Ухвала від 02.06.2026 по справі 494/888/26

Березівський районний суд Одеської області

02.06.2026

Справа № 494/888/26

Провадження № 2-а/494/16/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2026 року Березівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Панчишина А.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Станілевич А.В.,

представника позивача Ковтун К.В.,

представника відповідача Кінди Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Березівка адміністративну справу за позовною заявою Ковтун Катерини Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

До Березівського районного суду Одеської області надійшли матеріали адміністративного позову Ковтун Катерин Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, у якому представник позивача просить:

визнати незаконною та скасувати постанову №595 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 27.03.2026 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 відносно громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Жовтневе, Самарівського району, Тюменської області, мешканки, АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , справу закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення;.

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати, а саме 1331,20 грн. сплаченого судового збору.

Позовна заява обґрунтована тим, що постановою №595 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 27.03.2026 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 відносно громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Жовтневе, Самарівського району. Тюменської області, мешканки, АДРЕСА_1 , неодруженої, працюючої в.о. директора КП «Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області», паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий 16.02.2001 р. Березівським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП: НОМЕР_1 , якою постановив: визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідальною за ведення військового обліку у КП «Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області», винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень.

Наказом № 320 - К від 01 серпня 2025 року «Про призначення відповідальної особи за ведення військового обліку» ОСОБА_3 інспектора з кадрів комунального підприємства Березівського району Одеської області, було призначено відповідальною за ведення військового обліку з правом виконувати роботи з відомостями, що становлять службову інформацію, якій присвоюється гриф «Для службового користування», з 01 серпня 2025 року.

Таким чином, ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорущення, яке зазначено в Постанові №595 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 27.03.2026 року.

Крім цього, постанова складена з вагомими порушеннями, а саме в постанові неправильно зазначені данні ОСОБА_1 , а саме неправильно зазначено по батькові замість правильного « ОСОБА_4 » написано неправильно « ОСОБА_5 », таким чином суб'єкт правопорушення визначений повністю неправильно і дана постанова зовсім не стосується ОСОБА_1 .

Представник позивача зазначає, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами. В даному випадку жодних доказів вчинення правопорушення немає, оскаржувана Постанова не відповідає обставинам справи та містить зовсім іншу інформацію.

Враховуючи наведене, просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне.

Згідно статей 21, 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підприємства, установи і організації зобов'язані:

сприяти територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню та/або регіональним органам Служби безпеки України, відповідним підрозділам розвідувальних органів України у їхній роботі в мирний час та в особливий період;

забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів із подальшою компенсацією витрат за здійснення такого процесу з Державного бюджету України, яка здійснюється не пізніше ніж через місяць після подання відповідного звернення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку;

сприяти своїм працівникам, які є резервістами, у виконанні ними обов'язків служби у військовому резерві та своєчасному їх направленню до органів військового управління, військових частин;

В свою чергу, громадяни щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації зобов'язані:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

На виконання статті 33 Закону № 2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.

Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N° 1487 від 30.12.2022 року (далі Порядок N° 1487) передбачено, що організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників.

Пунктом 33 Порядку № 1487 Персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях ведеться за списками персонального військового обліку.

Пунктом 34 Порядку №1487 серед іншого встановлено, що з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, в яких вони перебувають на військовому обліку.

Пунктом 40 Порядку № 1487 передбачено, що щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств, установ, організацій.

Оскільки ОСОБА_1 не виконує покладені на неї обов'язки, як керівник КП «Раухівєьке комунальне підприємство» Раухівської селищна рада Березівського району Одеської області, передбачені Порядком №1487 та Порядку №560, 23.03.2026 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 була надіслана вимога керівнику КП «Раухівського комунального підприємства» Раухівської селищної ради про необхідність її прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 з документами для проведення щорічної звірки обліку призовників.

26.03.2026 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 було складено протокол № 246 про адміністративне правопорушення на керівника (в.о. директора) КП «Раухівське комунальне підприємство» Раухівської селищної ради, відповідно до якого, вона в умовах особливого періоду порушила правила військового обліку, а саме, порушила вимоги Порядку №1487 та Порядку №560, чим вчинила а адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

27.03.2026 року під час розгляду адміністративної справи було встановлено, що ОСОБА_1 систематично порушує правила військового обліку, а саме - неналежним чином виконуються вимоги Порядку №1487, та Порядку №560, на підприємстві порушено вимоги до ведення військового обліку, не проводиться звірка облікових даних військовозобов'язаних з ІНФОРМАЦІЯ_6 , не надано звітність. Керівником не здійснено належного контролю за веденням військового обліку. Крім того, в протоколі № 246 про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 визнала факт порушення вимог Порядку № 1487, що підтверджує скоєння останньою адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного представник відповідача просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 595 від 27 березня 2026 року за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, у повному обсязі.

Представник позивача подала відповідь на відзив у якому зазначила наступне. Починаючи з січня 2026 року на Підприємстві, де працює позивач, наявне листування з ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме в наявності є Розпорядження Березівської районної військової адміністрації Одеської області № 02/А-2026 від 08.01.2026 року «Про стан військового обліку і бронювання військовозобов'язаних на підприємствах, в установах, організаціях, навчальних закладах і органах місцевого самоврядування району у 2025 році та завдання на 2026 рік» з додатком «План проведення перевірок стану ведення військового обліку у виконавчих комітетах міської, селищних та сільських рад, підприємствах та установах, які розташовані на території Березівського району на 2026 рік». В розділі «Об'єкти перевірки» в рядку 43 зазначено КП «Раухівське РКП», перевірка даного об'єкта була призначена на 15 травня 2026 року.

