майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
27 травня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/1639/25
Господарський суд Житомирської області у складі
судді Лозинської І. В.,
секретар судового засідання Шовтюк І. В.
за участю представників сторін:
- від позивача: Грибинюк Т. М., представник згідно з даними з ЄДР
- від відповідача: Висіцька І. В., ордер на надання правничої допомоги серії АА №16666762 від 14.01.2026 (в режимі відеоконференції); Тестова Н. В., керівник згідно з даними з ЄДР (після перерви в судовому засіданні)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Звягельської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н"
про стягнення 266013,98 грн
У засіданні суду оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення господарського суду та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.
Звягельська міська рада звернулася до Господарського суду Житомирської області з позовом до ТОВ "Паритет Н" про стягнення 266013,98 грн безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровими номерами: 1811000000:00:003:0032 (пл. 0,6831 га) за період з 05.12.2022 по 16.03.2025 та 1811000000:00:003:0001 (пл. 0,3429 га) за період: 14.12.2022-16.03.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач як власник нерухомого майна використовував земельні ділянки протягом зазначених періодів без оформлення права користування ними та не сплачував орендну плату, що призвело до безпідставного збереження коштів за рахунок неотримання їх позивачем.
Ухвалою від 30.12.2026 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання суду; встановив сторонам відповідні терміни для надіслання суду процесуальних документів (а. с. 84).
15.01.2026 до суду від відповідача надійшов відзив із запереченнями проти позову з клопотанням про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференцзв'язку (а. с. 86 - 96).
23.01.2026 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а. с. 98 - 110).
05.02.2026 до суду від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив (а. с. 114 - 119).
24.02.2026 до суду від позивача надійшли письмові пояснення (а. с. 120 - 129).
Ухвалою від 26.02.2026 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а. с. 131).
13.03.2026 до суду від позивача надійшли копії рішення Звягельської міської ради від 03.06.2021 №208 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новограда - Волинського", договорів оренди землі від 17.03.2025 №№43,44 та відповідних актів прийняття - передачі земельних ділянок (а. с. 136 - 150).
16.04.2026 до суду від позивача надійшли письмові пояснення з додатками, у яких повідомлено про відсутність витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з кадастровими номерами 1811000000:00:003:0032 (пл. 0,6831 га) та 1811000000:00:003:0001 (пл. 0,3429 га) за 2022 та 2023 роки, а також надано уточнений розрахунок сум безпідставно збережених коштів (а. с. 155 - 178).
24.04.2026 до суду від позивача надійшли письмові пояснення з клопотанням про долучення до матеріалів справи копії рішення Звягельської міської ради від 03.06.2021 №208 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новограда - Волинського (194 - 198).
Ухвалою від 30.04.2026 господарський суд відклав розгляд справи по суті на 27.05.2026 о 12:00, витребував у відповідача засвідчені копії відповідного адвокатського запиту та, за наявності, відповіді на нього (а. с. 201).
26.05.2026 до суду від відповідача надійшло клопотання про поновлення строків та долучення доказів (вх. г/с №01-44/2046/26) з додатками (а. с. 202 - 223).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, поклавшись на розсуд суду щодо розгляду заявленої до стягнення суми безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельними ділянками з урахуванням уточнених розрахунків, наданих міською радою до письмових пояснень від 16.04.2026.
Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у поданих процесуальних заявах по суті спору.
Суд протокольно постановив ухвалу про задоволення клопотання відповідача від 26.05.2026 (вх. г/с №01-44/2046/26) про поновлення строків та долучення доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд
1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №410842023, 410841751 від 31.01.2025 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Паритет Н" (відповідач) 22.11.2012 на підставі свідоцтва про право власності ВРХ 723357, 723359, р. 3574, 3576 від 16.10.2012 зареєстровано право власності на нежитлові будівлі: овочесховище загальною площею 1170,6 кв. м, столярний цех, будівля №1 загальною площею 169,9 кв. м, що розташовані за адресою: Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Пархоменка, буд. 112, 112/1 (а. с. 22, 23).
Рішенням Новоград-Волинської міської ради №550 від 09.06.2022, у урахуванням рішення міської ради №732 від 22.12.2022, відповідачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості), на вул. Михайла Драгоманова, 112, орієнтовною площею 0,7 га, та на вул. Михайла Драгоманова, 112/1, орієнтовною площею 0,4 га, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) з метою передачі їх в оренду (а. с. 24, 37).
