вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
про закриття підготовчого провадження
та призначення справи до судового розгляду по суті
02.06.2026м. ДніпроСправа № 904/1171/26
за позовом Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області, м. Кам'янське, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області, м. Кам'янське, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки у розмірі 117 233,51 грн.
Суддя Назаренко Н.Г.
за участю секретаря судового засідання Стойчан В.В.
Представники:
прокурор: Кончєва В.С.
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Кам'янська окружна прокуратура Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ" (далі - відповідач) заборгованість за безпідставно збережені кошти за використання земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 за період з 01.11.2024 по 21.07.2025 у розмірі 117 233,51 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач користується земельною ділянкою загальною площею 0,4254 з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 без будь-яких правовстановлюючих документів, не сплачуючи відповідну плату та фактично збільшуючи свої доходи.
Ухвалою від 17.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
02.04.2026 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
08.04.2026 через систему "Електронний суд" від позивача надійшли пояснення.
10.04.2026 через систему "Електронний суд" від прокуратури надійшла відповідь на відзив.
24.04.2026 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання, в якому він просить зупинити провадження у справі №904/1171/26 до набрання законної сили судовим рішенням по справі №160/1941/26 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ" до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Кам'янська міська рада про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, яка знаходиться в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Клопотання обґрунтоване тим, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться справа №160/1941/26 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ" до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Кам'янська міська рада про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, а саме зокрема: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9960391072024 від 30.12.2024 року з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 щодо незастосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки - 4254 кв. м.; середня (базова) вартість 1 кв. м.- 461,69 кв. м., коефіцієнт Км2 - 1,64; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,329515.2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати ТОВ «ДНФ» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:03:035:0146, загальною площею 0,4254 га, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вулиця Широка, будинок 351-Б із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 4254 кв. м.; середня (базова) вартість 1 кв. м.-461,69 кв. м., коефіцієнт Км2 - 1,64; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,329515, станом на 30.12.2024 року.
Згідно ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 року по справі було призначено судову експертизи з питань землеустрою, зокрема чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельних ділянок з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 у витягу Відділу адміністративних послуг у м. Кам'янське Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок № НВ-9960391072024 від 30.12.2024 року вимогам нормативно-правових актів? Якщо не відповідає, то який розмір нормативної грошової оцінки повинен становити, станом на 30.12.2024 року?
Таким чином, відповідач зазначає, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться справа №160/1941/26 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області при видачі витягів із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які є основною підставою на думку позивача для стягнення з ТОВ «ДНФ» безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки 1210400000:03:035:0146 у розмірі 117 233,51грн., тобто розгляд справи №904/1171/26 за позовом Керівника Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ" про стягнення безпідставно збережених коштів прямо залежить від вирішення справи №160/1941/26.
Ухвалою від 18.05.2026 здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 02.06.2026.
01.06.2026 від Дніпропетровської обласної прокуратури надійшли заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, в яких зазначено, що в справі № 904/1171/26 прокурором обґрунтовано, що у зв'язку із наявністю права власності на будівлі та споруди, які розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 за адресою: м.Кам'янське (м. Дніпродзержинськ), вул. Широка, 351-Б, на ТОВ «ДНФ» покладено обов'язок укласти та зареєструвати договір оренди щодо земельної ділянки, на якій ці будівлі та споруди розташовано. Цього обов'язку відповідач не виконав, а отже, без законних підстав зберігав у себе майно - кошти орендної плати за земельну ділянку в загальній сумі 117233,51 грн, які підлягають стягненню з відповідача.
Прокурор зазначає, що розрахунок безпідставно збережених коштів ТОВ «ДНФ» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 за період з 01.11.2024 по 21.07.2025 (з моменту закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки до дня продажу нерухомого майна), здійснено на підставі даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з витягами № НВ-9960391072024, №НВ-1202449812025, рішення Кам'янської міської ради від 22.06.2018 №1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».
Долучені до позовної заяви витяги № НВ-9960391072024, №НВ-1202449812025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зокрема містять кадастровий номер земельної ділянки, щодо якої надано витяг, а також нормативну грошову оцінку земельної ділянки у гривнях.
Прокурор переконаний, що вказаної інформації цілком достатньо для обчислення розміру орендної плати. Вказана нормативна грошова оцінка діє на сьогоднішній день і використовується органами Держгеокадастру для видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку. Відповідно до ст. ст. 13, 15, 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати за землю використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Нормативна грошова оцінка проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Тобто технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське не затверджується щорічно. Щорічно можна отримати витяг з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки.
