Постанова від 12.01.2010 по справі 2а-6335/09/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2010 р. № 2а-6335/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Гулика А.Г.;

судді Потабенко В.А.;

судді Сакалоша В.М.;

при секретарі Андрушакевич Т.В.,

за участю:

представника позивача: Кравчука П.І. (довіреність від 03.03.2009 року);

представника відповідача: Вінярського В.І. (довіреність від 04.07.2009 року 10/132-2210),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міського комунального підприємства «Перемишляниводоканал»до Державної інспекції з енергозбереження про скасування постанови про сплату підвищеної плати, -

ВСТАНОВИВ:

Міське комунальне підприємство «Перемишляниводоканал»звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з енергозбереження, в якому просить скасувати постанову територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області № 15-13/02 від 29.01.2009 року «Про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів».

Позовні вимоги мотивовані тим, що безпосередня господарська діяльність позивача не лежить в причинному зв'язку з порушенням ним вимог нормативно-правових актів у сфері енергозбереження, оскільки таке, на його думку, викликане технологічною недосконалістю процесів водопостачання та водовідведення. МКП «Перемишляниводоканал»провело роботи по встановленню компенсуючого устаткування в строк, зазначений у приписі, у зв'язку з чим, вважає нарахування подвійної плати незаконним. Зазначає, що позивач, як підприємство, що надає комунально-побутові послуги, повинно здійснювати оплату за використану енергію за фактичними показниками приладів обліку, що в свою чергу, унеможливлює її перевитрату.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просить суд задоволити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, подав до суду письмове заперечення, відповідно до якого просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області встановлено факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, що зафіксовано в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів МКП «Перемишляниводоканал»№ 15-13/04 від 29.01.2009 року.

Дослідивши матеріали справи, подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, Міське комунальне підприємство «Перемишляниводоканал», місцезнаходження: 81200, Львівська область, м. Перемишляни, буд. 38, 02.02.1998 року зареєстроване Перемишлянською районною державною адміністрацією Львівської області, ідентифікаційний код -25231485, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) № 1019.

17.03.2009 року територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства, на підставі якої складено акт від 29.01.2009 року № 15-13/04.

В процесі проведення перевірки відповідачем встановлено перевитрату електричної енергії через відхилення коефіцієнту потужності від величини нормативного (граничного), внаслідок недостатнього рівня компенсації реактивної потужності.

Як вбачається з п. 9 розділу 9 «Результати перевірки»акту від 29.01.2009 року № 15-13/04, МКП «Перемишляниводоканал»для здійснення своєї виробничої діяльності використовує електричну енергію та природний газ для опалення адміністративних приміщень. Технічний стан трубопроводів та запірної арматури -незадовільний. Для зменшення споживання електричної енергії запропоновано провести заміну морально застарілих насосів, впроваджувати електроприводи з автоматичним частотним регулюванням швидкості обертання електродвигунів технологічного обладнання, встановити компенсуюче устаткування для доведення коефіцієнта потужності підприємства до нормативного значення (tg ц ? 0,25) з метою зменшення втрат активної електроенергії, зумовлених перетіканням реактивної потужності.

За результатами перевірки територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області прийнято постанову від 29.01.2009 року № 15-13/02 про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, якою, відповідно до ст. 11 Закону України «Про енергозбереження»та постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», до МКП «Перемишляниводоканал»застосовано подвійну плату за перевитрати електричної енергії в обсязі 12318 кВт год. (дванадцять тисяч триста вісімнадцять кіловат - годин) у розмірі 14402 грн. 21 коп. та винесено припис від 29.01.2009 року № 18-13/04, пунктом 8 якого, позивача зобов'язано встановити компенсуюче устаткування на водозаборі та станції ІІ-го підйому для доведення коефіцієнта потужності до нормативного значення (tg ц ? 0,25) з метою зменшення витрат активної електроенергії, зумовлених перетікання реактивної потужності.

Наявність зазначених порушень на підприємстві позивача на час проведення перевірки, підстав її проведення, а також наведені в акті перевірки обставини (щодо встановлення встановленого обсягу перевитрат електроенергії МКП «Перемишляниводоканал»та відхилення коефіцієнту потужності), позивачем не оскаржуються, отже не є предметом доказування в цій адміністративній справі.