Відповідно до витягів з Державного земельного кадастру №НВ-0001908662025, НВ-0001908602025 від 23.09.2025, 05.12.2022 та 14.12.2022 зареєстровано земельні ділянки з кадастровими номерами:1811000000:00:003:0032 (пл. 0,6831 га, Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Михайла Драгоманова, 112), 1811000000:00:003:0001 (пл. 0,3429га, адреса: Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Михайла Драгоманова, 112/1); цільове призначення - "11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком"; категорія земель - "Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення" (а. с. 25 - 36).
Рішенням Звягельської міської ради №1435 від 12.02.2025 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості), ТОВ "Паритет Н" на вул. Михайла Драгоманова, 112, площею 0,6831 га (кадастровий номер 1811000000:00:003:0032), на вул. Михайла Драгоманова, 112/1, площею 0,3429 га (кадастровий номер 1811000000:00:003:0001), та передано їх в оренду строком на 5 років за умови сплати боргів (безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів) (а. с. 43).
Згідно з відомостями інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №438448132, 438447880 від 06.08.2025, право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1811000000:00:003:0001 та 1811000000:00:003:0032 зареєстровано за Звягельською міською радою 19.02.2025 та 29.07.2025, а право оренди за ТОВ "Паритет Н" - 20.03.2025 та 29.07.2025 відповідно (а. с. 44, 45).
У подальшому, 17.03.2025 між міською радою та відповідачем укладено договори оренди №43, 44 спірних земельних ділянок (а. с. 144 - 149).
Мотивуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідач як власник нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках комунальної форми власності з кадастровими номерами 1811000000:00:003:0001 та 1811000000:00:003:0032, з 05.12.2022 та 14.12.2022 по 16.03.2025 належним чином не оформив правовідносини щодо користування ними, не сплачував орендні платежі, тому зберіг без достатньої на те правової підстави 266013,98 грн орендної плати, які підлягають поверненню на підставі ст. 1212 ЦК України.
До письмових пояснень від 16.04.2026 позивач надав уточнені розрахунки сум безпідставно збережених коштів за користування спірними земельними ділянками (а. с. 155 - 178), які суд не бере до уваги, оскільки зазначена процесуальна дія була вчинена стороною справи після постановлення судом ухвали від 26.02.2026 про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті, що суперечить вимогами п. 2 ч. 2 ст. 46, п. 3 ч. 2 ст. 182 ГПК України.
У відзиві на позовну заяву від 14.01.2026 відповідач заперечував наявність підстав для задоволення позовних вимог за заявлений період, серед іншого, з огляду на те, що спірні земельні ділянки стали об'єктами цивільних прав тільки після реєстрації права власності на них органом місцевого самоврядування, а, отже, на думку товариства, міська рада може вимагати усунення будь-яких порушень її прав на землю, в тому числі, і вимагати сплату безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування спірними земельними ділянками виключно з дат реєстрації права власності на них (а. с. 86-96).
У відповіді на відзив від 23.01.2026 міська рада посилаючись на норми чинного законодавства та правові висновки Верховного Суду зазначає, що факт реєстрації права власності є лише елементом юридичного складу, що зумовлює визнання права власності, а не підставою набуття цього права; реєстрація права не є підставою виникнення права власності, оскільки такої підстави закон не передбачає (а. с. 98-110).
У запереченнях на відповідь на відзив від 05.02.2026 відповідач повторно наводить аргументи, викладені у відзиві на позовну заяву від 14.01.2026 (а. с. 114 - 119).
2. Норми права, застосовані господарським судом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цього Кодексу застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Правові підстави користування земельною ділянкою комунальної власності за змістом глави 15 ЗК України реалізується через право постійного користування або право оренди.
Згідно із ч. 1 ст. 93 і ст. 125 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (п. "в" ч. 1 ст. 96 ЗК України).
Принцип платного використання землі також передбачено ст. 206 ЗК України, за змістом якої використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 4 ПК України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата" за земельні ділянки державної та комунальної власності" залежно від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Подвійний статус орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі" необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України (постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №635/4233/19).
Згідно зі ст. 122-124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
3. Висновок суду щодо порушення прав, за захистом яких звернувся позивач.
Предметом позову в цій справі є стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів на підставі ст. 1212 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельними ділянками з кадастровими номерами 1811000000:00:003:0032 (період: 05.12.2022-16.03.2025) та 1811000000:00:003:0001 (період: 14.12.2022 по 16.03.2025), на яких знаходиться майно ТОВ "Паритет Н".
