01.02.11
Чернігівської області
14000, м. Чернігів, тел. (462) 67-28-47
проспект Миру, 20
Іменем України
“ 24 ” січня 2011 року справа № 18/47/10
За позовом Чернігівського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області
14017, м. Чернігів, вул. Малясова, 12
До Куликівського виробничого управління житлово -комунального господарства
16300, смт. Куликівка, вул. Набережна, 5
про стягнення 130 408 грн. 00 коп.
Суддя А.С.Сидоренко
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Польгуй В.В. -нач. Куликівського ВУ ЖКГ, дов. від 19.11.2010р. № 4; Митус В.О. -юрист, дов. від 04.11.2010р. № 2; Кит Н.П. -гол. інженер, дов. від 04.11.2010р. № 3
від Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області: Степанець І.П. -зав. сектора прав. забезпечення, дов. від 06.10.2010р. № 02-10/246
В судовому засіданні взяли участь: Брей Г.П. - пом. Чернігівського міжрайонного природоохоронного прокурора, посв. від 22.06.2010р. № 49, Федоренко О.Д. -нач. відділу регулювання, нормування та лімітування природних ресурсів Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області, посв. № 17, Швидка А.М. -гол. спец. відділу регулювання, нормування та лімітування природних ресурсів Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області, посв. № 19
Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні 24.01.2011р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 24.01.2011р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Чернігівським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області (надалі - позивач) заявлено позов до Куликівського виробничого управління житлово -комунального господарства (надалі -відповідач) про відшкодування шкоди в розмірі 130408,00 грн., завданої внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів -порушення правил спеціального водокористування шляхом самовільного забору води з артезіанських свердловин в об'ємі 26,8 тис. м3 за період з 24.05.2010р. по 03.08.2010р.
Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується розпискою від 01.12.2010р. про оримання ухвали господарського суду про порушення провадження у справі.
До початку судового засідання від позивача надійшло клопотання (від 07.12.2010р. № 04-06/3802) про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечити явку повноважного представника в призначене на 09.12.2010р. судове засідання через необхідність його перебування в судовому засіданні Чернігівського окружного адміністративного суду.
Листом господарського суду від 22.12.2010р. № 18/47/3215 позивач був повідомлений про оголошену в судовому засіданні 21.12.2010р. перерву до 12.01.2011р. до 10 год. 30 хв., проте в судове засідання 12.01.2011р. не з'явився, причини неявки до суду не повідомив.
Ухвала господарського суду про відкладення розгляду справи від 12.01.2011р. була отримана позивачем, що підтверджується розпискою від 20.01.2011р. про її оримання, однак до суду позивач не з'явився, причини неявки до суду не повідомив.
Одночасно позивач повідомив про підтримання позову, заявленого Чернігівським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, вказуючи, що він вчасно (в квітні 2010 року) звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області з клопотанням про продовження терміну спеціального водокористування. Однак, по незалежним від відповідача причинам, відповідний дозвіл був йому наданий лише 31.08.2010р. Оскільки одним з основних видів діяльності відповідача являється забезпечення житлового фонду смт. Куликівка водопостачанням, відповідач не міг не здійснювати забір води протягом усього часу переоформлення дозволу.
Представник та посадові особи Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області в судовому засіданні пояснили, що відповідач дійсно в квітні 2010 року звертався до управління з метою продовження терміну спеціального водокористування. У зв'язку із зміною умов водокористування, відповідачу було надано роз'яснення щодо документів, які слід підготувати для продовження терміну дозволу. В липні 2010 року відповідач через дозвільний центр Чернігівської міської ради звернувся із заявою про видачу дозвілу на спеціальне водокористування, проте у зв'язку з тим, що подані до заяви документи містили ряд недоліків, у видачі відповідного дозволу було відмовлено. Після доопрацювання документів та повторного звернення, 31.08.2010р. відповідачеві був виданий дозвіл на спеціальне водокористування.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення прокурора, повноважних представників сторін, посадових осіб Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Куликівське виробниче управління житлово - комунального господарства зареєстроване розпорядженням Куликівської районної державної адміністрації від 04.04.1995р. за адресою: смт. Куликівка, вул. Набережна, 5
03 серпня 2010 року службовими особами позивача в присутності начальника Куликівського ВУ ЖКГ Польгуя В.В. була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої був складений акт № 120/07.
