Ухвала від 04.05.2026 по справі 497/1165/26

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

04.05.2026

Справа № 497/1165/26

Провадження № 1-кп/497/158/26

УХВАЛА

про призначення підготовчого судового засідання

04.05.26 року суддя Болградського районного суду Одеської області ОСОБА_1 , ознайомившись у приміщенні суду в м.Болград з обвинувальним актом та доданими до нього матеріалами кримінального провадження №12026166270000040 від 28.04.2026 року відносно ОСОБА_2 , що обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст.125ч.1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

01.05.2026 року до Болградського районного суду Одеської області з Болградської окружної прокуратури Одеської області надійшов вищевказаний обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні.

Відповідно до ст.ст.291, 314 КПК України суд, після отримання обвинувального акту, призначає підготовче судове засідання не пізніше 5-ти днів з дня його надходження до суду.

Крім того, на виконання Рішення Ради суддів України №26 від 05.08.2022р., з метою економії коштів спеціального фонду державного бюджету України в умовах воєнного стану та нестабільної ситуації, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування двох оптимальних форм розгляду цієї справи: змішану (паперова і електронна) та електронну, - що дозволяє суттєво економити процесуальний час та кошти державного бюджету, пришвидшити розгляд справ та виготовлення остаточного судового рішення, та створює більше умов для забезпечення прозорості діяльності судів, підвищення рівня довіри громадян до суду, а також - покращує зручність та доступність учасників справ та заінтересованих осіб до правосуддя, гарантує утвердження таких принципів правосуддя як: гласність, відкритість, публічність, прозорість та доступність судового процесу; для чого роз'яснити учасникам судового проваджень необхідність використання ними функціоналу "Електронного кабінету" для подання суду заяв і документів та можливість ознайомлення з матеріалами справи і документами в електронній формі через свій електронний кабінет - у зв'язку з вимогами п.122 Положення "Про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи" (ЄСІТС/ЄСІКС), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 за №1845/0/15-21 (зі змінами), якими визначено, що до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі - залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, можуть за потреби роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі (п.122 в ред. Ріш. ВРП №977/0/15-23 від 12.10.2023р.).

Крім того, відповідно до ст.106-1 КПК України, "1. Інформаційно-комунікаційна система досудового розслідування - це система, яка забезпечує створення, збирання, зберігання, пошук, оброблення і передачу матеріалів та інформації (відомостей) у кримінальному провадженні. Порядок функціонування інформаційно-комунікаційної системи досудового розслідування визначається положенням, яке затверджується спільно Офісом Генерального прокурора, органом, у складі якого функціонує орган досудового розслідування, а також органом, що затверджує положення про систему, яка функціонує в суді відповідно до ст.35 цього Кодексу. Інформаційно-комунікаційна система досудового розслідування взаємодіє з Єдиним реєстром досудових розслідувань та системою, яка функціонує в суді відповідно до ст.35 цього Кодексу".

Впровадження інформаційно-комунікаційної системи досудового розслідування (ІКС ДР згадується як система "iCase") в Україні відбулося шляхом внесення змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК) України ЗУ №1498-IX 01.06.2021р., який набрав чинності 16.06.2021р. «Про внесення змін до КПК України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування» (яким КПКУ доповнено статтею 106-1 КПКУ "Інформаційно-телекомунікаційна система досудового розслідування") та ЗУ №3604-IX від 23.02.2024р., яким в тексті КПКУ слова "інформаційно-телекомунікаційна" в усіх відмінках і числах замінено словами "інформаційно-комунікаційна" у відповідному відмінку і числі, тобто, до введення в дію усіх модулів ЄСІТС/ЄСІКС ці дві назви є тотожними), - ключовими аспектами цих змін стало впровадження системи "iCase" - що забезпечує створення, збирання, зберігання, пошук, оброблення і передачу матеріалів та відомостей досудового розслідування в електронній формі, та її взаємодію з Єдиним реєстром досудових розслідувань (ЄРДР) та системою ЄСІТС/ЄСІКС, що функціонує в суді. Метою впровадження "iCase" та ЄСІС - є автоматизація процесів досудового розслідування та перехід на електронний документообіг; додатковим важливим завданням ЄСІКС є забезпечення електронної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами досудового розслідування «СМЕРЕКА» (Система менеджменту розслідувань, ескалації, контролю та аналізу) та «іКейс» (електронна кримінальна справа) - що спрямовані на цифровізацію досудового розслідування та судочинства в Україні. Вони покликані спростити роботу правоохоронців, забезпечити швидший обмін даними та підвищити ефективність розслідувань, зокрема в межах ЄСІКС. Згідно з вимогами КПК України, прокурори, як представники органів державної влади, зобов'язані в обов'язковому порядку реєструвати електронні кабінети в ЄСІТС (Електронному суді) і подавати суду процесуальні документи в електронній формі. Це регулюється не лише КПК України, а й суміжними процесуальними кодексами, зміни до яких були внесені Законом № 3200-IX, що набув чинності у жовтні 2023 року, таким чином, органи державної влади, до яких належить прокуратура, - входять до переліку осіб, які, станом на теперішній час, зобов'язані мати зареєстрований електронний кабінет в ЄСІТС і подавати суду процесуальні документи в електронній формі.

