Рішення від 01.06.2026 по справі 521/8366/26

Справа № 521/8366/26

Номер провадження № 2-о/521/333/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2026 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Громіка Д.Д.,

при секретарі - Котигорох Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення юридичного факту смерті в порядку ст. 317 ЦПК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Хаджибейського районного суду міста Одеси звернулася ОСОБА_1 із заявою про встановлення юридичного факту смерті в порядку ст. 317 ЦПК України, заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якій просить суд встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що померла у селі Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування своєї заяви посилається на те, що вона є донькою, померлої на тимчасово окупованій території, ОСОБА_2 . Факт родинних відносин підтверджується: свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 15.08.1984 року та свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2 від 15 жовтня 2011 року.

Мати Заявниці - ОСОБА_2 померла у с. Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна ІНФОРМАЦІЯ_2 , що і на час смерті особи, і на час подання цієї заяви - є тимчасово окупованою територією. Факт настання смерті ОСОБА_2 підтверджується наступними доказами: довідкою про смерть №С-00438 від 14 квітня 2026 року, та свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 від 14.04.2026 року.

Таким чином, провести державну реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть матері заявниця, відповідно до законодавства України - не має можливості саме за місцем настання смерті. Відповідні обставини слугували підставою звернення до суду з відповідною заявою.

Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Учасники справи у призначене судове засідання не з'явилися. Представник заявниці надала заяву про слухання справи без їх участі, заявлені вимоги підтримують.

Оскільки сторони в судове засідання не з'явились, то відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою, померлої на тимчасово окупованій території, ОСОБА_2 .

Факт родинних відносин підтверджується: свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 15.08.1984 року та свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2 від 15 жовтня 2011 року.

Встановлено, що мати заявниці - ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна 06 квітня 2026 року. Хоча у свідоцтві про смерть, що видане на тимчасово окупованій території, вказано місце смерті: «село Ольгине, Горностаївського району, Херсонської області», судом встановлено, що Горностаївський район увійшов до складу укрупненого Каховського району 17 липня 2020 року. Зміну здійснено на підставі Постанови Верховної Ради України № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів». Внаслідок цієї адміністративно-територіальної реформи Горностаївський район було ліквідовано, а його територія стала частиною новоутвореного розширеного Каховського району.

Факт настання смерті ОСОБА_2 підтверджується наступними доказами: довідкою про смерть №С-00438 від 14 квітня 2026 року, та свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 від 14.04.2026 року.

Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданим Горностаївським РВ УМВС України в Херсонській області від 31.10.2011 року - заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка села Червоноблагодатне, Горностаївського району Херсонської області, Україна, адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера РНКОПП НОМЕР_5 .

Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 , виданим Горностаївським РВ УМВС України в Херсонській області від 03.12.1997 року - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка села Ольгине, Горностаївського району, Херсонської області, Україна, адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно Наказу №75 від 25.04.2022 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, що діяв на час смерті матері Заявниці ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) село Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна, віднесено до тимчасово окупованих територій. У зв'язку з чим, жодна державна установа України що на час смерті ОСОБА_2 , що станом на час подання цієї заяви включно - не працюють.

Заявниця позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію смерті матері ОСОБА_2 у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів третіх осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.

Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно з ч.ч. 1 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Відповідно до п. І глави 5 розділу ІІІ «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених Наказом МУ 18.10.2000 № 52/5, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/0); б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/0); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Наказом Міністерства охорони здоров?я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006р. № 545.

Медичний документ, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, що, може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті ОСОБА_2 відсутній.

Відповідно до частин другої і третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини. Зокрема, у рішеннях у справах «Cyprus v. Turkey» від 12.05.2014 та «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia» від 23.02.2016р. зроблено висновок, що документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

Внаслідок наведених обставин, отримання свідоцтва про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.

Враховуючи наведене, законом передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає задоволенню.

Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Судом роз'яснюється, що це рішення є достатнім документом для підтвердження юридичного факту, про встановлення якого просить заявник.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 319 ЦПК України дане рішення є підставою для державної реєстрації смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що померла у селі Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керуючись ст.ст. 293, 315-319, 430 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення юридичного факту смерті в порядку ст. 317 ЦПК України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: село Ольгине, Горностаївського району, Херсонської області, Україна, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 62 років, місце смерті: село Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна.

Вказане рішення є підставою для державної реєстрації смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Ольгине, Горностаївського району, Херсонської області, Україна, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у селі Ольгине, Каховського району, Херсонської області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення складено 03.06.2026 року.

Суддя: Громік Д.Д.