03.06.2026 Справа №607/12075/26 Провадження №1-кс/607/4033/2026
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025210000000086 від 26.11.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України,
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження № 22025210000000086 від 26.11.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України, із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 .
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22025210000000086 від 26.11.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України. Крім того, встановлено, що на даний час ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклики слідчого, дійсно переховується на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території Донецької області, у зв'язку з чим його оголошено у розшук. З огляду на вказане просить клопотання задовольнити та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав з мотивів, у ньому наведених та просив його задовольнити.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні при вирішенні вказаного клопотання покладається на думку суду.
Заслухавши пояснення слідчого, захисника, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить такого висновку.
Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22025210000000086 від 26.11.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України.
16.04.2026, ОСОБА_6 , в порядку ст.ст. 135, 136 та 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України.
Відповідно до повідомлення про підозру, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. ст. 2, 65, 68, 73 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Відповідно до ст. ст. 17, 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Впродовж 2013 року на території рф службові особи Генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - гш зс рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф вирішили досягнути військово-політичних цілей рф шляхом незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
У березні-квітні 2014 року в населених пунктах Луганської та Донецької областей розпочалася збройна агресія рф шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «О поддержке акта о государственной независимости донецкой народной республики», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «донецкая народная республіка» (далі - «днр»).
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних об'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VIII, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254-VIII та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16.09.2014 № 1680-VII визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України, бюджетні установи України, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
До складу «днр/лнр» увійшли громадяни України та рф, а також представники ряду злочинних організацій, зокрема «Народное ополчение Донбасса», «Оплот» тощо. На території окупованої частини Донецької області учасники даного псевдодержавного утворення займаються вчиненням актів тероризму, залякуванням населення, вбивством громадян, захопленням адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування та інших тяжких та особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.
Створення незаконних державних утворень «днр/лнр», які відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» визнано терористичними організаціями, мають на меті завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України.
У свою чергу громадянин України ОСОБА_6 , маючи достатній життєвий досвід для усвідомлення фактів активної підривної діяльності рф проти України шляхом окупації частини Донецької та Луганської областей, після захоплення частини Донецької та Луганської областей членами терористичної організації «днр/лнр», в серпні 2014 року, більш точного часу не встановлено, діючи умисно, маючи на меті завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, в місті Донецьк Донецької області добровільно вступив до лав незаконного військового збройного формування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка знаходилась в місті Донецьк Донецької області, де отримав військовий одяг, стрілецьку зброю та боєкомплект до неї, та обрав позивний « ОСОБА_7 ».
В кінці серпня 2014 року, більш точного часу не встановлено,
ОСОБА_6 , перебуваючи у складі «Шахтерской дивизии днр» приймав участь в бойових діях проти військових підрозділів України, задіяних в проведенні Антитерористичної операції, поблизу м. Іловайськ Донецької області та 31.08.2014 призначений на посаду командира взводу вказаного військового підрозділу.
20.09.2014, з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, ОСОБА_6 , виконуючи обов'язки командира взводу «Шахтерской дивизии днр», направлений до
м. Хрестівка (колишня назва Кіровське) Донецької області, для здійснення організації чергувань на блок-посту.
Далі, 05-06.10.2014, ОСОБА_6 , продовжуючи злочинну діяльність у військовому підрозділі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в с. Олександрівка Донецької міської громади Донецького району (колишній Мар'їнський район) Донецької області організовував чергування військовослужбовців зазначеної дивізії на блок-посту.
Далі, з метою підсилення військових можливостей збройних формувань «днр», ОСОБА_6 з іншими військовослужбовцями « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прикомандирований до збройного формування « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у складі якого організовував та приймав участь в бойових діях проти військовослужбовців ЗС України в Міжнародному аеропорту «Донецьк» імені ОСОБА_8 .
12.11.2014 після реорганізації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та створення підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_4 », в/ч НОМЕР_1 народной милиции днр» (далі « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в/ч НОМЕР_1 нм днр»), ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, продовжив свою злочинну діяльність у новоствореному підрозділі, зобов'язавшись дотримуватися встановлених правил поведінки та виконувати визначені йому функції як командира взводу, а в подальшому - командира роти.
02.01.2015, ОСОБА_6 , виконуючи обов'язки командира взводу «Шахтерской дивизии днр», організовував в с. Мандрикине Петровського району м. Донецька Донецької області чергування військовослужбовців підрозділу на блок-посту, на якому перебували до кінця січня 2015 року.
Далі, в кінці січня 2015 року, більш точного часу не встановлено, з метою недопущення проведення наступальних дій військовослужбовців ЗС України та відновлення територіальної цілісності України, ОСОБА_6 з військовослужбовцями «шахтерской дивизии днр» в с. Луганське Докучаєвської міської громади Кальміуського району (колишній Мар'їнський район) Донецької області, здійснили побудову фортифікаційних та оборонних споруд.