Відповідно до практики Верховного Суду, органи державної влади зобов'язані мати електронний кабінет для участі у судових процесах. У кримінальному провадженні, згідно з вимогами ст.юридичні особи, у т.ч. органи державної влади, в обов'язковому порядку зобов'язані реєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) та подавати до суду процесуальні документи в електронній формі, що забезпечує виконання вимог чинного законодавства щодо обміну документами через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окремі підсистеми (модулі), - учасникам справи, особливо представникам юридичних осіб - слід роз'яснити обов'язковість дотримання цих вимог процесуального Закону КПК України (з урахуванням змін щодо впровадження ЄСІТС), учасники, що використовують електронні кабінети, отримують та подають документи через підсистему "Електронний суд". З 2024 року ця норма діє імперативно для всіх державних органів. В разі, якщо прокурор не має електронного кабінету, документи можуть бути залишені судом без руху або повернуті.

Відповідно до ст.99ч.6 КПК України, суд має право зобов'язати учасника процесу надати документи в повному обсязі.

Згідно зі ст.35 КПК України (в редакції ЗУ №2147-VIII від 03.10.2017 та ЗУ №3604-IX від 23.02.2024 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи») "1. У суді функціонує Єдина судова інформаційно-комунікаційна система (ЄСІКС) та/або її окремі підсистеми (модулі), що забезпечують, зокрема: 1) об'єктивний і неупереджений розподіл матеріалів кримінального провадження між суддями з додержанням принципів черговості та однакової кількості проваджень для кожного судді; 2) визначення присяжних для судового розгляду з числа осіб, які внесені до списку присяжних; 3) надання фізичним та юридичним особам інформації про стан розгляду матеріалів кримінального провадження у порядку, передбаченому цим Кодексом; 4) реєстрацію вхідної і вихідної кореспонденції та етапів її руху; 5) участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади, органи місцевого самоврядування реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі та/або її окремих підсистемах (модулях) в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі та/або її окремих підсистемах (модулях) в добровільному порядку. Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі та/або її окремих підсистемах (модулях) не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом. 2. Матеріали кримінального провадження, скарги, заяви, клопотання та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, у порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі та/або її окремих підсистемах (модулях), яка здійснюється працівниками апарату відповідного суду в день надходження таких матеріалів».

Станом на 2026 слідчі та прокурори зобов'язані подавати до суду матеріали кримінального провадження не лише у паперовій, а й в електронній формі (оцифрованими), з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП), що, як вище зазначено, регламентується положеннями КПК України, зокрема з урахуванням змін щодо впровадження ЄСІТС, тому, станом на теперішній час, реєстрація прокурора в підсистемі «Електронний суд» (в межах ЄСІТС) є обов'язковою - ще з 18.10.2023р. - відповідно до змін, внесених до процесуального законодавства Законом №3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (далі - Закон), а саме, - з 18.10.2023р. юридичні особи обмежені в реалізації своїх процесуальних прав при вирішенні господарських справ, учасниками яких вони є, а з 20.02.2024р. - такі обмеження застосовуються до всіх юридичних осіб при зверненні до суду у всіх видах справ, оскільки Закон передбачає негативні правові наслідки для учасників судового процесу за відсутності зареєстрованого електронного кабінету в ЄСІТС (далі - Електронний суд), а саме, - суд має право не приймати відзив на позов, апеляційну або касаційну скаргу, пояснення третіх осіб та вирішити справу за наявними матеріалами в разі, якщо такі документи подані особою, що зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов'язку, суд, в такому разі, має повернути заяву про забезпечення позову, заяву про забезпечення доказів, а також інші письмові заяви, клопотання чи заперечення. Таким чином, Закон прямо фокусується на юридичних особах (включаючи органи державної влади); а тому прокурори, що діють від імені держави, - також зобов'язані використовувати електронні кабінети.