Дана перевірка була проведена на підставі направлення № 727 згідно плану роботи Держекоінспекції на третій квартал 2010р.
Під час перевірки було встановлено, що виробничим управлінням експлуатуються сім артезіанськіх свердловин. За період з 24.05.2010р. по 03.08.2010р. Куликівським ВУ ЖКГ самовільно без наявності дозволу на спеціальне водокористування забрано 26,8 тис. м3 питної води, чим порушено вимоги п. 9 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України.
Акт перевірки був підписаний службовими особами позивача та начальником Куликівського ВУ ЖКГ. Останнім також був отриманий один екземпляр акту.
Одночасно службовими особами позивача був складений припис № 95/07 щодо забезпечення отримання до 03.11.2010р. дозволу на спеціальне водокористування.
Даний припис був прийнятий відповідачем до виконання, що підтверджується підписом начальника Куликівського ВУ ЖКГ на копії припису.
Об'єм забраної води з артезіанських свердловин в кількості 26,8 тис. м3 за період з 24.05.2010р. по 03.08.2010р. визначений позивачем відповідно до довідки Куликівського ВУ ЖКГ від 05.08.2010р. № 88.
На підставі акту перевірки від 03.08.2010р. № 120/07, керуючись п. 9 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783 (надалі -Методика) позивачем було розраховано відповідні збитки за формулою 23 в розмірі 130408,00 грн.
До того ж, службовою особою позивача 03 серпня 2010 року був складений протокол № 000352 про адміністративне правопорушення, вчинене начальником Куликівського ВУ ЖКГ Польгуєм В.В. і яке полягає у самовільному, без наявності відповідного дозволу, видобутку підземних прісних вод.
Постановою від 03.08.2010р. № 149/07 на начальника Куликівського ВУ ЖКГ накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн. і було зобов'язано сплатити цю суму протягом п'ятнадцяти днів.
Також, службовою особою позивача 03 серпня 2010 року був складений протокол № 001058 про адміністративне правопорушення, вчинене головним інженером Куликівського ВУ ЖКГ Кит Н.П. і яке полягає у самовільному, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування, заборі для потреб господарства 26,8 м3 води.
Постановою від 03.08.2010р. № 150/07 на головного інженера Куликівського ВУ ЖКГ накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. і було зобов'язано сплатити цю суму протягом п'ятнадцяти днів.
Згідно платіжного доручення від 13.08.2010р. № 148 відповідач, на підставі постанов від 03.08.2010р. 149/07 та № 150/07, сплатив штраф в сумі 255,00 грн.
Згідно п. п. 8 п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2001р. № 1520, Держекоінспекція має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Позивач звертався до відповідача з претензією (№ 04-03/2535 від 10.08.2010р.) про відшкодування збитків в сумі 130408,00 грн. в місячний термін. Одночасно позивач повідомив про намір звернення до господарського суду Чернігівської області з відповідним позовом про стягнення збитків у разі відмови від добровільного відшкодування шкоди.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Пункт 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України передбачає, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування -це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Згідно ст. 49 Водного кодексу України,
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Спеціальне водокористування є платним.
Стаття 50 Водного кодексу України передбачає, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років).
У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування.
Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Пунктом 6 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321 встановлено, що у разі коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спеціального водокористування може бути продовжено, але не більше ніж на період відповідно коротко- або довготермінового водокористування органом, що видав дозвіл, про що у дозволі робиться відповідна відмітка.
Під час розгляду даної справи було встановлено, що відповідачем були змінені умови спеціального водокористування шляхом розробки ще однієї свердловини, у зв'язку з чим дозвіл на спеціальне водокористування підлягав переоформленню.
Як вбачається з матеріалів справи, забір води відповідач здійснював на підставі дозволу на спеціальне водокористування Укр № 3511 А/Чрн, термін дії якого з 23.05.2007р. по 23.05.2010р.