В травні 2016 року, більш точного часу не встановлено, на виконання наказу ОСОБА_6 , військовослужбовці 2 стрілецької роти «3 БТО «имени 383-й Шахтёрской стрелковой дивизии», в/ч НОМЕР_1 нм днр» зайняли позиції між с. Олександрівка Донецької міської громади Донецького району (колишній Мар'їнський район) Донецької області та с. Оленівка Докучаєвської міської громади Кальміуського району (колишній Волноваський район) Донецької області.
Надалі, 24.02.2022, президент рф оголосив початок так званої спеціальної військової операції. Після цього близько четвертої години ранку того ж дня ЗС рф, інші збройні формування рф та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку рф, Республіки Білорусь та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об'єктів по всій території України. З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє і на даний час.
04.03.2022, продовжуючи свою злочинну діяльність у складі 2 стрілецької роти «3 БТО «имени 383-й Шахтёрской стрелковой дивизии», в/ч НОМЕР_1 нм днр», ОСОБА_6 як командир роти здійснював керівництво військовим підрозділом та особисто приймав участь в бойових діях проти Сил оборони України в АДРЕСА_1 , внаслідок чого місто захопили збройні сили російської федерації, а ОСОБА_6 нагородили «высшей государственной наградой днр» - «золотая звезда героя» з присвоєнням звання «герой донецкой народной республики».
З кінця березня 2022 по листопад 2022 року, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_6 , виконуючи обов'язки командира роти, приймав участь в бойових діях проти Сил оборони України поблизу
м. Мар'їнки Донецької області, с. Володимирівки Волноваського району Донецької області та м. Вугледар Донецької області.
31.12.2022 військові підрозділи « НОМЕР_2 армейского корпуса днр» увійшли до складу збройних сил російської федерації під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », який в подальшому отримав назву « ІНФОРМАЦІЯ_7 », а «3 БТО «имени 383-й Шахтёрской стрелковой дивизии», в/ч НОМЕР_1 нм днр» отримав номер військової частини - НОМЕР_3 .
Далі, з листопада 2022 року по березень 2024 року, ОСОБА_6 та військовослужбовці «10 роты 3 отдельного стрелкового батальона территориальной обороны, воинская часть 42600 вооруженных сил российской федерации» (далі «10 рота 3 ОСБ ТрО в/ч НОМЕР_3 вс рф») направлені для оборони населених пунктів Ольгінка та Благодатне Волноваського району Донецької області. Також, протягом вересня-листопада 2023 року, з метою підвищення військових навиків, ОСОБА_6 направляв військовослужбовців «10 роты 3 ОСБ ТрО в/ч НОМЕР_3 вс рф» на військові навчання у АДРЕСА_2 та с. Сартану Маріупольського району Донецької області.
В подальшому, продовжуючи військову службу на посаді командира «10 роты 3 ОСБ ТрО в/ч НОМЕР_3 вс рф», ОСОБА_6 в кінці березня 2024 року, більш точної дати не встановлено, був направлений в с. Старомихайлівка Донецької міської громади Донецького району Донецької області, для формування штурмових груп, груп закріплення та груп евакуації для проведення штурмових дій населеного пункту Красногорівка Донецької області, яка 07.10.2024 була захоплена зс рф.
09.04.2026 в порядку ст. 135 КПК України, в тому числі через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 викликано на 10 год. 00 хв. 16.04.2026 до слідчого відділу Управління СБУ в Тернопільській області для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України та допиту у якості підозрюваного. Однак, будучи належним чином повідомленим про виклик, ОСОБА_6 у слідчий відділ Управління СБУ в Тернопільській області не з'явився та про причини неявки не повідомив.
У подальшому, 16.04.2026, через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначеного кримінального правопорушення та викликано 28, 29, 30 квітня 2026 року з 09.00 год. до 18.00 год., в слідчий відділ Управління СБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема допиту у якості підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України. Однак, будучи належним чином повідомленим про виклики, ОСОБА_6 у слідчий відділ Управління СБУ в Тернопільській області не з'явився та про причини неявки не повідомив.
04.05.2026 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук, здійснення якого доручено співробітникам ВКР Управління СБУ в Тернопільській області.
06.05.2026 Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до частини восьмої статті 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Згідно із частиною п'ятою статті 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Глава 24-1 КПК України встановлює особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень.
Відповідно до частин першої, другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно із частиною першою статтею 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.
З огляду на вказане, слідчий суддя встановив, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, за вчинення якого законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої, ч. 7 ст. 111-1 КК України, за вчинення якого законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, а також ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, за вчинення якого законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічне позбавлення волі, з конфіскацією майна, що відповідно до вимог статті 12 КК України є тяжкими злочинами.
Із матеріалів клопотання вбачається, що зазначені обставини підозри ОСОБА_6 можуть мати місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних та доказів.
Отож, враховуючи встановлені обставини, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2 ст.111 та ч.7 ст.111-1 КК України, та те, що підозрюваний переховується від органів слідства, знаходиться на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
З наведених підстав, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання сторони обвинувачення задовольнити та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 22025210000000086 від 26.11.2025.
На підставі вищевикладеного, ст. ст. 135, 139, 297-1-297-4, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22025210000000086 від 26.11.2025 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 .
Роз'яснити, що відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1