Таким чином, відповідачем був розроблений план проведення перевірок стану ведення військового обліку у виконавчих комітетах міської, селищних та сільських рад, підприємствах та установах, які розташовані на території Березівського району на 2026 рік». В даному плані стоїть конкретна дата на яку призначена перевірка стану ведення військового обліку в КП «Раухівське РКП». Жодним чином не згадуються інші дати чи строки для надання звітності.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, які є аналогічними по суті до відзиву.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали адміністративного позову передані для розгляду судді Панчишину А.Ю.

Ухвалою Березівського районного суду Одеської області від 07.05.2026 відкрите провадження у адміністративній справі, справа призначена до судового розгляду з повідомленням (викликом) сторін та призначенням судового засідання на 02.06.2026.

У судове засідання з'явилась представник позивача - адвокат Ковтун К.В. надала пояснення на підтримку позовних вимог.

Представник відповідача також з'явилася в судове засідання, надала пояснення на підтримку поданого відзиву.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.

Засади оборони України, а також повноваження органів державної влади, основні функції та завдання органів військового управління, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб, права та обов'язки громадян України у сфері оборони визначаються Законом України «Про оборону України».

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено: особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оборону України» громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі по тексту - Закон № 3543-XII).

Згідно ст.1 Закону №3543-ХІІ особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» підприємства, установи і організації не можуть відмовлятися від виконання мобілізаційних завдань (замовлень), якщо з урахуванням мобілізаційного розгортання їх можливості дають змогу виконувати ці мобілізаційні завдання (замовлення).

Пунктом 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року (далі Порядок №1487) передбачено, що організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників.

Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію підприємства, установи і організації зобов'язані: надавати відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування інформацію, необхідну для планування і здійснення мобілізаційних заходів; утворювати мобілізаційні підрозділи та призначати працівників з питань мобілізаційної роботи.

Відповідно до п. 2 Постанови №1487 від 30.12. 2022 року Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками.

Відповідно до п. 16 Постанови №1487 від 30.12. 2022 року Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Відповідно до п. 33 Постанови №1487 від 30.12. 2022 року Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях ведеться за списками персонального військового обліку.

Відповідно до абз.9 п. 34 Постанови №1487 від 30.12. 2022 року Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють: періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

Відповідно до ч.2 ст. 16 Закону України Про оборону України посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності: виконують передбачені законодавством обов'язки у сфері оборони; забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання; несуть відповідальність за підготовку підприємств, установ та організацій до виконання мобілізаційних завдань, збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд встановив, що постановою №595 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 27.03.2026 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 відносно громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Жовтневе, Самарівського району. Тюменської області, мешканки, АДРЕСА_1 , неодруженої, працюючої в.о. директора КП «Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області», паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий 16.02.2001 р. Березівським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП: НОМЕР_1 , якою постановив: визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідальною за ведення військового обліку у КП «Раухівської селищної ради Березівського району Одеської області», винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень.

Станом на момент винесення оскаржуваної постанови, позивачем вже було видано наказ № 320 - К від 01 серпня 2025 року «Про призначення відповідальної особи за ведення військового обліку» ОСОБА_3 інспектора з кадрів комунального підприємства Березівського району Одеської області, було призначено відповідальною за ведення військового обліку з правом виконувати роботи з відомостями, що становлять службову інформацію, якій присвоюється гриф «Для службового користування», з 01 серпня 2025 року.

В оскаржуваній постанові неправильно зазначені данні ОСОБА_1 , а саме неправильно зазначено по батькові замість правильного « ОСОБА_4 » написано неправильно « ОСОБА_5 », таким чином суб'єкт правопорушення визначений неправильно.

З долученого до матеріалів цивільної справи Розпорядження Березівської районної військової адміністрації Одеської області №02/А-2026 від 08.01.2026 року «Про стан військового обліку і бронювання військовозобов'язаних на підприємствах, в установах, організаціях, навчальних закладах і органах місцевого самоврядування району у 2025 році та завдання на 2026 рік» та додатку «План проведення перевірок стану ведення військового обліку у виконавчих комітетах міської, селищних та сільських рад, підприємствах та установах, які розташовані на території Березівського району на 2026 рік», вбачається, що в розділі «Об'єкти перевірки» в рядку 43 зазначено КП «Раухівське РКП», перевірка даного об'єкта була призначена на 15 травня 2026 року

Таким чином, відповідачем був розроблений план проведення перевірок стану ведення військового обліку у виконавчих комітетах міської, селищних та сільських рад, підприємствах та установах, які розташовані на території Березівського району на 2026 рік». В даному плані стоїть конкретна дата на яку призначена перевірка стану ведення військового обліку у КП «Раухівське РКП». Жодним чином не згадуються інші дати чи строки для надання звітності.

27 березня 2026 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 , виносячи оскаржувану постанову про порушення ОСОБА_6 вимог постанови КМУ №1487 ТА 560 щодо надання звітності (не проведення звіряння списків персонального військового обліку) діяв передчасно та не у спосіб встановлений законом.

Окрім того, відповідачем не було з'ясовано ту обставину, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення в КП «Раухівське РКП курівником було призначено відповідальну особу за ведення військового обліку» ОСОБА_3 інспектора з кадрів комунального підприємства.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, у зв'язку із встановленням судом відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП в діяннях позивача, зазначене є підставою для скасування постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись статтями 205, 241, 242, 244, 246, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Ковтун Катерин Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_7 від 27 березня 2026 року №595, якою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати за подання позовної заяви у розмірі 665 грн 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження-з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Панчишин А.Ю.