79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
м. Львів
11 лютого 2010 р. р. № 2а-8358/09/1370
16 год. 10 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2, зал № 9
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Москаля Р.М., при секретарі Шийці Н.П., за участю представника позивача Дорош А.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
державної податкової інспекції у Сихівському р-ні м.Львова
до товариства з обмеженою відповідальністю "Сов-лімітед"
про про скасування юридичної особи у зв'язку із неподанням більше року органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності,
ДПІ у Сихівському районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про припинення юридичної особи -товариства з обмеженою відповідальністю «Сов-лімітед». В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що ТзОВ «Сов-лімітед»зареєстроване Львівською міською радою 02.08.1993 року за № 06179. Однак з 2005 року по теперішній час відповідач не подає податкових декларацій та документів фінансової звітності. Заборгованості по платежах відповідача перед бюджетом відсутня.
Представник позивача в судовому засіданні позов з тих же підстав підтримала повністю, просила суд його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Судові документи позивач направив відповідачу на підставі ст. 35 КАС України (за його згодою), оскільки в суду відсутні кошти на відправку кореспонденції. Представник позивача долучила до справи належні докази направлення судового виклику, а також копії позову, ухвали про відкриття провадження відповідачу. Оскільки відповідач участі повноважного представника у судовому засіданні не забезпечив, заперечень чи клопотань про відкладення розгляду справи не подав, суд ухвалив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Розглянув справу, заслухав пояснення представника позивача, з'ясував обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платник податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язаний подавати до державних податкових органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п. 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів та балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів покладено на податкову інспекцію. Згідно із п. 17 статті 11 зазначеного Закону органи державної податкової служби у межах своєї компетенції та у встановленому законами порядку мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
ТОВ «Сов-лімітед»»зареєстроване Львівською міською радою народних депутатів 02.08.1993 року за № 06179, про що видано відповідне Свідоцтво, копія якого є в матеріалах справи. Відповідач взятий на облік як платник податків 02.09.1993 року за №2040, що підтверджується довідкою ДПІ у Сихівському районі м. Львова від 05.10.2009 року №946.
Згідно акта № 161 від 13.10.2009 року, відповідач не подає податкову звітність, пов'язану із нарахуванням та сплатою податків, з 2005 року, чим порушує п. 2 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” щодо обов'язків платника податків і зборів подавати податковому органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи й відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи довідок, відповідач заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) не має.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” однією з підстав для постановлення судом рішення щодо припинення юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підставні і обґрунтовані, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно ч. 5 ст. 38 згаданого Закону, суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення. Однак, враховуючи те, що позивач в позовній заяві не ставить вимоги про призначення ліквідаційної комісії та не представив суду кандидатур, які б входили в згадану комісію, суд, з врахуванням положень ст.19 Конституції України, позбавлений правових підстав зобов'язувати будь-яких осіб виконувати обов'язки членів ліквідаційної комісії. Окрім того, як передбачено ч. 6 ст. 38 вищенаведеного Закону, у разі, якщо в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія), державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи керівника органу управління або особу, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено судовим рішенням.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70-72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу -товариство з обмеженою відповідальністю «Сов-лімітед»(м. Львів, вул. Хоткевича, 14/127, ідентифікаційний код юридичної особи 20766046).
Копію постанови суду, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору Управління державної реєстрації Львівської міської ради, для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Москаль Р.М.
Постанова складена в повному обсязі 12 лютого 2010 року