Вказаний дозвіл містить посилання на те, що для продовження терміну дії дозволу на спеціальне водокористування за місяць до його закінчення необхідно звернутися до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області.
Згідно листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області від 14.01.2011р. № 07-05/91, відповідач в квітні 2010 року в усній формі звертався до спеціалістів профільного відділу з питання процедури продовження терміну дії дозволу на спеціальне водокористування. Відповідачеві був наданий перелік документів, які необхідно надати для отримання дозволу, обов'язкові форми документів та роз'яснення щодо порядку їх оформлення.
З метою підготовки відповідних документів відповідач 19 травня 2010р. (лист № 58) звертався до північного державного регіонального геологічного підприємства „Північгеологія” із заявою про підготовку матеріалів до погодження на спеціальне водокористування артезіанських свердловин.
Листом від 03.06.2010р. № 1-69-к північне державне регіональне геологічне підприємство „Північгеологія” погодило умови на спеціальне водокористування підземними водами.
21 червня 2010р. відповідач звертався до Деснянського басейнового управління водних ресурсів Чернігівського міжрайонного управління водного господарства (лист № 35) із заявою про надання довідки про відомчу належність скидного каналу від очисних споруд до каналу К-17.
Деснянське басейнове управління водних ресурсів Чернігівського міжрайонного управління водного господарства повідомило, що скидний канал Куликівських очисних споруд не відноситься до осушувальної системи „Краснянська” та не знаходиться на балансі управління (лист від 24.06.2010р. № 409).
25 червня 2010р. відповідач звертався до товариства з обмеженою відповідальністю „Полісся” (лист № 79) з проханням надати довідку про відомчу належність до меліоративної системи господарства каналу для скиду очищених вод від очисних споруд Куликівського ВУ ЖКГ до каналу К-17-7-1-1 осушувальної системи колишнього колгоспу ім. Жданова.
13 липня 2010р. відповідач звертався до Деснянського басейнового управління водних ресурсів Чернігівського міжрайонного управління водного господарства (лист № 84) з проханням надати довідку щодо проведення відбору та лабораторного контролю зворотних вод по контрольних створах очисних споруд Куликівського ВУ ЖКГ лабораторією басейнового управління водних ресурсів в 2009р.
09 серпня 2010р. надсилав лист (№ 89) на ім'я голови Куликівської районної державної адміністрації про надання допомоги у вирішенні питання відомчої належності системи меліоративних каналів К-17-7-1-1, К-17-8-1, К-17-7, що належали колишньому колгоспу ім. Жданова.
Також відповідачем були підготовлені:
- копії паспортів артсвердловин;
- обґрунтування потреби у воді (розрахунок водоспоживання і водовідведення);
- витяг з рішення Куликівської селищної ради чотирнадцятої сесії п'ятого скликання від 18.07.2008р. „Про затвердження тарифів на послуги водопостачання та водовідведення по Куликівському ВУ ЖКГ”;
- розрахунок обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення, надані населенню Куликівським ВУ ЖКГ (2000 -2008р.р.), затверджений головою Куликівської селищної ради;
- довідку Куликівської районної санітарно -епідеміологічної станції, згідно якої за період з 01.05.2010р. по 01.12.2010р. проводились дослідження на бактеріологічні та санітарно -хімічні показники (на підставі угоди від 01.01.2010р.), згідно яких вода відповідає ДСан ПіНу 2.2.4-171-10 „Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”;
- лист товариства з обмеженою відповідальністю „Полісся” від 08.10.2007р. № 44, а також акт передачі -прийняття у приватну власність, або надання у користування меліорованої ділянки, основних меліоративних фондів паривтаному формуванню ТОВ „Полісся”, інформацію по меліоративних системах району станом на 15.10.2007р. та інформацію про хід передачі внутрішньогосподарських еліоративних систем у комунальну власність по Куликівському району станом на 01 вересня 2007р.
Згідно ст. 1 Закону України від 06.09.2005р. № 2806-IV „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” (надалі -Закон № 2806-IV), дозвільна система у сфері господарської діяльності -сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, державними адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, видачею дублікатів, анулюванням документів дозвільного характеру.
Дозвільні органи -органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру.