Згідно із п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.2000 року № 1039 «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекції з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження у Львівській області, яке наділено повноваженнями складати акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушень норм законодавства з енергозбереження під час споживання паливно-енергетичних ресурсів, складати протоколи про адміністративні правопорушення за порушення законодавства у сфері енергозбереження, застосовувати до підприємств, установ та організацій підвищену плату за неефективне (нераціональне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про енергозбереження»від 01.07.1994 року № 74/94-ВР, державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей. Державному контролю також підлягає правильність та ефективність використання цільових коштів, виділених з фонду енергозбереження для вжиття заходів щодо раціонального використання та економного витрачання паливно-енергетичних ресурсів. Повноваження, порядок атестації посадових осіб, які здійснюють державний контроль у сфері енергозбереження, зразки їх посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України. Посадові особи, які здійснюють контроль у сфері енергозбереження, несуть відповідальність за перевищення повноважень та неправомірність своїх дій відповідно до закону. Порядок здійснення державного контролю у сфері енергозбереження визначається цим Законом та чинним законодавством України.

Спір між сторонами виник стосовно того, чи пов'язані встановлені перевіркою перевитрати позивачем електричної енергії з технологічною недосконалістю процесів та, відповідно, чи має застосовуватися до спірних правовідносин абзац 3 розділу ІІ додатку постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», яким передбачено, що в разі, якщо перевитрати паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюється термін їх виконання, а плата за перевитрачений обсяг паливно-енергетичних ресурсів у подвійному розмірі стягується лише в разі невиконання робіт у зазначений термін.

Суд не погоджується з висновками позивача про те, що недотримання нормативного значення коефіцієнта потужності викликане технологічною недосконалістю процесів виробництва, оскільки це є недодержанням технологічної дисципліни, виходячи з наступного.

Відповідно до п. «е»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві»на Державну інспекцію з енергозбереження покладено функції державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами.

Розділом ІІ додатку до вказаної постанови передбачено, що за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання сплачується підвищена плата. Даний розділ диференціює відповідальність суб'єктів господарювання в залежності від того, чим викликані перевитрати паливно-енергетичних ресурсів.

Так, абзацом 2 розділу ІІ додатку постанови встановлено, що якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність тепло-утилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження. А, згідно із абз. 3, в разі, якщо перевитрати паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодження із споживачем встановлюється термін для їх виконання, а плата за перевитрачений обсяг паливно-енергетичних ресурсів у подвійному розмірі стягується лише в разі невиконання робіт у зазначений термін.

Отже, застосування правової норми абз. 3 розділу 2 додатку щодо надання позивачу терміну на виконання робіт з усунення порушень, можливе лише за умов, якщо неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів викликане недосконалістю технологічних процесів і для його усунення потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси.

Відповідно до абз. 8 п. 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28, споживачі зобов'язані здійснювати компенсацію перетікань реактивної електричної енергії з метою енергозбереження та дотримання показників якості електричної енергії. Відповідно до п. 1.1 зазначених Правил, компенсація перетікань реактивної електричної енергії -це комплекс технологічних заходів, які виконуються споживачем та спрямовані на забезпечення електромагнітної збалансованості його електроустановок на межі балансової належності; реактивна потужність -це складова повної потужності, яка залежно від параметрів, схеми та режиму роботи електричної мережі спричиняє додаткові технологічні витрати активної енергії та впливає на показники якості електричної енергії.

Отже, суд погоджується з позицією відповідача про те, що робота обладнання МКП «Перемишляниводоканал»без компенсуючих пристроїв, встановлення яких, у відповідності до абз. 8 п. 10.2 Правил є обов'язковим, є порушенням технологічної дисципліни експлуатації обладнання, а не технологічною недосконалістю процесів.

Враховуючи викладене, виконання позивачем п. 7 припису від 29.01.2009 року № 18-13/04 в строк, визначений у приписі, шляхом встановлення на підприємстві компенсуючого устаткування, жодним чином не впливає на факт накладення економічних санкцій за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів та не звільняє від обов'язку сплатити зазначені санкції.

За таких обставин, суд вважає, що застосування до позивача підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, у відповідності до п. «е»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження»та абзацу 2 розділу ІІ додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам закону.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 січня 2010 року.

Суддя Гулик А.Г.