зупинено 30.04.2025 (реєстр. № 9118306394); Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» за квітень 2025; Договір № 23530527 про надання послуг із підтвердження та оцінки відповідності від 16.05.2023; Форма 20-ОПП; Протокол № 03/11 загальних зборів учасників товариства від 19.11.2018; Наказ № 8-К від 19.11.2018 про призначення директора; Розрахункова відомість по заробітній платі за квітень 2025; Звіт по внесках по ЄСВ за квітень 2025; Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ТОВ «МАЕСТРІА» за квітень 2025 з квитанціями про прийняття, додатками Д1 та 4ДФ; Витяг про стан розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13256806/40285104 від 09.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 15.04.2025. Підставою визначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних при отриманні повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку. У ході аналізу поданих документів встановлено розбіжності між даними у податковій накладній та супровідних документах, що не дозволяє підтвердити реальність господарської операції.
Вважаючи рішення відповідача-1 щодо відмови у проведенні реєстрації податкової накладної протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
IV. Позиція суду
Вирішуючи спір по суті, суд керується такими мотивами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).
Відповідно до підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а)дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б)дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 зазначеного Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 згаданої статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 згаданої статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1)номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Так, суд встановив, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної слугувало те, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Водночас, на момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку № 1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відтак, пункт 1 додатку 3 до Порядку № 1165 Критеріїв ризиковості здійснення операцій містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку № 1165.
Однак відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної розрахованого показника за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.
Як встановив суд, після надіслання позивачем податкових накладних від 03.04.2025 №2 та від 15.04.2025 № 7 відповідачем було надіслано квитанції № 9112401353 від 25.04.2025 та № 9118306394 від 30.04.2025, у якій позивача повідомлено, що обсяг постачання його товарів/послуг 3815,7018 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено про показники D та Рпоточ. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, у квитанціях № 9112401353 від 25.04.2025 та № 9118306394 від 30.04.2025 відсутній конкретний перелік пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до такої, що визначені пунктом 11 Порядку № 1165.
Щодо рішення від 09.09.2025 № 13256806/40285104, суд зазначає таке.
Позивачем було подано повідомлення № 5 від 25.08.2025 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної № 7 від 15.04.2025, реєстрацію якої зупинено та надано 42 додатків на підтвердження реальності господарської операції, а саме: пояснення до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 Вих. № 25/08, Договір поставки № 15/04 від 15.04.2024; Рахунок на оплату № 4 від 24.03.2025; Виписка з банку за 03.04.2025 (отримання авансу від покупця); Видаткова накладна № 4 від 15.04.2025; ТТН № 4 від 15.04.2025; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла АС 90»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Затверджувач холодного пластику»; Виписка з банку за 23.04.2025 (отримання коштів від покупця); Виписка з банку за 28.04.2025 (отримання остаточного розрахунку від покупця); Договір про співробітництво № 2 від 12.03.2021; Замовлення № 1 від 28.03.2025; INVOICE PROFORMA 25/SPZ/04/2025 від 01.04.2025; Специфікація № 1 від 01.04.2025; Платіжна інструкція в іноземній валюті № 28 від 04.04.2025; МД 25UA20917003185506 від 14.04.2025; МД 25UA209170031854U7 від 14.04.2025; CMR 0003643 від 11.04.2025; INVOICE 72/T06/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 4/T01/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 523/W01/04/2025 від 11.04.2025; Виписка з банку за 14.04.2025 (оплата авансових митних платежів); Договір про надання послуг по декларуванню товарів від 12.01.2021; Акт № 373/2025 від 14.04.2025; Акт № 372/2025 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1723 від 15.04.2025 (оплата митно-брокерських послуг); Договір-заявка № 1004/2/25 від 10.04.2025; Акт № 5 від 14.04.2025; Акт № 6 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1725 від 18.04.2025 (оплата транспортних послуг); Платіжна інструкція № 1731 від 24.04.2025 (оплата транспортних послуг); Договір купівлі-продажу № 24/06 від 24.06.2024; Видаткова накладна № 84 від 02.10.2024; ТТН № 84 від 02.10.2024; Виписка з банку за 02.10.2024 (оплата постачальнику); Договір поставки № 11/05-23 від 11.05.2023; Видаткова накладна № 2368 від 15.04.2025; Платіжна інструкція № 1737 від 28.04.2025 (оплата постачальнику); Договір суборенди майданчика з твердим покриттям № 08/05-23 від 01.06.2023; Договір оренди складського приміщення № 10-11-3 від 10.11.2024; Сертифікат якості на мікросфери із скла.
28.08.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС У Львівській області було надіслано повідомлення про надання додаткових документів та/або пояснень № 13219302/40285104.
У вказаному повідомленні значиться, що у зв'язку з необхідністю подання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів,- первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг,- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
03.09.2025 № 03/09 позивачем надано пояснення до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 та додаткові документи: Письмове пояснення № 03/09 від 03.09.2025 до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 для покупця ТОВ «ЖНИВА УКРАЇНИ ХХІІІ» (ЄДРПОУ 45349717) на надіслане комісією від 28.08.2025 повідомлення № 13219302/40285104; Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.08.2025 № 13219302/40285104; Письмове пояснення № 25/08 від 25.08.2025 до податкової накладної № 7 від 15.04.2025 на суму ПДВ 284 513,27 грн для покупця ТОВ «ЖНИВА УКРАЇНИ ХХІІІ» (ЄДРПОУ 45349717); Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 25.08.2025 № 5 з квитанцією № 2; Податкова накладна № 7 від 15.04.2025, реєстрацію якої зупинено 30.04.2025 (реєстр. № 9118306394); Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» за квітень 2025; Договір № 23530527 про надання послуг із підтвердження та оцінки відповідності від 16.05.2023; Форма 20-ОПП; Протокол № 03/11 загальних зборів учасників товариства від 19.11.2018; Наказ № 8-К від 19.11.2018 про призначення директора; Розрахункова відомість по заробітній платі за квітень 2025; Звіт по внесках по ЄСВ за квітень 2025; Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ТОВ «МАЕСТРІА» за квітень 2025 з квитанціями про прийняття, додатками Д1 та 4ДФ; Витяг про стан розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску.
Суд звертає увагу на те, що відповідач надіслав повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 28.08.2025, тобто після отримання пояснень від 25.08.2025.
Суд встановив, що первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; банківські виписки з особових рахунків було надано позивачем ще 25.08.2025, тому у відповідача були відсутні підстави для витребування зазначених документів.
Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 згаданого Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 зазначеного Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 згаданого Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання/ часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкових накладних.
При цьому суд наголошує на тому, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Відтак, на переконання суду, надані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції позивача та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістова оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить жодних висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Між тим, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
З огляду на викладене суд відхиляє твердження відповідача, викладені в оскарженому рішенні, відповідно до яких у ході аналізу поданих документів встановлено розбіжності між даними у податковій накладній та супровідних документах, що не дозволяє підтвердити реальність господарської операції.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, викладені у постанові від 16.09.2022 у справі №380/7736/21 та постанові від 19.10.2022 у справі №360/2463/20, згідно з якими приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. Суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх, з позиції суду, документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, а також на те, що наданих відповідачу-1 документів було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у їх реєстрації.
Суд звертає увагу на те, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.09.2025 № 13256806/40285104 є протиправним, а тому таке необхідно скасувати.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Враховуючи встановлені обставини, з метою ефективного захисту позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену позивачем податкову накладну від 15.04.2025 № 7, датою їх первинного подання на реєстрацію.
Позиція суду щодо обраного способу захисту у цій справі у частині зобов'язання відповідача-2 зареєструвати податкову накладну датою її первинного подання на реєстрацію узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20, від 16.11.2022 у справі № 160/9013/20.
Щодо рішення відповідача від 12.08.2025 № 13162501/40285104, суд зазначає таке.
Позивач подав повідомлення № 3 від 28.07.2025 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної № 2 від 03.04.2025, реєстрацію якої зупинено та надано 37 додатків на підтвердження реальності господарської операції, а саме: пояснення до податкової накладної № 2 від 03.04.2025 Вих. № 28/07/1 від 28.07.2025; та копії документів: Договір купівлі-продажу № 15/04 від 15.04.2024; Рахунок на оплату № 4 від 24.03.2025; Виписка з банку за 03.04.2025; Видаткова накладна № 4 від 15.04.2025; ТТН № 4 від 15.04.2025; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла АС 90»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Затверджувач холодного пластику»; Договір про співробітництво № 2 від 12.03.2021; МД 25UA20917003185506 від 14.04.2025; МД 25UA209170031854U7 від 14.04.2025; CMR 0003643 від 11.04.2025; INVOICE PROFORMA 25/SPZ/04/2025 від 01.04.2025; INVOICE 72/T06/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 4/T01/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 523/W01/04/2025 від 11.04.2025; Платіжна інструкція в іноземній валюті № 28 від 04.04.2025; Договір про надання послуг по декларуванню товарів від 12.01.2021; Акт № 373/2025 від 14.04.2025; Акт № 372/2025 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1723 від 15.04.2025; Договір-заявка № 1004/2/25 від 10.04.2025; Акт № 5 від 14.04.2025; Акт № 6 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1725 від 18.04.2025; Платіжна інструкція № 1731 від 24.04.2025; Договір купівлі-продажу № 24/06 від 24.06.2024; Видаткова накладна № 84 від 02.10.2024; ТТН № 84 від 02.10.2024; Виписка з банку за 02.10.2024; Договір поставки № 11/05-23 від 11.05.2023; Видаткова накладна № 2368 від 15.04.2025; Платіжна інструкція № 1737 від 28.04.2025; Договір суборенди майданчика з твердим покриттям № 08/05-23 від 01.06.2023; Договір оренди складського приміщення № 10-11-3 від 10.11.2024; Сертифікат якості на мікросфери із скла.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08 березня 2023 року, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:
«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».
Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
У постанові Верховного Суду від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 колегія суддів сформулювала висновок, який полягає у тому, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
У справі, що розглядається, мали місце такі обставини:
- в Квитанціях податковий орган в загальному сформулював вимогу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, у зв'язку з чим Товариство з обмеженою відповідальністю «Маестріа» на власний розсуд надало відповідні пояснення та документи;
- за результатами розгляду пояснень і документів щодо податкових накладних відповідач-1 надіслав позивачу Повідомлення;
- з огляду на ненадання у строки, встановлені абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520 додаткових пояснень і документів, ГУ ДПС прийняло оскаржувані у цій справі рішення щодо податкових накладних.
Отже, з установлених у цій справі судом обставин у взаємозв'язку з викладеними висновками щодо застосування Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08 березня 2023 року) слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних ПН в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо більшості податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено. Зміст Повідомлень свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Будь-яких доводів, які б стосувались неотримання позивачем указаних Повідомлень, впродовж розгляду справи Товариством з обмеженою відповідальністю «Маестріа» не наводилось.
Щодо податкових накладних, стосовно яких відповідач-1 надсилав Повідомлення, позивач протягом судового розгляду справи взагалі не повідомляв про надсилання додаткових пояснень та документів у відповідь на них.