Щодо реєстрації в підсистемі "Електронний суд" Окружних прокуратур та інших організацій, які не мають ЄДРПОУ - вони зобов'язані, згідно вищевказаних ЗУ, мати вже сформовані умовні коди ЄДРПОУ (наприклад, для внутрішнього використання відокремленими підрозділами), - таким установам пропонується сформувати код за принципом: ЄДРПОУ основного підрозділу + 2 додаткові цифри. Приклад: Київська міська прокуратура - 02910019; Голосіївська окружна прокуратура міста Києва - 0291001921; Печерська окружна прокуратура міста Києва - 0291001926, тощо.

Ст.321 КПК України регламентовано, що "... головуючий у судовому засіданні керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності та порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками кримінального провадження їхніх процесуальних прав і виконання ними обов'язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення з'ясування всіх обставин кримінального провадження, ... вживає необхідні заходи для забезпечення у судовому засіданні належного порядку".

Таким чином, оскільки суддею, що визначений головуючим у справі, в ході вирішення питання щодо призначення підготовчого судового засідання з'ясовано, що обвинувальний акт до суду не був поданий прокурором, як представником державного органу, через електронний кабінет підсистеми ЄСІКС "Електронний суд", - прокурору слід роз'яснити його обов'язок подавати суду у подальшому документи через спеціальні інформаційно-телекомунікаційні системи досудового розслідування та підсистеми «Електронний суд» ЄСІКС, оскільки КПК України запроваджена обов'язковість цифрової форми. А, в разі відсутності повного автоматичного обміну між системами досудового розслідування та суду, слідчий/прокурор зобов'язаний надавати оцифровані докази в електронній формі - на флеш-носіях (у сканованому виді) або через електронні канали зв'язку.

Так, ще на стадії відкриття матеріалів, згідно вимог ст.290 КПК України, сторона обвинувачення зобов'язана відкрити матеріали провадження захисту, і ці ж матеріали в оцифрованому виді передати суду через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС, що передбачає використання електронних кабінетів, - як то зазначено у вищевказаних процесуально-правових нормах, оскільки пряма вимога надання матеріалів у цифровому виді (скан-копії, цифрові файли) з КЕП, тощо - базується на нормах КПКУ про електронні документи та вимогах щодо роботи ЄСІТС/ЄСІКС, і це підтверджується позицією Верховного Суду, Державної судової адміністрації та "Тимчасовим положенням", що затверджене Наказом НАБУ та Офісу Генерального прокурора від 24.11.2021р. №164/378 - яке визначає мету, основні завдання та функції, структуру, суб'єктів, користувачів, а також загальні засади функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування “іКейс» на час її дослідної експлуатації. Положення розроблено з урахуванням положень КПК України, законів України «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про прокуратуру», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про телекомунікації», «Про Національну систему конфіденційного зв'язку», «Про електронні документи та документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та інших нормативно-правових актів.

Оскільки вищевказаний обвинувальний акт до суду поданий в паперовому виді, супровідна не містить переконливих доводів про технічні збої ЄСІТС (ЄСІКС) чи посилання на інші виняткові обставини унеможливлення подання обвинувального акту прокурором, як представником юридичної особи - державного органу - через електронний кабінет підсистеми ЄСІТС/ЄСІКС "Електронний суд", але обвинувальний акт вже відскановано працівниками суду, - прокурору необхідно роз'яснити, що він, як й інші учасники даної справи - юридичні особи, - на виконання вимог чинного законодавства, зобов'язаний усі документи і докази у подальшому надавати суду через електронний кабінет підсистеми "Електронний суд" або в оцифрованому виді на цифровому носії для долучення до матеріалів електронної справи. Так, Закон ще залишає іншим учасникам процесу право подавати документи у паперовій формі в ході судового засідання, проте єдиним правильним способом подання документів до суду для юридичних осіб - є саме електронна форма з застосуванням функціоналу електронного кабінету, оскільки суд зобов'язаний реєструвати справи і усі її матеріали в електронному виді навіть за умови надходження матеріалів до суду в паперовому виді, а також, з огляду на ті ж вимоги чинного процесуального законодавства, - суд має надсилати судові рішення і виклики особам, що зареєстровані добровільно або зобов'язані Законом зареєструватися в електронному кабінеті в підсистемі "Електронний суд" - виключно в такий кабінет, і це є належним повідомленням сторони та спричиняє для неї процесуальні наслідки і початок відліку процесуальних строків, а також сприяє пришвидшенню процесуального розгляду справ судом, оскільки скорочує час учасникам процесів на ознайомлення з матеріалами справи та час на подання матеріалів (без відвідування поштового відділення або канцелярії суду) - який не залежить в таких випадках від дат судового засідання та не залежить від часів роботу судової установи/судді, а також зберігає процесуальний час на обробку матеріалів (сканування і долучення до електронної справи) що в умовах дефіциту кадрів і матеріалів (паперу, картриджів) - є можливістю виконання судами сучасних вимог суспільства, зокрема, ЄСПЛ - стосовно розгляду справ у якомога найкоротші строки. Відеоінструкція про реєстрацію в електронному кабінеті: https://www.youtube.com/watch?v=bD83fM28x3I&t=101s.

Таким чином, оскільки юридичні особи, у т.ч. органи державної влади, в обов'язковому порядку зобов'язані реєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) та подавати до суду процесуальні документи в електронній формі, що забезпечує виконання вимог чинного законодавства щодо обміну документами через ЄСІКС або її окремі підсистеми (модулі), - учасникам справи, особливо представникам юридичних осіб - слід роз'яснити обов'язковість дотримання цих вимог процесуального Закону, що підтверджено судовою практикою - роз'яснено ВП ВС, у постанові від 13.09.2023 (спр. №204/2321/22), - що законодавцем допускається подання фізичною особою нарівні з паперовою формою, зокрема, апеляційних скарг в електронній формі з обов'язковим їх скріпленням власним кваліфікованим електронним підписом учасника справи та подання такого документу через підсистеми «Електронний суд» і «Електронний кабінет», або з використанням офіційної електронної адреси з засвідченням кваліфікованим електронним підписом. Звернення фізичної особи до суду через офіційну електронну адресу суду з процесуальним електронним документом, який підписаний електронним цифровим підписом, є належним та правомірним способом звернення до суду, що ототожнюється зі зверненням до суду через канцелярію або традиційними засобами поштового зв'язку і має кваліфікуватися саме як безпосереднє звернення до суду. Однак, підкреслила ВП ВС, ці висновки не стосуються: адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, судових експертів, державних органів та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання державного та комунального секторів економіки, - які реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Такі заходи вживаються законодавцем з-за недостатнього фінансування роботи судів в умовах воєнного стану та незаповнення вакансій; адже в працівників суду і суддів, що залишилися працювати - обмежені можливості виконувати подвійну чи додаткову роботу, не передбачену чинним процесуальним Законом, - з-за відсутності достатнього вільного часу на це через надмірну навантаженість кількістю справ і функцій, які на них покладаються законодавчими змінами - кількість яких і складність постійно збільшуються. Тому учасникам судового провадження слід роз'яснити вимоги чинного законодавства стосовно необхідності подання документів до суду в електронній формі, - що значно скоротить процесуальний час розгляду справ, а особам, які зобов'язані подавати суду відповідні письмові заяви та докази через свій електронний кабінет підсистеми "Електронний суд", - роз'яснити про необхідність надання іншим учасникам справи цих документів у паперовій формі (або надсиланням до електронного кабінету), з одночасним наданням їх суду у паперовому виді для долучення до матеріалів паперової справи, з якими учасники справ можуть знайомитися у суді.

Таким чином, керуючись ст.ст.35,106-1,314ч.1,290,291,321 КПК України, п.122 Положення "Про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи", затвердженого рішенням ВРП 17.08.2021 за №1845/0/15-21 (зі змінами, від 13.01.2026р, суд

ПОСТАНОВИВ:

Призначити підготовче судове засідання у кримінальній справі з обвинувальним актом у кримінальному провадженні №12026166270000040 від 28.04.2026 за ст.125ч.1 КК України відносно ОСОБА_2 , - на 10:30 годину 02.06.2026 року у приміщенні Болградського районного суду Одеської області, за адресою: вул.25 Серпня,192, м.Болград Одеської області, зала №10.

Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у змішаній формі (паперовій та електронній).

Про час, місце і дату підготовчого судового засідання повідомити учасників судового провадження, - а обвинуваченому роз'яснити, що він зобов'язаний прибути до суду разом з паспортом.

Роз'яснити учасникам справи, що фізичні особи мають право, а юридичні особи (у т.ч. органи державної влади, зокрема, прокурор), - зобов'язані зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) та повідомити про це суд у підготовчому судовому засіданні, та у подальшому подавати до суду процесуальні документи (заяви, клопотання, аудіо- і відео- та письмові докази) - в електронній/цифровій формі, що забезпечить виконання вимог чинного законодавства щодо обміну документами між учасниками провадження і судом, - зокрема, юридичними особами, - через ЄСІТС або її окремі підсистеми (модулі).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1