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності. Звідси, власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі №924/856/20.
Положення глави 15, ст. 125 ЗК України, ст. 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справі №924/552/18, від 05.08.2022 у справі №922/2060/20.
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Статтею 79-1 ЗК України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до витягів з Державного земельного кадастру №НВ-0001908662025, НВ-0001908602025 від 23.09.2025, земельна ділянка площею 0,6831 га з кадастровим номером 1811000000:00:003:0032 за адресою: Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Михайла Драгоманова, 112 як об'єкт цивільного права зареєстрована 05.12.2022, земельна ділянка площею 0,3429 га з кадастровим номером 1811000000:00:003:0001 за адресою: Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Михайла Драгоманова, 112/1 - 14.12.2022. Обидві земельні ділянки належить до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - "11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком" (а. с. 25 - 36).
Суд встановив, що вказані земельні ділянки сформовані Звягельською міською радою, оскільки відповідач не виконав інше рішення міської ради №550 від 09.06.2022, яким, з урахуванням рішення міської ради №732 від 22.12.2022, надано ТОВ "Паритет Н" дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості), на вул. М. Драгоманова, 112, орієнтовною пл. 0,7 га і на вул. М. Драгоманова, 112/1, орієнтовною пл. 0,4 га для, розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) з метою передачі їх в оренду (а.с. 24,37).
За інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстром прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №438448132, 438447880 від 06.08.2025, земельні ділянки з кадастровими номерами 1811000000:00:003:0001 та 1811000000:00:003:0032 зареєстровано за Звягельською міськрадою, відповідно, 19.02.2025 і 29.07.2025 (а. с. 44, 45).
Із цих інформаційних довідок вбачається, що відповідач здійснив державну реєстрацію права оренди спірних земельних ділянок 20.03.2025 та 29.07.2025, відповідно, на підставі договорів оренди землі від 17.03.2025, укладених з Звягельською міськрадою (а. с. 44, 45).
Матеріали справи не містять доказів про належне оформлення відповідачем права користування спірних земельних ділянок, зокрема, шляхом укладення відповідних договорів оренди із позивачем та державну реєстрацію такого права у період з 05.12.2022/14.12.2022 по 16.03.2025. Цю обставину відповідач не заперечує.
При дослідженні питання про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за вказані періоди, суд виходив з того, що початком зазначеного періоду є дата державної реєстрації земельної ділянки.
На спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву від 14.01.2026, суд зазначає наступне.
За ч. 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 10 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст. Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким за Конституцією України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Із уведенням у дію 01.01.2002 нового Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності, про що зазначено у ч. 2 ст. 83 ЗК України.
Отже, принцип розмежування земель державної і комунальної власності відображено у положеннях ЗК України, який, зокрема, полягає у визнанні пріоритету належності земель у межах населеного пункту відповідній територіальній громаді.
Тобто всі землі у межах населеного пункту вважаються такими, що із 01.01.2002 перебувають у комунальній власності, крім земель, належність яких державі або приватним власникам зафіксована у ЗК України.
Із 01.01.2013 набув чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI (далі - Закон №5245-VI), за змістом пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" якого з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
Згідно з п. 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у п. 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно зі ст. 122 ЗК України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.
Як передбачено у п. 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI, "у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками".
За змістом п. 9 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI державна реєстрація речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється в порядку, встановленому законом.
Отже, беручи до уваги наведені положення Земельного кодексу України і пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI, міська рада є власником спірних земельних ділянок, оскільки ці ділянки розташовані в межах населеного пункту, а відсутність державної реєстрації речового права не впливає на обставини виникнення права комунальної власності на них.
Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19.
З викладеного слідує, що позивачем правомірно визначено початок перебігу строків використання відповідачем земельних ділянок з кадастровими номерами 1811000000:00:003:0032 та 1811000000:00:003:0001 без належних правових підстав.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п. 288.5.1 ст. 288 ПК України (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.09.2018 у справі №920/739/17).
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оренду земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.
Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Для здійснення розрахунків безпідставно збережених коштів за користування спірними ділянками за вказані періоди, позивач використав витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки №НВ-9960194522024 від 26.12.2024 щодо земельної ділянки з кадастровим №1811000000:00:003:0001, де нормативна грошова оцінка - 2064657,03 грн, та №НВ-9960194322024 від 26.12.2024 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1811000000:00:003:0032, нормативна грошова оцінка - 3869850,07 грн, а також коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель, визначених Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання ст. 289 ПК України (а. с. 55 - 62).
Дослідивши вказану методику розрахунків, суд визнає помилковим їх здійснення за нормативними грошовими оцінками, зазначеними у витягах із технічної документації від 26.12.2024, оскільки згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, якою, в свою чергу, передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). У іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оренду земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Натомість у матеріалах справи відсутнє рішення позивача щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок у розмірах, зазначених у витягах №НВ-9960194522024, №НВ-9960194322024 від 26.12.2024.
Крім того, навіть за наявності відповідного рішення Звягельської міської ради, зазначені нормативні грошові оцінки підлягали б застосуванню з 01.01.2026, оскільки, виходячи з дати складення витягів, рішення ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок не могли б бути офіційно оприлюднені до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель.
У силу п. 34, 35 ч. 1 ст. 26, ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Із матеріалів справи вбачається, що Звягельська міська рада рішенням №208 від 03.06.2021 затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Звягель, зокрема, середню базову вартість 1 кв.м земель у розмірі 300,97 грн (а. с. 198).
Також рішенням Звягельської міської ради №200 від 03.06.2021 затверджено Положення про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки на території Звягельської міської територіальної громади, відповідно до додатку №1 "Ставки орендної плати" якого річний розмір орендної плати за землі промисловості з цільовим призначенням - "11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком" складає 2% (а. с. 163, 170-174).
У зв'язку з викладеним господарський суд зазначає, що вказані рішення міської ради є локальними нормативно - правовими актами, які не містять положень щодо втрати ними чинності після спливу певного строку; такі рішення міською радою або судом не скасовувались, а відтак є чинними до прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розмірів орендної плати або до їх скасування.
За таких обставин, господарський суд наводить власні розрахунки сум безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1811000000:00:003:0032 (період: 05.12.2022-16.03.2025) та земельною ділянкою з кадастровим номером 1811000000:00:003:0001 (період: 14.12.2022 по 16.03.2025), визначаючи початком періоду нарахування коштів 06.12.2022 та 15.12.2022, відповідно, виходячи з положень ст. 253 ЦК України:
1) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1811000000:00:003:0032 площею 0,6831 га:
- 06.12.2022-31.12.2022: 300,97 га * 1,15 = 346,12 грн (300,97 грн - вартість одного квадратного метра земель у місті Звягель; 1,15 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2022 рік); 346,12 грн * 6831 (площа земельної ділянки у кв. м) = 2364345,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022 році); 2364345,72 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2022 році) = 47286,91 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2022 році); 47286,91 грн / 365 днів = 129,55 грн (орендна плата за один день); 129,55 * 26 днів = 3368,30 грн мав сплатити відповідач орендної плати за оренду вказаної земельної ділянки у 2022 році;
- 01.01.2023-31.12.2023: 300,97 га * 1,051 = 316,32 грн (1,051 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель, визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2023 рік для всіх категорій земель і видів земельних угідь); 316,32 грн * 6831 (площа земельної ділянки у кв. м) = 2160781,92 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023 році); 2160781,92 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2023 році) = 43215,64 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2023 році);
- 01.01.2024-31.12.2024: 300,97 га * 1,12 = 337,09 грн (1,12 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель, визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2024 рік для всіх категорій земель і видів земельних угідь); 337,09 грн * 6831 (площа земельної ділянки у кв. м) = 2302661,79 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2024 році); 2302661,79 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2024 році) = 46053,24 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2024 році);
- 01.01.2025-16.03.2025: 300,97 га * 1,08 = 325,05 грн (1,08 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель, визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2025 рік для всіх категорій земель і видів земельних угідь); 325,05 грн * 6831 (площа земельної ділянки у кв. м) = 2220416,55 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2025 році); 2220416,55 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2025 році) = 44408,33 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2025 році); 44408,33 грн / 12 місяців = 3700,69 грн (орендна плата за один місяць у 2025 році); 3700,69 грн * 2 місяці (січень, лютий 2025 року) = 7401,38 грн; 44408,33 грн / 365 днів = 121,67 грн (орендна плата за один день); 121,67 * 16 днів = 1946,72 грн; 7401,38 грн + 1946,72 грн = 9348,10 грн мав сплатити відповідач орендної плати за оренду вказаної земельної ділянки у 2025 році;
2) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1811000000:00:003:0001 площею 0,3429 га:
- 14.12.2022-31.12.2022: 300,97 га * 1,15 = 346,12 грн (де 300,97 грн - вартість одного квадратного метра земель у місті Звягель; 1,15 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2022 рік); 346,12 грн * 3429 (площа земельної ділянки у кв. м) = 1186845,48 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022 році); 1186845,48 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2022 році) = 23736,91 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2022 році); 23736,91 грн / 365 днів = 65,03 грн (орендна плата за один день); 65,03 * 17 днів = 1105,51 грн мав сплатити відповідач орендної плати за оренду вказаної земельної ділянки у 2022 році;
- 01.01.2023-31.12.2023: 300,97 га * 1,051 = 316,32 грн (1,051 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель, визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2023 рік для всіх категорій земель і видів земельних угідь); 316,32 грн * 3429 (площа земельної ділянки у кв. м) = 1084661,28 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023 році); 1084661,28 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2023 році) = 21693,23 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2023 році);
- 01.01.2024-31.12.2024: 300,97 га * 1,12 = 337,09 грн (1,12 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель, визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2024 рік для всіх категорій земель і видів земельних угідь); 337,09 грн * 3429 (площа земельної ділянки у кв. м) = 1155881,61 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2024 році); 1155881,61 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2024 році) = 23117,63 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2024 році);
- 01.01.2025-16.03.2025: 300,97 га * 1,08 = 325,05 грн (1,08 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки для земель, визначений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2025 рік для всіх категорій земель і видів земельних угідь); 325,05 грн * 3429 (площа земельної ділянки у кв. м) = 1114596,45 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2025 році); 1114596,45 грн * 2% (річний розмір орендної плати за земельну ділянку у 2025 році) = 22291,93 грн (орендна плата, яка підлягала сплаті у 2025 році); 22291,93 грн / 12 місяців = 1857,66 грн (орендна плата за один місяць у 2025 році); 1857,66 грн * 2 місяці (січень, лютий 2025 року) = 3715,32 грн; 22291,93 грн / 365 днів = 61,07 грн (орендна плата за один день); 61,07 * 16 днів = 977,12 грн; 3715,32 грн + 977,12 грн = 4692,44 грн мав сплатити відповідач орендної плати за оренду вказаної земельної ділянки у 2025 році.
Таким чином, доведеною є сума коштів, збережених відповідачем без достатньої правової підстави за користування земельними ділянками комунальної власності у формі орендної плати за вказані періоди, у розмірі 152594,09 грн (3368,30 + 43215,64 + 46053,24 +9348,10 + 1105,51 + 21693,23 + 23117,63 +4692,44). У стягненні 113419,89 грн суд відмовляє.
4. Розподіл судового збору між сторонами.
Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України унормовано, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Розподіл судових витрат врегульовано ст. 129 ГПК України, за п. 2 ч. 1 якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У матеріалах справи є копія платіжної інструкції №863 від 12.12.2025 щодо сплати позивачем судового збору у розмірі 3990,21 грн (а. с. 77).
З огляду на часткове задоволення позову та суму, задоволену судом, судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження розміру ставки судового збору при поданні до суду позову в електронній формі, покладається на відповідача.
Варто також зазначити, що позивачем заявлено вимогу майнового характеру про стягнення 266013,98 грн, тому за подання даної заяви мав бути сплачений судовий збір у розмірі 3192,17 грн (з урахуванням приписів ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір").
Враховуючи сплату позивачем судового збору у більшому розмірі, ніж було визначено судом, міська рада має право на повернення з Державного бюджету України сплаченої суми судового збору у розмірі 798,04 грн за відповідним клопотанням, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", шляхом постановлення відповідної ухвали господарського суду.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н" (11708, Житомирська область, Звягельський район, м. Звягель, вул. Михайла Драгоманова, буд. 130; код ЄДРПОУ 37808303) на користь Звягельської міської ради (11700, Житомирська область, Звягельський район, м. Звягель, вул. Шевченка, буд. 16; код ЄДРПОУ 13576983):
- 152594,09 грн безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельними ділянками;
- 2422,40 грн судового збору.
3. У стягненні 113419,89 грн безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельними ділянками відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 03.06.26
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - до справи
2, 3 - сторонам Електронний суд