Дозвільний центр -робочий орган відповідної міської ради міста обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення (її виконавчого органу), районної та районної у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, Севастопольської міської державної адміністрації, в якому представники місцевих дозвільних органів та державний адміністратор діють за принципом організаційної єдності щодо видачі документів дозвільного характеру, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру.
Згідно ст. 7 Закону № 2806-IV, видача документів дозвільного характеру місцевими дозвільними органами здійснюється в дозвільному центрі державним адміністратором або представником місцевого дозвільного органу за принципом організаційної єдності.
Суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа подає державному адміністратору чи представнику відповідного місцевого дозвільного органу, які здійснюють прийом суб'єктів господарювання в дозвільному центрі, заяву, форма якої затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу та за погодженням з дозвільними органами.
До заяви додаються:
витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
документи, необхідні для видачі документа дозвільного характеру, передбачені законодавством, яким регулюються відносини щодо одержання такого документа.
Документами, необхідними для видачі документа дозвільного характеру, можуть визначатися документи, що безпосередньо пов'язані з підтвердженням можливості суб'єкта господарювання провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або види господарської діяльності.
Заява та документи, що додаються до неї, подаються в одному примірнику особисто суб'єктом господарювання (керівником юридичної особи, фізичною особою - підприємцем) або уповноваженою ним особою.
Заява та документи, що додаються до неї, можуть бути надіслані рекомендованим листом з описом вкладення, при цьому підпис заявника (фізичної особи - підприємця) та уповноваженої ним особи засвідчується нотаріально.
Державний адміністратор перевіряє документи, що посвідчують особу заявника, та реєструє заяву і документи, що додаються до неї, в журналі, який ведеться за формою, встановленою уповноваженим органом.
Заява та документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого негайно видається (направляється) заявнику з відміткою про дату та номер їх реєстрації.
Забороняється вимагати від заявника для одержання документа дозвільного характеру документи, не передбачені законодавством.
Заявник несе відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заяві та документах, що додаються до неї.
Державний адміністратор після надходження заяви та документів, що додаються до неї, формує дозвільну справу, у якій зберігаються копія заяви на отримання відповідного документа дозвільного характеру, опис документів, що додаються до неї (у тому числі копія документа, що підтверджує внесення плати за видачу документа дозвільного характеру, якщо така плата передбачена законом), а також копії документів дозвільного характеру або копії повідомлень місцевих дозвільних органів про відмову у видачі документів дозвільного характеру, копії рішень дозвільних органів з відповідних питань.
Державний адміністратор несе відповідальність за зберігання дозвільної справи згідно із законом.
Заява та документи, що додаються до неї, передаються державним адміністратором до місцевих дозвільних органів у день реєстрації заяви або протягом наступного робочого дня.
Місцеві дозвільні органи протягом не більше ніж десять робочих днів з дня одержання від державного адміністратора або безпосередньо від суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи в дозвільному центрі заяви та документів, що додаються до неї, якщо інше не передбачено законом, оформлюють відповідний документ дозвільного характеру або письмове повідомлення суб'єкту господарювання про відмову у видачі документа дозвільного характеру та передають протягом одного робочого дня відповідні документи (письмове повідомлення) державному адміністратору або суб'єкту господарювання.
У письмовому повідомленні про відмову у видачі документа дозвільного характеру зазначаються передбачені законом підстави для такої відмови.
Державний адміністратор не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від місцевого дозвільного органу відповідного документа дозвільного характеру (письмового повідомлення про відмову у видачі документа дозвільного характеру) повідомляє суб'єкта господарювання про час та місце видачі документа дозвільного характеру або письмової відмови у видачі документа дозвільного характеру. У разі якщо законом передбачено внесення плати за видачу документа дозвільного характеру, державний адміністратор зобов'язаний повідомити про це суб'єкта господарювання.
Факт отримання документа дозвільного характеру засвідчується особистим підписом керівника юридичної особи, фізичної особи - підприємця або уповноваженої ним особи при пред'явленні документа, що засвідчує його особу, та документа про внесення плати за його видачу, якщо така плата передбачена законом.
Державний адміністратор не пізніше наступного дня з дня отримання документа, що засвідчує внесення плати за його видачу, передає такий документ відповідному місцевому дозвільному органу. Копія цього документа залишається у державного адміністратора.
Письмове повідомлення місцевого дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру видається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі під підпис про одержання.
У разі нез'явлення суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи для одержання письмового повідомлення про відмову у видачі документа дозвільного характеру протягом двох робочих днів з дня закінчення встановленого законом строку розгляду заяви про видачу документа дозвільного характеру та документів, що додаються до неї, державний адміністратор направляє письмове повідомлення місцевого дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру суб'єкту господарювання поштовим відправленням з описом вкладення.
22 липня 2010р. відповідач звертався до Дозвільного центру Чернігівської міської ради із заявою та необхідними документами (реєстраційний номер 2632) про видачу дозволу на спеціальне водокористування.
26 липня 2010р. дана заява була отримана Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області (вх. № 07/2939).
Розглянувши подану заяву та додані до неї документи, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області відмовило відповідачеві у видачі дозволу на спеціальне водокористування та повернуло надані документи на доопрацювання у зв'язку з їх невідповідністю вимогам чинного законодавства щодо видачі відповідних дозволів (лист від 03.08.2010р. № 07-04/2939).
25 серпня 2010р. відповідач повторно звертався до Дозвільного центру Чернігівської міської ради із заявою та необхідними документами (реєстраційний номер 2981) про видачу дозволу на спеціальне водокористування.
27 серпня 2010р. дана заява була отримана Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області (вх. № 07/3298).
Листом від 31.08.2010р. № 07-04/3297/3298 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області повідомило Дозвільний центр Чернігівської міської ради про видачу відповідачеві дозволу на спеціальне водокористування (Укр. № 3892 А/Чрн., термін дії -3 роки: з 31.08.2010р. по 31.08.2013р.).
Статтєю 110 Водного кодексу України встановлено, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно -правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Частина 1 ст. 111 Водного кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Положення щодо відповідальності осіб, винних у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів закріплені також і в ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.
Згідно з ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У відповідності зі ст. 217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач належними засобами доказування довів, що здійснював усі можливі заходи для своєчасного отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Крім того, згідно п. 2 ч. 1 ст. 55 Водного кодексу України, право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі закінчення строку спеціального водокористування.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 56 Водного кодексу України у випадку закінчення строку спеціального водокористування припинення права спеціального водокористування здійснюється за рішенням органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування.
Отже, закінчення строку спеціального водокористування не є автоматичною підставою для припинення права спеціального водокористування. Воно припиняється лише за рішенням уповноваженого органу.
В судовому засіданні було встановлено, що рішення щодо припинення права спеціального водокористування відповідача Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області не приймалося.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не були порушені правила спеціального водокористування.
При прийнятті рішення суд враховує, що згідно п. п. 2.1, 2.2 Статуту відповідача, затвердженого рішенням Куликівської районної ради від 14.05.2010р., Куликівське виробниче управління житлово -комунального господарства (надалі -підприємство), створено з метою задоволення потреб населення та народного господарства у всіх видах житлово -комунальних послуг, здійснення виробничої комерційної, посередницької та іншої господарської діяльності у відповідності і на умовах, визнаних діючим законодавством та цим Статутом. Основними завданнями підприємства є, зокрема, забезпечення житлового фонду, який знаходиться на балансі підприємства, електроенергією, теплом, водопостачанням, телефонізацією, вентиляцією.
Отже, протягом всього часу переоформлення дозволу відповідач не міг не здійснювати водопостачання для задоволення питних і господарсько -побутових потреб населення смт. Куликівка.
За даними Куликівської районної санітарно -епідеміологічної станції за період з 01.05.2010р. по 01.12.2010р. проводились дослідження на бактеріологічні та санітарно -хімічні показники, згідно яких вода відповідає ДСан ПіНу 2.2.4-171-10 „Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги являються необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 48, 49, 55, 56, 110, 111 Водного кодексу України, ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 7 Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, ст. ст. 33, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В позові відмовити повністю.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко
Рішення підписано 31 січня 2011 року.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко