79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
07 лютого 2011 р. Справа № 2а-12644/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дака Т.П.,
за участю представника позивача -Холявки І.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до приватного підприємця ОСОБА_2 про виконання припису та стягнення коштів -
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про зобов'язання приватного підприємця ОСОБА_2 виконати вимоги припису №20/50-ю від 25.08.2010 року про демонтаж фундаменту на орендованій земельній ділянці, наданій для встановлення павільйону-магазину на АДРЕСА_2, а також стягнення з приватного підприємця ОСОБА_2 несплаченої частини штрафу у розмірі 650 грн.
Ухвалою суду від 27.12.2010 року відкрито провадження у справі. В судовому засіданні 07.02.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача в судовому засіданні зменшив позовні вимоги та просив суд зобов'язати приватного підприємця ОСОБА_2 виконати вимоги припису №20/50-ю від 25.08.2010 року про демонтаж фундаменту на орендованій земельній ділянці, наданій для встановлення павільйону-магазину на АДРЕСА_2. Від решти позовних вимог представник позивача відмовився у зв'язку із сплатою відповідачем частини штрафу у розмірі 650 грн., про що свідчить квитанція банку №106 від 05.01.2011 року.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча був повідомлений про судовий розгляд, причин неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку про те, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закон України «Про архітектурну діяльність», який спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність»державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно -будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлює Закон України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до ст. 31 вказаного Закону України державний контроль за плануванням, забудовою, іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно -будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Одними з основних завдань Держархібудінспекції є виконання дозвільних. реєстраційних функцій та здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (п.3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2006 р. № 1434).
Відповідно до пункту 1 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 року №225 державний архітектурно-будівельний контроль -це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Відповідно до покладених на Держархібудінспекцію завдань видача замовникам (забудовникам) та реєстрація в установленому порядку дозволу на виконання робіт з нового виробництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (будівельні роботи) здійснюється її територіальними органами (пп.1 п.3 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, пп.5 п. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію).
Порядок та умови надання дозволу регулюється Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року № 273.
Згідно п.1.1. зазначеного Положення, дозвіл на виконання робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Виконання будівельних робіт без такого дозволу забороняється.
Згідно ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Територіальні органи Держархібудінспекції мають право давати у межах своїх повноважень обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог законодавства тощо.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі -ДАБК у Львівській області) проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва щодо будівництва торгівельного павільйону -магазину на АДРЕСА_2.
За результатами перевірки складено акт №20/4 від 20.08.2010 року, згідно висновків якого приватний підприємець ОСОБА_2 розпочала будівництво торгівельного павільйону -магазину без дозволу на його виконання та протокол про правопорушення у сфері містобудування 16/5 від 22.10.2010 року.
Також, внесено припис №20/50-ю від 25.08.2010 року про демонтаж фундаменту на орендованій земельній ділянці, наданій для встановлення павільйону-магазину на вул. Кривоноса, 5 в м. Золочів.
22.10.2010 року інспекцією ДАБК у Львівській області проведено позапланову перевірку на виконання вимог припису №20/50-ю від 20.08.2010 року, за результатами якої встановлено, що вимоги припису не виконано, зокрема: фундамент не демонтовано, інспекцію про виконання вимог припису не повідомлено.
За результатами позапланової перевірки складено акт проведення позапланової перевірки №16/11 від 22.10.2010 року.
Відповідно до абз.2 п.п.13 п.5 Положення «Про інспекцію державного архітектурно- будівельного контролю у Львівській області»начальник інспекції та його заступники мають право розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю.
25.10.2010 року заступником начальника інспекції ДАБК у Львівській області винесено постанову №16/44-ю про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування на Приватного підприємця ОСОБА_2 у розмірі 850грн. Під час судового розгляду справу Приватний підприємець ОСОБА_2 повністю сплатила штраф.
Таким чином, відповідач не виконав вимоги припису ДАБК у Львівській області №20/50-ю від 20.08.2010 року про демонтаж фундаменту на орендованій земельній ділянці, наданій для встановлення павільйону-магазину на вул. Кривоноса, 5 в м. Золочів.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_2 (80700, АДРЕСА_1) виконати вимоги припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області №20/50-ю від 25.08.2010 року, а саме: демонтувати фундамент на орендованій земельній ділянці, наданій для встановлення павільйону-магазину на вул. Кривоноса, 5 в м. Золочів.
3. Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена у повному обсязі 10 лютого 2011 року.
Суддя Сакалош В.М.