Отже, наявні підстави вважати, що розглядуваній ситуації позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлень від ГУ ДПС. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Представник позивача зазначає, що з метою подальшої реєстрації в ЄРПН податкових накладних, позивач подав повідомлення № 3 від 28.07.2025 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної № 2 від 03.04.2025, реєстрацію якої зупинено та надано 37 додатків на підтвердження реальності господарської операції, а саме: пояснення до податкової накладної № 2 від 03.04.2025 Вих. № 28/07/1 від 28.07.2025; та копії документів: Договір купівлі-продажу № 15/04 від 15.04.2024; Рахунок на оплату № 4 від 24.03.2025; Виписка з банку за 03.04.2025; Видаткова накладна № 4 від 15.04.2025; ТТН № 4 від 15.04.2025; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Мікросфери зі скла АС 90»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 номенклатура «Затверджувач холодного пластику»; Договір про співробітництво № 2 від 12.03.2021; МД 25UA20917003185506 від 14.04.2025; МД 25UA209170031854U7 від 14.04.2025; CMR 0003643 від 11.04.2025; INVOICE PROFORMA 25/SPZ/04/2025 від 01.04.2025; INVOICE 72/T06/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 4/T01/04/2025 від 11.04.2025; INVOICE 523/W01/04/2025 від 11.04.2025; Платіжна інструкція в іноземній валюті № 28 від 04.04.2025; Договір про надання послуг по декларуванню товарів від 12.01.2021; Акт № 373/2025 від 14.04.2025; Акт № 372/2025 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1723 від 15.04.2025; Договір-заявка № 1004/2/25 від 10.04.2025; Акт № 5 від 14.04.2025; Акт № 6 від 14.04.2025; Платіжна інструкція № 1725 від 18.04.2025; Платіжна інструкція № 1731 від 24.04.2025; Договір купівлі-продажу № 24/06 від 24.06.2024; Видаткова накладна № 84 від 02.10.2024; ТТН № 84 від 02.10.2024; Виписка з банку за 02.10.2024; Договір поставки № 11/05-23 від 11.05.2023; Видаткова накладна № 2368 від 15.04.2025; Платіжна інструкція № 1737 від 28.04.2025; Договір суборенди майданчика з твердим покриттям № 08/05-23 від 01.06.2023; Договір оренди складського приміщення № 10-11-3 від 10.11.2024; Сертифікат якості на мікросфери із скла.
Водночас суд звертає увагу на те, що, з огляду на викладені норми законодавства, надання платником податку пояснень у відповідь на квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не свідчить про наявність у відповідача обов'язку зареєструвати вказані податкові накладні.
Суд погоджується із тим, що подання додаткових пояснень та додаткових документів є правом, а не обов'язком платника податку.
Проте, суд зазначає, що нереалізація такого права має наслідком відмову у реєстрації податкових накладних.
Позивач протягом судового розгляду справи доводив суду, що у Квитанціях відповідач-1 не конкретизував належним чином документи, які слід було надати для підтвердження інформації, зазначеної у спірних податкових накладних. Проте, такі доводи не є змістовними. Законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання Квитанцій, податковий орган саме у Повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. У спірному випадку в Повідомленнях відповідач-1 вказав, які саме документи слід надати щодо кожної із зупинених податкових накладних, але позивач таким правом не скористався.
Аргумент позивача про направлення йому Повідомлень не обумовлено легітимною метою, підлягають відхиленню, оскільки нормативно-правовими актами встановлено саме такий алгоритм дії для податкового органу під час розгляду наданих платником податків пояснень та копій документів. Та обставина, що позивач не згоден із переліком документів, визначених у Повідомленнях, не свідчить про нівелювання обов'язку із надання таких документів або додаткових пояснень із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування.
Обґрунтованість та достатність конкретизації необхідних додаткових документів, які наводилися у зазначених Повідомленнях, не є предметом оцінки у цій справі, оскільки позивачем у відповідь на Повідомлення не було вчинено жодних дій.
За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами. З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлень (з урахуванням того, що позивач не заперечує факт їх отримання) посилання на неправомірність висунутих податковим органом вимог у таких Повідомленнях є безпідставними, а прийняття відповідачем-1 рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, щодо яких надсилались Повідомлення, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку № 520.
Слід зазначити, що в оскаржуваних рішеннях (стосовно яких попередньо направлялись Повідомлення) відповідач-1 чітко зазначив, що підставою їх прийняття є «ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». В цьому випадку саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в Повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржене рішення прийняте відповідачем-1 відповідності до чинного законодавства, а тому у задоволенні позову у цій частині позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
V. Судові витрати
Відповідно до положень статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який прийняв протиправне рішення, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись статтями 6, 9, 90, 139, 242, 244, 245 КАС України, суд
позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Маестріа" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.09.2025 № 13256806/40285104.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.04.2025 № 7, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Маестріа", датою її фактичного подання на реєстрацію.
В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, адреса: 79026, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, 35 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Маестріа" код ЄДРПОУ 40285104, адреса: 79053, м. Львів, вул. Володимира Великого, 18 судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович