Рішення від 02.06.2026 по справі 706/832/26

Справа № 706/832/26

2/706/849/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2026 року Христинівський районний суд Черкаської області

в складі:

головуючого - судді Орендарчука М.П.,

за участі секретаря судового засідання Пізняк Т.В.,

представника позивача Микитовського С.О. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Уманської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави в особі позивача Христинівської міської ради, до ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Уманської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави в особі Христинівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою.

Просив усунути перешкоди у здійсненні Христинівською міською територіальною громадою права користування та розпорядження майном шляхом зобов'язання ОСОБА_1 повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4511 га за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160; сплачений судовий збір у розмірі 2662,40 грн стягнути з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури.

В обґрунтування позову позивач покликався на такі обставини. Рішенням Христинівської міської ради (далі по тексту - позивач) № 39-22/51- VIII від 22.05.2025 надано ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач) в оренду земельну ділянку площею 3,4511 га за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Ліщинівського старостинського округу Христинівської міської ради Уманського району Черкаської області з нормативно грошовою оцінкою 170 401,62 грн. Встановлено річну орендну плату у розмірі 20 448,19 грн та зобов'язано ОСОБА_1 укласти договір оренди. На виконання даного рішення між Христинівською міською радою та ОСОБА_1 03.06.2025 укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки. Згідно п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 3,4511 га (землі сільськогосподарського призначення), кадастровий номер 7124683500:04:001:0160 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с. Ліщинівка Уманського району Черкаської області. Договір укладено терміном на 1 (один) рік на підставі ст. 33 Закону України «Про оренду землі», ст. 126-1 Земельного кодексу України п.8 Договору). Пунктом 9 Договору визначено, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Орендна плата за користування земельною ділянкою становить 20 448,19 грн в рік. У разі використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства або умов договору оренди землі, в тому числі при перевищенні термінів освоєння земельної ділянки, орендна плата становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендар сплачує орендну плату у вказаному розмірі за весь період часу з моменту вчинення порушення або його виявлення (якщо момент вчинення встановити неможливо) і до моменту його усунення. Відповідно до п.п. 10, 11 Договору обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно рівними частинами до кінця поточного місяця. Право оренди земельної ділянки водного фонду у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано. Проте, відповідно до наданої Христинівською міською радою інформації ОСОБА_1 26.11.2025 сплатив 20448,19 грн орендної плати за користування земельною ділянкою за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160, що підтверджує факт використання орендарем об'єкта оренди. Окрім того, Уманською окружною прокуратурою у ході здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42026252100000034 від 10.04.2026 встановлено, що земельна ділянкою за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160 використовується для вирощення сільськогосподарської продукції. У межах кримінального провадження 24.04.2026 із залученням в якості спеціаліста представника ГУ Держгеокадастру в Черкаській області проведено огляди місця події - земельних ділянок за кадастровими номерами 7124683500:02:001:0099, 7124683500:02:001:0100; 7124683500:02:001:0101; 7124683500:04:002:0157; 7124683500:02:002:0055 7124683500:04:001:0160, які знаходяться в межах Христинівської міської ради Уманського району Черкаської області, у ході якого встановлено, що дані земельні ділянки підготовлені під посів, ґрунт оброблений. Таким чином, Христинівською міською радою всупереч приписів діючого законодавства, передано ОСОБА_1 земельну ділянку площею 3,4511 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без проведення земельних торгів, чим знівельовано конкурентні засади надання землі комунальної власності в оренду, що призвело до порушення визначальних матеріальних потреб жителів Христинівської міської територіальної громади.

У підготовчому засіданні представник позивача Микитовський С.О. позовні вимоги підтримав повністю.

Представник Христинівської міської ради у підготовче засідання не з'явився, проте від міської ради до суду надійшла заява про розгляд справи без участі її представника, міська рада позов підтримує та просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з'явився, однак від нього до суду надійшла заява про визнання позову та проведення засідання без його участі.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника Христинівської міської ради та відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази у справі: копії заяви ОСОБА_1 від 15.05.2025, протоколу № 3 засідання постійнодіючої депутатської комісії з питань екології, природних ресурсів та земельних відносин Христинівської міської ради від 20.05.2025, витягу з протоколу пленарного засідання 39 сесії міської ради восьмого скликання від 22.05.2025, рішення Христинівської міської ради від 22.05.2025 № 39-22/51-VIII, договору оренди землі від 03.06.2025, листа Уманської окружної прокуратури до Христинівської міської ради за № 53/4-703ВИХ-25 від 07.10.2025, відповідь Христинівської міської ради за № 03-10-12-4621 від 21.10.2025, Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 22.10.2025 під № 448903301, листа Уманської окружної прокуратури до Христинівської міської ради за № 53/4-208ВИХ-26 від 07.04.2026, відповідь Христинівської міської ради за № 03-10-12-2064 від 09.04.2026, протоколу огляду місця події від 24.04.2026 з фототаблицею до нього, листа Уманської окружної прокуратури до Христинівської міської ради за № 53/4-261вих-26 від 01.05.2026, відповідь Христинівської міської ради за № 03-10-12-2478 від 01.05.2026, листа Уманської окружної прокуратури до Христинівської міської ради за № 53/4-263ВИХ-26 від 01.05.2026, та інші письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Згідно ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Оскільки відповідач на стадії підготовчого провадження звернувся до суду із заявою, в якій зазначав про визнання позовних вимог, тому суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, в зв'язку з чим є підстави для ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення по справі.

Щодо підстав для представництва прокурором інтересів держави.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

За положеннями ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Ключовим для застосування норм ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та визначення згаданого елемента є поняття «інтерес держави».

У рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття «інтереси держави», висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Стаття 14 Конституції України встановлює, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Таким чином, законність надання її у використання, у тому числі, передача в оренду, безперечно становить інтерес держави.

Судом встановлено, що рішенням Христинівської міської ради від 22.05.2025 № 39-22/51-VIII надано відповідачу ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160 площею 3,4511 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в селі Ліщинівка Христинівської міської ради Уманського району Черкаської області терміном на один рік з нормативно грошовою оцінкою 170 401,62 грн, під 12% річних. Встановлено річну орендну плату у розмірі 20 448,19 грн.

На виконання зазначеного рішення органу місцевого самоврядування, 03.06.2025 між Христинівською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки (далі - Договір).

Згідно з п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 3,6511 га (землі сільськогосподарського призначення), кадастровий номер 7124683500:04:001:0160 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в селі Ліщинівка Уманського району Черкаської області. Договір укладено терміном на 1 рік з переважним правом орендаря на його продовження (п. 8 Договору). Пунктом 9 Договору визначено, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Орендна плата за користування земельною ділянкою становить 20 448,19 грн в рік. У разі використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства або умов договору оренди землі, в тому числі при перевищенні термінів освоєння земельної ділянки, орендна плата становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендар сплачує орендну плату у вказаному розмірі за весь період часу з моменту вчинення порушення або його виявлення (якщо момент вчинення встановити неможливо) і до моменту його усунення. Відповідно до п.п. 10, 11 Договору обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно рівними частинами до кінця поточного місяця.

Право оренди земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстроване, що стверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 22.10.2025 під № 448903301.

Відповідно до наданої Христинівською міською радою інформації ОСОБА_1 26.11.2025 сплатив 20 448,19 грн орендної плати за користування земельною ділянкою за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160, що підтверджує факт використання орендарем об'єкта оренди.

Таким чином, Христинівською міською радою всупереч приписів діючого законодавства, передано ОСОБА_1 земельну ділянку площею 3,4511 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без проведення земельних торгів, чим знівельовано конкурентні засади надання землі комунальної власності в оренду.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

За змістом ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок комунальної власності із постійного користування відповідно до цього Кодексу тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

За змістом положень ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 124 ЗК України унормовано, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

У відповідності до ч. 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

За ч. 1, 2 ст. 135 ЗК України, земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Тобто, прийняте 22.05.2025 Христинівською міською радою рішення № 39-22/51-VIII про передачу ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки площею 3,4511 га з кадастровим номером 7124683500:04:001:0160, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва суперечить вимогам земельного законодавства, та є незаконним.

Враховуючи викладене, необхідно усунути перешкоди у здійсненні Христинівською міською територіальною громадою права користування та розпорядження майном шляхом зобов'язання ОСОБА_1 повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4511 га з кадастровим номером 7124683500:04:001:0160.

Враховуючи зазначені вище обставини, позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій, та відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» суд вважає за необхідне звільненити його від сплати судового збору.

Верховний Суд неодноразово наголошував про доцільність значно ширшого тлумачення п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Необхідно усвідомлювати, що соціальне буття учасників бойових дій не обмежується виключно їхнім відповідним статусом. Якщо держава створює хибне враження у своїх громадян, які ризикуючи власним життям, захищали та захищають саме її існування, щодо реального соціального захисту цих громадян, то вона фактично самостійно підриває власні конституційні постулати.

Ухвала Верховного Суду від 3 липня 2024 року у справі № 567/79/23 (провадження № 61-16782 св 23).

Тому судові витрати компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст. 4, 12, 13, 76-81, 95, 141, 258, 259, 263-265, 272-273, 280, 282 352, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов заступника керівника Уманської окружної прокуратури Черкаської області (20301, Черкаська область, м. Умань, вул. Гайдамацька, 16, код ЄДРПОУ 02911119) в інтересах держави в особі Христинівської міської ради (20001, Черкаська область, Уманський район, м. Христинівка, вул. Соборна, 30, код ЄДРПОУ 33319218) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою задовольнити повністю.

Усунути перешкоди у здійсненні Христинівською міською територіальною громадою (код ЄДРПОУ - 33319218, вул. Соборна, 30, м. Христинівка Уманського району Черкаської області, 20001) права користування та розпорядження майном шляхом зобов'язання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4511 га за кадастровим номером 7124683500:04:001:0160.

Сплачений судовий збір у розмірі 2662,40 грн компенсувати Черкаській обласній прокуратурі (код ЄДРПОУ 02911119, місцезнаходження: бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18015, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складення рішення апеляційної скарги.

Суддя Михайло ОРЕНДАРЧУК