Отже, на думку прокурора, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 є належним та допустимим доказом, що підтверджують дані про нормативну грошову оцінку (вартість земельної ділянки), а інформація (дані), визначена у цих витягах, є обов'язковою під час проведення розрахунку (визначення) орендної плати, суми, яку мав отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.
02.06.2026 в судовому засіданні прокурор проти задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі заперечив.
Позивач в судове засідання не з'явився.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, пояснень щодо неможливості бути присутнім в судовому засіданні суду не надав, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином.
Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, зокрема, у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
У п. 11 ч. 1 ст. 229 ГПК України передбачено, що провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 7 ч. 1 ст. 228 цього Кодексу, - до закінчення перегляду в касаційному порядку.
Законодавець у ст. 228 ГПК України закріпив як право суду зупинити провадження у справі, так і визначив умови, за яких це право може бути судом реалізовано. З аналізу норми п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України вбачається, що таке право може бути реалізовано судом за наявності двох умов: 1) правовідносини є подібними; 2) палата, об'єднана палата, Велика Палата Верховного Суду здійснює перегляд справи (постанови Верховного Суду від 31.01.2022 у справі № 910/22748/16, від 05.07.2022 у справі № 910/6807/21, від 04.06.2024 у справі № 902/924/23).
Так, об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в ухвалі від 27.03.2020 у справі № 910/4450/19 зазначила, що подібність правовідносин в іншій аналогічній справі визначається за такими критеріями: суб'єктний склад сторін спору, зміст правовідносин (права та обов'язки сторін спору) та об'єкт (предмет).
Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі №910/719/19, від 19.06.2018 у справі № 922/2383/16; від 16.05.2018 у справі №910/5394/15-г; від 12.12.2018 у справі № 2-3007/11; від 16.01.2019 у справі №757/31606/15-ц).
Зупинення провадження у справі, на відміну від відкладення розгляду справи, здійснюється без зазначення строку, до усунення обставин, які зумовили зупинення провадження, тому провадження у справі слід зупиняти лише за наявності беззаперечних підстав для цього. Подібні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 15.05.2019 у справі №904/3935/18, від 10.06.2019 у справі № 914/1983/17, від 16.01.2020 у справі №908/1188/19.
Таким чином, однією з обов'язкових умов для зупинення провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України є те, що правовідносини повинні бути подібними, що визначається за такими критеріями: суб'єктний склад сторін спору, зміст правовідносин (права та обов'язки сторін спору) та об'єкт (предмет), а також враховується матеріально-правове регулювання спірних правовідносин.
У справі № 904/1171/26 прокурором обґрунтовано, що у зв'язку із наявністю права власності на будівлі та споруди, які розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 за адресою: м.Кам'янське (м. Дніпродзержинськ), вул. Широка, 351-Б, на ТОВ «ДНФ» покладено обов'язок укласти та зареєструвати договір оренди щодо земельної ділянки, на якій ці будівлі та споруди розташовано.
Прокурор зазначає, що цього обов'язку відповідач не виконав, а отже, без законних підстав зберігав у себе майно - кошти орендної плати за земельну ділянку в загальній сумі 117233,51 грн, які підлягають стягненню з відповідача.
Розрахунок безпідставно збережених коштів ТОВ «ДНФ» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 за період з 01.11.2024 по 21.07.2025 (з моменту закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки до дня продажу нерухомого майна), здійснено на підставі даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з витягами № НВ-9960391072024, №НВ-1202449812025, рішення Кам'янської міської ради від 22.06.2018 №1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».
Нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки є публічно-правовим регуляторним показником, який визначається відповідно до Закону України «Про оцінку земель» та статті 289 Податкового кодексу України на підставі технічної документації і даних Державного земельного кадастру. Така оцінка не є договірною ціною і не може бути зафіксована або змінена за домовленістю сторін договору.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі № 646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі №904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).
Чинне земельне законодавство в тому числі не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула (постанова Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19).
Долучені до позовної заяви витяги № НВ-9960391072024, №НВ-1202449812025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зокрема містять кадастровий номер земельної ділянки, щодо якої надано витяг, а також нормативну грошову оцінку земельної ділянки у гривнях.
Вказана нормативна грошова оцінка діє на сьогоднішній деньівикористовується органами Держгеокадастру для видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку. Відповідно до ст. ст. 13, 15, 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати за землю використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Нормативна грошова оцінка проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Тобто технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське не затверджується щорічно. Щорічно можна отримати витяг з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки.
Отже, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0146 є належним та допустимим доказом, що підтверджують дані про нормативну грошову оцінку (вартість земельної ділянки), а інформація (дані), визначена у цих витягах, є обов'язковою під час проведення розрахунку (визначення) орендної плати, суми, яку мав отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.
У постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 01.03.2024 у справі № 910/17615/20 зазначено: по-перше, провадження у справі слід зупиняти лише за наявності беззаперечних підстав для цього; по-друге, під неможливістю розгляду справи до вирішення іншої справи необхідно розуміти те, що обставини, які розглядаються в такій справі, не можуть бути встановлені судом самостійно через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок непідвідомчості, обмеженості предметом позову, неможливості розгляду тотожної справи, черговості розгляду вимог тощо; по-третє, обов'язкова пов'язаність справи, що зупиняється, з іншою, в якій суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на докази у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Отже, наявні у матеріалах справи докази дозволяють надати їм оцінку без очікування результатів розгляду ініційованих відповідачем інших судових справ. На підставі документів, які долучено до матеріалів справи, суд може самостійно встановити наявність чи відсутність обставин, які є підставою для стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки, надати оцінку поданим сторонами доказам та зробити висновок про задоволення чи відмову у задоволенні позову.
Крім того, сама по собі взаємопов'язаність двох справ ще не свідчить про неможливість розгляду однієї справи до прийняття рішення в іншій справі.
Суд зазначає, що в даному цьому випадку відсутня об'єктивна неможливість розгляду справи №904/1171/26 до вирішення справи № 160/1941/26 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Окрім цього, у справі №160/1941/26 ухвалою Дніпропетровського окружного суду від 30.03.2026 призначено експертизу з питань землеустрою. Провадження у справі № 160/1941/26 зупинено до одержання судом результатів експертизи.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
В ході проведення підготовчого засідання 02.06.2026 судом, відповідно до вимог статті 182 Господарського процесуального кодексу України, були здійснені всі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Згідно з пунктом 18 частини 2 статті 182, пунктом 3 частини 2 статті 185 Господарського процесуального кодексу України суд за результатами підготовчого засідання постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання для розгляду справи по суті.
На підставі викладеного, керуючись статтею 177, пунктом 18 частини 2 статті 182, пунктом 3 частини 2 статті 185, статтями 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. В задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі відмовити.
2. Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті в засіданні на 23.06.2026 о 10:45год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в кабінеті №2-403 за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
3. Враховуючи запровадження воєнного стану в Україні, приймаючи до уваги неможливість забезпечення на даний час безпеки учасників судових проваджень, визнати явку представників в судове засідання необов'язковою.
Рекомендувати утриматися від безпосередньої участі у судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області та роз'яснити учасникам справи можливість подання пояснень, заяв чи клопотань не пізніше ніж за три дні до судового засідання на адресу суду:
- за допомогою сервісу "Електронний суд";
- засобами поштового зв'язку: 49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
4. Суд звертає увагу сторін, що ознайомлення з матеріалами справи можливе в системі "Електронний суд" шляхом подання відповідної заяви.
5. Повідомити учасників справи про те, що інформація у цій справі доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/spisok/csz\
6. Рекомендувати учасникам справи надати суду інформацію щодо всіх наявних засобів зв'язку для оперативного повідомлення про дату, час та місце підготовчого/судового засідання у справі (електронна пошта, номер телефону тощо).
Повідомити учасників справи, що з 18.10.2023 введено в дію Закон від 29.06.2023 №3200-ІХ щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами (далі - в ЄСІТС), яким встановлено, що:
- позовна заява, інші заяви по суті справи, а також будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Особа, яка подає до суду процесуальний документ в електронній формі через електронний кабінет, звільняється від обов'язку зазначення таких відомостей;
- особа, яка зареєструвала електронний кабінет, може подавати документи до суду в електронній формі виключно в ЄСІТС. Однак це не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі;
- учасникам справи, які мають електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення в електронній формі виключно через електронні кабінети в ЄСІТС, що не позбавляє права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою;
- процесуальні наслідки звернення до суду особи без реєстрації електронного кабінету встановлені Кодексом у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду. Такі наслідки застосовуються судом також, якщо інтереси особи, яка зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, представляє адвокат.
Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Господарський суд зазначає про те, що відповідно до Рекомендацій Ради суддів України, викладених у листі № 9рс-186/20 від 16.03.2020, сторони та інші учасники справи мають право подати до суду заяви про розгляд справ за їх відсутності. За умови надходження таких заяв від усіх учасників справи справа може бути розглянута судом за наявними матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 02.06.2026 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повну ухвалу складено -03.06.2026.
Суддя Н.Г. Назаренко